Akdeniz Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Akdeniz Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

BESYO Adayları bu yazımda sizlere Akdeniz Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu hakkında bilgiler vereceğim.

Akdeniz Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuz ve parkur 2019 – 2020 yılına aittir. Yeni kılavuz yayınlandığında güncelleme yapılacaktır. Yazının sonunda üniversite tarafından yayınlanan kılavuz paylaşılmıştır.

Koordinasyon Parkurunun Uygulaması:

1. İstasyon: Denge Geçişi:

Aday, cimnastik sırası üstünden (cimnastik sırasının başında yer alan boyalı alanın üzerine basarak başlayıp, cimnastik sırasının sonunda yer alan boyalı alanın üzerine basarak bitirmek şartıyla), yürüyerek ya da koşarak geçer. Cimnastik sırasının üzerinden erken (tamamlamadan) düşülmesi ya da belirlenen kurallara uyulmaması durumunda, başa dönülür ve hareket tekrar edilir.

2. İstasyon: Engel Üstü Top Aktarma:

Aday, kasa içinde bulunan basketbol topunu (7 numara) belirlenen engel üzerinden (240 cm) atıp, diğer tarafta tutar. Tuttuğu topu, geri dönüp aldığı kasanın içerisine yerleştirir. Adayın engel üzerinden karşı tarafa attığı topu düşürmesi bir hata olarak kabul edilmez; ancak adayın, düşen topu alıp, kasanın içerisine yerleştirmesi zorunludur. Basketbol topunun, herhangi bir nedenle, kasa içinden çıkması durumunda, tekrar yerine yerleştirilmesi gerekir. Top, kasanın dışında kalırsa, aday, dışarıda kalan topu kasanın içerisine yerleştirmeden teste devam edemez.

3. İstasyon: Duvar Pası:

Aday, duvardan iki yüz yetmiş (270) cm. uzaklıkta ve kasanın içinde bulunan hentbol topunu (2 numara), duvara iki (2) kez (tek elle) atar ve tutar. Aday, atışlarını tamamladıktan sonra, topu kasanın içerisine yerleştirdiğinde, bu
istasyon tamamlanmış olur. Hentbol topunun, herhangi bir nedenle, kasa içinden çıkması durumunda, tekrar yerine yerleştirilmesi gerekir. Top kasanın dışında kalırsa, aday, dışarıda kalan topu kasanın içerisine yerleştirmeden teste devam edemez. Atılan topun duvara değmemesi durumunda, top aday tarafından alınır ve atış yerinden tekrar
atılır.

4. İstasyon: Slalom Geçişi:

Aday, bu istasyondaki 5 adet Slalom Çubuklarını ilgili işaretleri takip ederek geçer. Slalom çubuklarının herhangi birini geçmemesi durumunda istasyonun başına dönerek istasyonu tekrar eder

5. İstasyon: Sağlık Topu Taşıma:

Aday, kasa içinde bulunan ve farklı renkte olan iki adet bir (1) kg. ağırlığındaki sağlık toplarını sırayla elleriyle taşıyarak işaretli noktadan dönüş yaparak aynı kasaya koyar (350 cm). Aday, top taşıma işlemine istediği renkli
toptan başlayabilir. Aday, iki topu aynı anda taşıyamaz. Kasa içinden topun çıkması durumunda aday, topu tekrar yerine yerleştirdikten sonra diğer harekete geçebilir. Topların herhangi birinin kasadan dışarı çıkması ya da dışarıda olması durumunda, aday o topu kasaya yerleştirmedikçe teste devam edemez.

6. İstasyon: Çapraz Geçiş:

Bu istasyonda, beş (5) adet Araba lastiği bulunmaktadır. Aday Lastikler içerisine tek ayak çapraz bir şekilde sıçrayarak istasyonu tamamlar. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen aday, teste devam edemez. Tekrar baş kısma döndürülür.

7. İstasyon: Sürat Koşusu:

Çapraz Geçiş istasyonunu tamamlayan aday, belirlenmiş alan içerişinde, yüksek hızda koşu ile ileride bulunan bitiriş çizgisini geçerek, Koordinasyon Parkurunu tamamlar.

BESYO_2019-2020_OZEL_YETENEK_SİNAVİ_KLAVUZU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!