AÖL – Açık Öğretim Lisesi Okuyan-Mezun Nasıl Polis Olur?

AÖL – Açık Öğretim Lisesi Okuyan-Mezun Nasıl Polis Olur?

Polis adayları bu yazımda sizlere AÖL – Açık Öğretim Lisesi Okuyan-Mezun Nasıl Polis Olur?  hakkında bilgiler vereceğim.

AÖL – Açık Öğretim Lisesi Okuyan-Mezun Nasıl Polis Olur?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan Polis alımlarında  mezuniyet şartları değişiklik göstermektedir. Liseden sonraki alımlar TYT ile yapılmaktadır. Bu alım ise PMYO alımı olarak bilinmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise mezuniyeti sayılan tüm okullardan mezun olanlar liseden sonra alım olan PMYO için başvuru yapabiliyor. 

Başvuru Aşamaları Şu Şekildedir:

İlk Başvuru: İnternet Üzerinden Ön Başvuru yapılır. Alım ilanı çıktığında verilen tarihleri arasında e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi gerçekleştirilir. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

İkinci Aşama: Polis Akademisi tarafından yapılan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvurularının alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (https://pa.edu.tr) açıklanacak olan evrak teslim ve ön sağlık kontrolü için mesai saatleri içerisinde duyuruda bulunan Polis Okulunda hazır bulunacaktır. Polis Akademisi sitesinden yani sizlere evrakları teslim edeceğiniz yeri açıklayacaktır.

Üçüncü Aşama: Yazılı sınavı da geçen adaylar bir sonraki aşama olan Fiziki Yeterlilik Aşamasına alınır. Burada Polis Akademisi tarafından parkura katılır.

Dördüncü Aşama: Bu aşamada ise yukarıdaki aşamaları başarı ile geçen adaylara Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve soruyu cevaplaması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya başka sorular da yöneltilebilir. Yani bu aşama mülakat aşamasıdır.

UYARI: Yukarıda verilen İkinci Aşama (dahil) ile Dördüncü Aşama (dahil) arasında kalan aşamalar Polis Akademisi Başkanlığının vereceği kararla aynı günde olabilir ya da farklı zamanlarda da olabilir.

Son Aşama: Polis Akademisi başarılı olanları kendi sitesinden açıklayacaktır.

Lise Mezunu Polislik Başvuru Şartları 

Lise ve dengi okul mezunu olmak şartı var.

TYT sonucu taban puan belli oluyor. Puan aralığı ham puan olaral 250 – 270 arasında değişiyor. Tüm şehir ve gazi eş ve çocukları için ham puan 150 oluyor.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,

Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Lise Mezunları İçin Eğitim Verilen Polis Okulları

  1. İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu
  2. Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu
  3. Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu
  4. Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu
  5. Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

PMYO Başvuruları Ne Zaman?

PMYO Adayları: 2020 PMYO Alımı Ne Zaman Olacağı Belli Oldu.

2020 PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Nereye Yapılır?

2020 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?

2020 PMYO Yaş Şartı ve Yaş Hesaplama

2020 PMYO Yaş Şartı Ne Olacak ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.