Sınıf Öğretmeni Nedir? Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf Öğretmeni Nedir? Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf Öğretmeni Adayları, bu yazımızda sizlere Sınıf Öğretmeni Nedir? Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz.

Sınıf Öğretmeni Nedir?

Sınıf öğretmeni ilkokula başlayan öğrencilere okuma, yazma, temel matematik, fen bilimleri, sosyal bilimleri ve el becerisi gibi eğitimler veren kişidir. Sınıf öğretmeninde olması gereken ilk özellik mesleğini severek yapıyor olmasıdır. Öğretmenlik kutsal bir meslektir ve bu mesleği layığıyla yerine getirmek oldukça önemlidir. Sınıf öğretmeni olabilmeniz için çocukları seviyor olmanız ve onlara bir şeyler öğretmekten mutlu olmanız, zamanı iyi kullanmayı bilmeniz, kişilerle iletişiminizin iyi olması, sabırlı olmanız, empati kurabilmeniz, disiplinli ve özverili olmanız, çocukların sorumluluklarını alabilecek düzeyde psikolojiye sahip olmanız, düzgün bir diksiyona sahip olmanız, dayanıklı olmanız, etkili bir hitabete sahip olmanız gerekmektedir. Sınıf öğretmenlerinden beklenen görev ve sorumluluklar ise çağdaş eğitim metotlarından yararlanabilmeniz ve gelişime açık olmanız, çocukların akıl yürütme becerilerini geliştirebilmeniz, öğrencilerin öğrenme kapasitelerindeki farklılıkları keşfetmeniz ve bu farklılara yönelik çözüm yolları üretebilmeniz, müfredatın önerdiği bilgi ve becerileri öğrencilere kazandırabilmeniz, başarısız veya uyumsuz olan öğrencileri tespit edebilmeniz ve bu öğrencileri rehberlik servisiyle görüştürmeniz, çocukların matematik ve fen bilimlerine karşı temel bilgiler edinmesini sağlamanız gerekmektedir.

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmeni olabilmeniz için liseyi başarılı bir şekilde bitirmeniz gerekmektedir. Bu başarının ardından ÖSYM tarafından hazırlanan üniversite sınavına girmeniz ve bu sınavda eşit ağırlık puan türünden yeterli bir puan almanız gerekir. Bu puan sonucunda Eğitim Fakültesinin kazanılması gerekmektedir. Kazanılan fakültenin ardından fakültenin başarıyla bitirilmesi gerekir. Fakülte bitirildikten sonra devlet okullarında çalışmak isterseniz ÖSYM tarafından hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girilmeli ve bu sınavdan da yeterli bir puan alınmalıdır. Sınıf öğretmenliği için Kamu Personeli Seçme Sınavı 3 aşamada gerçekleştirilmektedir. İlk gerçekleştirilen sınav  Genel Yetenek-Genel Kültür sınavıdır. İkinci sınav Eğitim Bilimleri sınavıdır. Üçüncü ve son sınav ise Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavıdır. Bu sınavlarda başarılı olunduğu taktirde mülakata girilir. Daha sonrasında ise devlet tarafından açılan sınıflarda kadrolu öğretmenlik yapılabilir.

Sınıf Öğretmeni Çalışma Alanları Neler?

Sınıf öğretmenleri devlet okullarında veya özel kurumlarda çalışabilirler. Bazı dersler üzerine isterlerse özel ders verebilirler. Devlet bağlı yatılı okullarda çalışabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.