Astsubay Nasıl Olunur? Başvuru Aşamaları - Yaş Şartı - Nedir?

Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Astsubay Alımları / Astsubay Nasıl Olunur? Başvuru Aşamaları – Yaş Şartı

Astsubay Nasıl Olunur? Başvuru Aşamaları – Yaş Şartı

 Astsubayları bu yazımda sizlere Astsubay Nasıl Olunur? Başvuru Aşamaları – Yaş Şartı  sorusunu cevaplamaya çalışacağım .

Astsubay Nasıl Olunur? Jandarma – Kara – Hava – Deniz – Sahil Güvenlik

Astsubay alımlar iki şekilde yapılmaktadır. Sizlere ikisini açıklayacağım. Bundan önce alımların genelinde geçerli olan başvuru şartları var:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Silah taşımak için hukuki bir engeli bulunmamak
  • Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilmiş olan sağlık koşullarını taşımak
  • Yazılı ve sözlü mülakatlarda başarılı olmak
  • Güvenlik soruşturması olumlu olması

Birincisi liseden sonra alım yapılır. Adaylar 2 yıl askeri okulda eğitim gördükten sonra Astsubay olarak mezun olurlar. Bu alımı şu an Milli Savunma Üniversitesi yapmaktadır. Milli Savunma Üniversitesi okullarına girebilmek için MSÜ Sınavına katılmanız gerekmektedir. YKS’ye de katılması gereken adayın MSÜ Sınav – TYT – AYT ortalaması sonucu adaylar bir sonraki aşamaya çağrılıyorlar. Menülerden MSÜ Askeri de tüm bilgiler bulabilirsiniz.

  • Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu – 2 Yıllık Eğitim Sonra Astsubay Olarak Mezun Olunur.
  • Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu – 2 Yıllık Eğitim Sonra Astsubay Olarak Mezun Olunur.
  • Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu – 2 Yıllık Eğitim Sonra Astsubay Olarak Mezun Olunur.
OKUMALISIN  2019 Jandarma Astsubay Parkuru Detaylı Anlatım

İkincisi ise dış kaynaktan olan alımlardır. Dış kaynak dediği ise üniversite eğitimini tamamlayan adaylar için açılan alım ilanıdır. Burada en çok alımı yapılan Astsubaylık Jandarma Astsubaylık oluyor. Dış kaynaktan alıma başvuracak adaylar en az 2 yıllık üniversite mezunu olma ve KPSS şartı aranmaktadır. KPSS şartı tüm alanlarda olmayabiliyor.

Dış Kaynaktan Alımlarda Geçerli Olan Yaş Şartı 

Dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenimi  bitirenler için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak, Daha az süreli yüksek öğrenimi bitirenler için başvuru yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak şartları aranmaktadır. Alım yapan komutanlıklar yaş şartı konusunda değişiklik yapma hakkına sahip olduğundan değişiklik yapabiliyorlar.

Dış Kaynaktan Astsubay Olma Aşamaları Neler?

Genel ağ (internet) üzerinden ön başvuruların alınması, b. Kılavuzda belirtilmiş olması durumunda Birinci Seçim Aşaması (Yazılı sınav), c. İkinci seçim aşaması olmak üzere üç aşamadan oluşur İkinci seçim aşaması da aşağıda belirtilen aşamalardan oluşmaktadır. (1) Evrak Kontrol (2) Fiziki Değerlendirme ,(3) Kişilik Değerlendirme Testi, (4) Fizikî Yeterlilik Testi, (5) Mülakat.

OKUMALISIN  2019 Jandarma Astsubay Maaşları Ne Kadar?

 

 


HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

ASKERLİK sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için ASKER adaylarına, içerisinde binlerce gerçek ASKERİ mülakat soru ve cevabı olan ASKERİ mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce ASKER adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

4 Yorumlar

  1. Msü Subaylık Sadece Tyt Sınavından Mı Alım Yapıyor TYT+AYT den mi alım yapıyor.

  2. Merhaba Sendikaya üye olmak astsubay başvurusuna engelmi başvuru şartlarında başvuru esnasında siyasi parti ve yan kuruluşlarına üye olmamak var sorun yaşarmıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir