Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir? Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir? Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden Eğitimi Öğretmeni Adayları, bu yazımızda sizlere Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir? Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nedir?

Beden eğitimi öğretmeni anaokulundan lise seviyesine kadar çocuk veya gençler için fiziksel aktiviteyi destekleyen oyun ve spor aktiviteleri düzenleyen bir eğitim görevlisidir. Beden eğitimi öğretmeninin amacı büyük çocukların yeme alışkanlıkları ve uygun egzersizlerini, küçük çocukların ise motor ve fiziksel aktivitelerini geliştirmektir. Beden eğitimi öğretmeni mükemmel bir iletişime sahip olmalı, yoğun bir çalışma ortamına ayak uydura bilmeli, mesleğini severek yapmalı, takım çalışması ve bu çalışmada motivasyonu sağlayabilmeli, çeşitli atletik ilgi alanlarına sahip olmalı, işine özen göstermeli, el ve göz koordinasyonu iyi olmalı, spor alanında yetenekli öğrencileri keşfedebilmeli ve onları yönlendirmeli, sabırlı olmalı, kalabalık ortamlarda rahat iletişim kurabilmek gibi özelliklere sahip olmalıdır.

Ayrıca beden eğitimi öğretmeninin okul standartlarına göre beden eğitimi derslerini ayarlamak ve uygulamak, öğrencilere spor, oyun ve vücut hareketinin temellerini anlatmak, öğrencileri ekip çalışmasına teşvik etmek, öğrencilerin kişisel gelişimleri konusunda yol göstermek, tüm öğrencilerin aynı anda çalışabilmesi için yeterli ekipmanları sağlayabilmek, öğrencilerin çalıştığı ortamın temiz ve güvenilir olmasını sağlamak, öğrencilerin sorunlarıyla ilgili çözümler üretmek gibi görevleri vardır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden eğitimi öğretmeni olabilmeniz için ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan yeterli bir puan aldıktan sonra fakültelerin yetenek sınavlarına girmeniz ve başarı göstermeniz gerekmektedir. Bu yetenek sınavının ardından Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğinde eğitim almaya başlarsınız. Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü dışında antrenörlük eğitimi, spor yöneticiliği, spor bilimleri, engellilerde egzersiz ve spor eğitimi bölümlerini okuyarak formasyon alıp öğretmen olmanızda mümkündür. Fakülteyi bitirdikten sonra ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavına girip sınavdan da belirli bir puan almanız gerekmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Beden Eğitimi Öğretmeninden kaç kişi alınacağı açıklanmaktadır. Bu açıklamadan sonra sözlü mülakat yapılır. Sözlü mülakatta başarılı olunduğu taktirde kişi tercih yapmaya hak kazanır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Çalışma Alanları 

Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi, sağlık meslek lisesi, fen lisesi, tekniki ve meslek lisesi ve üniversitelerde görev yapabilirler. Ayrıca çeşitli spor merkezlerinde, fitness merkezlerinde, aerobik salonlarında ve pilates salonlarında çalışabilirler.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!