Çocuk Polisi Nasıl Olunur?

Çocuk Polisi Nasıl Olunur?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Çocuk Polisi  Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir? hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Çocuk Polisi Nasıl Olunur?

Çocuk Polisi , olmak için ayrı bir okul bulunmamaktadır. Polis okulunu bitiren adayın emniyette birim atamaları yapılır. Atamanız nereye yapıldı ise o birime göre çalışıyorsunuz.

Örnek vermek gerekirsek Çevik Kuvvette belirli süre çalışan polis memurları çevik kuvvet süresi olan 3 yılı tamamladıktan sonra başka birime ataması olur. Ataması yapılan polis memuru yeni birimi nasıl çalışıyorsa öyle çalışma hakkına sahip oluyor. Çocuk Polisi  memuru olan bir hafta sonra üniformalı da çalışabilir. Emniyette bir birimde ömür boyu çalışma gibi bir şey çok zor. Genellikle belirli sürelerde farklı birimlere atamanız oluyor.

Çocuk Polisi; polisin çocuklara yönelik olarak yürüteceği hizmetler konusunda 0-18 yaş grubu gelişim özellikleri, davranış biçimleri, mülâkat teknikleri, iletişim becerisi gibi konularda hizmet içi eğitim almış, sivil istihkak alan, Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelidir(15). Çocuk Şube Müdürlükleri/Büro Amirlikleri; idarî, sosyal hizmet, suç önleme, kayıp çocuklar ve adlî işlemler Büro/Kısım Amirliklerinden oluşmaktadır. Çocuklar ile ilgili işlemlerde Sosyal Çalışmacılar da görev almakta ve yapılan mülâkatın ardından sosyal inceleme raporu hazırlanmaktadır.

Çocuk Polisi birimlerinde çalıştırılacak personelde; gönüllü olmak, etkili ve güzel konuşmak, güvenilir olmak, Emniyet Genel Müdürlüğü Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliğinde belirtilen şartlara sahip olmak, bilgisayar yazılım programlarını kullanabilme ve ikna, iletişim, karar verme yeteneklerine sahip olma şartlarına sahip olma şartları aranmaktadır

Çocuk Polisinin Amacı:Korunmaya muhtaç olan, ihmal ve istismara maruz kalan, bulunan, evden veya kurumdan kaçan, mülteci, refakatsiz, sokakta yaşayan, sokakta çalıştırılan, oturduğu yeri haber vermekten aciz, hakkında koruma, ıslah veya tedavi tedbiri alınan, suça maruz kalana suç işlediği şüphesi altında bulunan, kimliği tespit edilemeyen çocuklara yönelik olarak polis tarafından yürütülecek tüm hizmetleri bünyesinde düzenlemektedir.

 

YORUMLAR

 1. Asya Erkoç dedi ki:

  En az kaç yıl üniversite okunuyor çocuk şube bölümü için

  1. Admin dedi ki:

   polis olmanız yeterlidir

 2. Kazim can dedi ki:

  10 yasindaki çoçuk polis olurmu bilgi lütfen

  1. polisadmin dedi ki:

   18 yaşını doldurmuş en az lise mezunları polis olabilir ilk aşama olan alımdır

 3. Melike dedi ki:

  Merhaba. Çocuk polisi olmak için PMYO’nu bitirmem yeterli değil mi? PMYO ‘ndan mezun olduktan sonra göreve hangi birimde başlanıyor? İstediğim birimde çalışmam için PMYO mezunu olmam yeterli midir? Sorularımı cevaplarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

  1. polisadmin dedi ki:

   polis olman için tyt bitirmen yeterlidir