Askerlikte Boy ve Kilo Sınırı Kaç? Boy ve Kilo İndeksi Kaç Olmalı?

Askerlikte Boy ve Kilo Sınırı Kaç? Boy ve Kilo İndeksi Kaç Olmalı?

Asker Adayları, bu yazımda sizlere Askerlikte Boy ve Kilo Sınırı Kaç? Boy ve Kilo İndeksi Kaç Olmalı? hakkında bilgiler vereceğim.

Askerlikte Boy ve Kilo Sınırı Kaç? Boy ve Kilo İndeksi Kaç Olmalı?

Asker Alma işlemlerinde belirli boy ve kilo şartı bulunmaktadır. Bu şartların dışında olanların askerlik görevlerini yapmaları sağlık açısından sakıncalıdır. Boy kilo çizelgesi  TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında belirlenen kurallar dahilinde uygulanan muayeneler sonucunda karar verilir.

Yönetmeliğe göre asker olmak için en alt boy sınırı 150 cm iken en üst boy sınırı ise 210 cmdir. Boy kilo tablosu çizelgesi aşağıda verilmiştir.

TSK Sağlık Yönetmeliği Madde 32

A) 1. Daha önce geçirilmiş hastalığa bağlı olsun veya olmasın yirmi yaşına girdiği halde ağırlığı, bu maddede yer alan Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki alt sınırdan 10 kg ve daha fazla eksik olanlar.

2. Boyu 210 cm’den fazla olup vücut kitle indeksleri [vücut ağırlığı (kg)/boy uzunluğunun karesi (m2)] 19 ila 35 kg/m2 olanlar.

B) 1. Yirmi yaşına girdiği halde ağırlığı, bu maddede yer alan Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki alt sınırdan 11 kg ila 20 kg (20 kg dahil) eksik olanlar.

AÇIKLAMA: Bu fıkra subay, astsubay, erbaş ve erlere altı aylık rejimden sonra; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.

2. Kemik yaşı ondokuz ve üzerinde olanlarda boyun 152 cm veya daha kısa olması.

AÇIKLAMA: Bu fıkra yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma ya da bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.

3. Boyu 210 cm’den uzun olup vücut kitle indeksleri 19 kg/m2 ve altında olanlar ile 35 kg/m2 ve üzerinde olanlar.

C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.

D) 1. Askerlik görevini yapamayacak derecede düşkün ihtiyarlık.

2. Konjenital ya da kronik beslenme yetersizliğine bağlı vücut gelişimi ileri derecede geri olanlar ile ağırlığı bu maddede yer alan Boya Göre Standart Ağırlık Çizelgesindeki alt sınırdan 21 kg ve daha fazla eksik olanlar.

AÇIKLAMA: Bu fıkra en az bir defa ertesi yıla bırakma ya da bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.

3. Yirmi yaşını bitirdiği halde boyun 150 cm veya daha kısa olması.

AÇIKLAMA: Bu fıkra en az bir defa ertesi yıla bırakma ya da bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.