2021 PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Nereye Yapılır?

2021 PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Nereye Yapılır?
A+
A-

PMYO adaylarından gelen sorular üzerine, PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Aşamalar Detaylı Anlatım başlıklı yazımı sizlerle paylaşıyorum .

PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır? Tüm Aşamalar Detaylı Anlatım

Polis adayları için alım planlamasını İçişleri Bakanlığı talep doğrultusunda sayı belirlemektedir. Daha sonra bu sayı üzerine Polis Akademisine alım için yetki veriliyor. Polis Akademisi alım ilanı için adayların başvurularını alıyor.

İlk Başvuru: İnternet Üzerinden Ön Başvuru yapılır.  e-Devlet kapısı şifresi ile internet ortamında başvuru esnasında ilgili haneler doldurularak başvuru işlemi sonuçlandırılacaktır. İnternet ortamında başvurular belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

İkinci Aşama: Polis Akademisi tarafından yapılan ilana başvuru yapan adaylar, şahsen başvurularının alınması ve ön sağlık kontrollerinin yapılması için Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (https://pa.edu.tr) açıklanacak olan başvuru tarihleri ve başvuru merkezlerine mesai saatleri içerisinde bulunacaklardır. Polis Akademisi sitesinden yani sizlere evrakları teslim edeceğiniz yeri açıklayacaktır.

Üçüncü Aşama: Bir sonraki aşama olan Fiziki Yeterlilik Aşamasına alınır. Burada Polis Akademisi tarafından parkura katılır.

Dördüncü Aşama: Bu aşamada ise yukarıdaki aşamaları başarı ile geçen adaylara Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir. Yani mülakata katılacaklardır.

Son Aşama: Polis Akademisi başarılı olanları kendi sitesinden açıklayacaktır.

Not: PMYO – PAEM alımlarında daima yukarıdaki birinci,ikinci, üçüncü ve dördüncü aşama aynı gün yapılmaktadır. POMEM, PÖH alımlarında ise başvuru sayısına göre değişiklik gösterebiliyor

Yazımı soru-cevap şeklinde yapıyorum;

-PMYO Başvurusunu Kimler Yapar? 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (250,000)ham taban puan almış olmak; Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (150,000) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

– Başvuru Yapan Tüm Adaylar Çağrılacak Mı?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (250,000)ham taban puan almış olmak; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2019 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (150,000) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.) Açıklamadaki puanı ve üstünü alan tüm adaylar çağrılacak.

– PMYO Yaş Şartı Nedir?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2020) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,

– PMYO Boy- Şartı Nedir?

Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

– Ön Başvuru İçin Ne Yapmam Lazım?

Ön Başvuru için Başvuru Kılavuzundaki şartları taşıyorsanız. Başvuru ücretini yatıracaksınız daha sonra e devlet üzerinden başvuru yapacaksınız. PMYO Başvuru Ücreti Yatırma Resimli Anlatım yazımız için TIKLAYIN

– Ön Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapacağım?

Ön Başvuruyu yaptıktan sonra sistem tarafından başvurunuz kabul edildiği ve başvuru numarası verilecek bunu gördüyseniz başvurunuz kabul edilmiştir. Daha sonra Polis Akademisinin mülakat yerlerini açıklamasını bekleyeceksiniz.

– Sınav Giriş Yerleri Açıklandıktan Sonra Ne Yapacağım?

Sınav giriş olarak Polis Akademisi, Ön Sağlık, Spor ve Mülakat yerlerinizi açıklayacak size verilen tarihlerde belgede yazılan okulda olacaksınız. Ayrıca sizlere açıklama ile birlikte bazı formlar verilecek doldurmanız gereken onları doldurarak mülakata giderken götüreceksiniz. 2018 PMYO Başvuru Evrakları Doldurma ve İndirmek İçin Tıklayın

– Ön Sağlıkta Neler Yapılıyor?

Ön sağlıkta adayların dış görünüşlerine  bakılıyor. Yüzeysel olarak inceleme yapılıyor. Renk körlüğü, elde ve kolda dövme izleri, boy-kilo endeksine bakılıyor. Kan değerleri, ayrıntılı göz muayenesi vb tahliller yapılmıyor. Onlar okulu kazandıktan sonra genel sağlık raporunda yapılıyor. Ön sağlık aşamasını geçtikten sonra spor aşamasına girmeye hak kazanıyorsunuz.

– Spor Aşamasında Neler Yapılıyor?

Polis Akademisi tarafından her alım için parkur yayınlanır adaylar bu parkurda akademinin verdiği derecede bitirirlerse başarılı sayılıyorlar. Başarılı olan aday bir sonraki aşama olan Sözlü Mülakat aşamasına kalıyor.

– Sözlü Mülakat Aşamasında Neler Yapılıyor?

Sözlü mülakat aşamasında adaylar masada bulunan kapalı soru kağıdından birini çekerek onu cevaplıyor. Soruyu  bilen kazanıyor ya da bilmeyen direk eleniyor diye kesin bir şey yok sadece soruyu cevaplamanız bence biraz artı sağlıyor. Sözlü mülakat aşamasının sonuçları ileri bir tarihte polis akademisi tarafından açıklanıyor. Asil ve yedek aday olarak tebliğ ediliyor.

Aklınıza takılan soruları buradan bizlere sorabilirsiniz. 

PMYO Başvuru Aşamaları Neler? Başvuru – Ön Sağlık – Parkur – Mülakat 

PMYO Başvuruları Ne Zaman?

PMYO Adayları: 2020 PMYO Alımı Ne Zaman Olacağı Belli Oldu.

2020 PMYO Taban Puanı Ne Olacak?

2020 PMYO Yaş Şartı ve Yaş Hesaplama

2020 PMYO Yaş Şartı Ne Olacak ?

YORUMLAR

 1. Soru dedi ki:

  Merhaba ben 2020 tyt ye girdim puanim 213😕 başvurmak istiyorum beni alırlarmı acaba 250 yaziyor ama 😣

  1. Admin dedi ki:

   2020 puanı henüz açıklanmadı açıklanınca duyuracağız

  2. polis dedi ki:

   aldılar mı sizi

 2. Yasemin dedi ki:

  Merhaba admin ön başvuru e devletten nasıl yapabilirim

  1. Admin dedi ki:

   alım ilanı geldiğinde duyuru yayınlayacağız

 3. Mehmet ali dedi ki:

  Furkan napıyon knk ben msü den Mehmet Ali mülakatlardan

 4. Tugba dedi ki:

  Kolumun iç kısmında 4 cmlik bir kesik var 5m den birinin görmesi için kolumdaki izi bilen birisi anca fark eder ama yinede çok kurcalıyor kafamı kadın alımları bu kdr azken eleyici olmalarına bakılınca imkansız gibi görüyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlık aşamasında muayene sonucu belli olur jilet izi felan değilse sorun olacağını sanmıyorum

 5. anonim dedi ki:

  2020 pmyo başvuruları henüz başlamadı mı?

  1. Admin dedi ki:

   hayır henüz başlamadı

 6. lokman dedi ki:

  24.eylül.1993 doğumluyum LİSE mezunuyum önümüzdeki sene tyt ye girsem polis olabilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   Hesaplama menüsünden direk yaş hesaplaması yapabilirsiniiz

 7. Sinan dedi ki:

  İyi akşamlar 2020 için tyt den sonra hiçbir şey açıklanmadı mı ben 2020 puanimla başvurmak istiyorum da

  1. Admin dedi ki:

   aynen alım duyurusu henüz yayınlanmadı

 8. Sefa dedi ki:

  iyi günler . tyt sınavının yapıldığı yıl 1 ekimde 18 yaşımı doldurmam mı gerkiyo? 2003 9 kasım doğumluyum. 2021 de pmyo ya girebilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   alımın olduğu yıl için geçerli o 1 eekim

 9. halil dedi ki:

  admin kolay gelsin biz ösym sınavına gireceğiz ya (tyt ayt ) ayrıyeten polislik için başvuru yapmıyoruz değil mi sınavlar açıklandıktan sonra puanı tutan ilana göre yazıyor bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   polislik için tyt gerekli oluyor

 10. Seda Nur dedi ki:

  Merak ettiğim bir şey var. Biz istediğimiz okulu nasıl seçiyoruz? Ben İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu’na gitmek istiyorum. Bunu nasıl seçeceğim ?
  Bir de yüzdeki sivilceler vs. sorun yaratır mı ? Yüzümde herhangi bir yara izi yok.

  1. polisadmin dedi ki:

   okul seçme yok polis akademisi yerleştirme yapıyor sivilce izleri sorun olmuyor aşırı olmadığı sürece