Ankara Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Ankara Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

BESYO Adayları bu yazımda sizlere Ankara Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu hakkında bilgiler vereceğim.

Ankara Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınav Parkuru – Kılavuzu

Aşağıdaki kılavuz ve parkur 2019 – 2020 yılına aittir. Yeni kılavuz yayınlandığında güncelleme yapılacaktır. Yazının sonunda üniversite tarafından yayınlanan kılavuz paylaşılmıştır.

Özel Yetenek Testinin (ÖYT’nin) Uygulanışı:

1. Bölüm:

Aday fotosel dikmelerinin arasından geçerek zamanı başlatır, yerden 40 cm yüksekliğindeki denge tahtasına çıkar. Denge tahtasının tamamını kat ederek bu istasyonu tamamlar. Her aday bu istasyonu kat ederken denge tahtası üzerinde başlangıç ve bitiş için işaretlenmiş alanlara basmak zorundadır. Aday denge tahtasından düştüğü takdirde denge tahtasının başlangıç noktasına geri döner ve ilgili bölüme baştan başlar.

2. Bölüm:

Aday yere yerleştirilmiş olan minder üzerinde öne takla hareketi yapar. Öne takla hareketi ayakta başlayıp ayakta bitecektir.

3. Bölüm:

Aday yerden 30 cm yüksekliğindeki denge sırasının üzerinden 5 sağa 5 sola olmak üzere toplam 10 sıçrama yapar. Sıçramaların çift ayakla yapılması zorunludur. Sıçramaya başlama yeri ve sıçrama bölgesi denge tahtasının üzerinden olmak koşulu ile serbest bırakılmıştır.

4. Bölüm:

Aday yönlendirme işaretleriyle gösterilen 30 m’lik alanda koşar.

5. Bölüm:

Bu bölümde aday, 2 m aralıklarla konulmuş 60 cm, 100 cm ve 60 cm yüksekliğindeki üç engelin birincisinin üzerinden, ikincisinin altından ve son engelin üzerinden geçmek zorundadır. Engel geçişi sırasında engellerden herhangi birisini deviren aday, engeli kendisi düzeltmek ve devrilen engelin başından teste devam etmek zorundadır.

6. Bölüm:

Aday 1,5 m aralıklarla dizilmiş 6 slalom direği arasından koşar. Adaylar bu bölümde hiç bir slalom direğini atlamadan tümünün arasından geçmek zorundadırlar. Slalom çubuklarını kasıtlı olarak (eliyle ve vücudunun herhangi bir bölümüyle) devirmediği sürece aday koşusuna devam eder. Aday kapı atladığında başlangıç noktasına geri döner ve ilgili bölüme baştan başlar. Parkurun bu istasyonunun geçerli sayılması kararını öncelikle istasyonda görevli jüri üyesi verir.

7. Bölüm:

Aday yönlendirmelerle belirlenen koşu alanında 1 tur (140 m) koştuktan sonra fotosellerin arasından geçerek testi bitirir. Belirlenen alan dışından koşan adayların testi geçersiz sayılacaktır.

BESYO_2019-2020_OZEL_YETENEK_SİNAVİ_KLAVUZU

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!