Bayan Polisler Nerede Görev Yapar – Nasıl Çalışır?

Bayan Polisler Nerede Görev Yapar – Nasıl Çalışır?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Bayan Polisler Nerede Görev Yapar – Nasıl Çalışır? hakkında bilgiler vereceğim.

Bayan Polisler Nerede Görev Yapar – Nasıl Çalışır?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alımı yapılan Polis alımlarında kadın adaylara da yer verilmektedir. Alımlar lise mezunu, önlisans mezunu, lisans mezunu şekilde yapılmaktadır. Bayanlarda boy şartı ise en az 162 cm olmalıdır. Adaylar POMEM, PMYO, PAEM’den mezun olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmaktadırlar. PMYO – POMEM mezunu bayanlar Polis Memuru olarak göreve başlarken, PAEM mezunu bayanlar ise Komiser Yardımcısı olarak göreve başlarlar.

Bayan alım sayısı her ne kadar az olsa da geçmiş yıllara göre oldukça fazladır. Bayan polis adayları ileride nasıl çalışacakları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bayan polis memurları erkek memurlar nasıl çalışıyorsa aynı şekilde çalışmaktadır. Yani erkek memur Çevik Kuvvet biriminde çalışırken bayan memurda Çevik Kuvvette çalışmaktadır. Bayan memurlar mesleğe ilk girişlerinde Çevik Kuvvette veya Yunuslarda çalıştıktan sonra genellikle büroda çalışmaya başlamaktadırlar. PAEM mezunu olan bayanlar ise Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çeşitli birimlerde amir olarak çalışırlar.

Görevlendirme bayan erkek farketmiyor herkese aynı şekilde görev yazılmaktadır. Büro memuru bayanlar karakol, şube ve dairelerde çalışmaktadır. Genellikle 08.00 – 17.00 şeklinde çalışırlar ancak cumartesi pazar tatil değildir. Görevlendirme olduğunda işe gelmek zorundadır. Polisler memur sayıldıkları için bayan memurlar hamile durumunda belirli süre gece görevi ve gece vardiyesi yazılmamaktadır. Ayrıca bayan memurlar eğer resmi olarak çalışmakta ise hamile olduğunu belgelediği andan itibaren sivil çalışmaya başlar. Sivil çalışmaya derken görev yeri aynıdır. Sadece işe gelirken üniforma giymeyecektir. Dışarıda çalışıyorsa da içeride bir göreve verilir.

Bayan PÖH – Polis Özel Harekat Nerede Görev Yapar – Nasıl Çalışır?

Bayan Polislerin Yetiştirildiği Okullar İse:

PMYO – Polis Meslek Yüksek Okulu 

Polis Meslek Yüksekokulları(PMYO),  iki yıllık eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencilerini polis memuru olarak yetiştiren Polis Akademisi kurumlarıdır. PMYO okullarından mezun olduğunuzda önlisans mezunu statüsünde olmuş olursunuz. Bu okulu kazandığınız taktirde,  yatılı olarak eğitiminize başlayacaksınız. Bu 2 yıl boyunca okulda disipline dayalı bir eğitim sizleri bekliyor. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. PMYO öğrencileri ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.

Üniversitelerde olduğu gibi güz ve bahar dönemlerinde girilen sınavlar gibi sınavlara gireceksiniz. Ve bu sınavların sonuçlarına bakılarak okullarda başarı sıralamanız olacak. Bu başarı sırasına göre okul sonunda atama sırasında sıralamanızın yüksek olması sizin için daima önemlidir.

PMYO alımları TYT sonuçlarından sonra Ağustos ve Eylül aylarında alımlar oluyor. Okula alımda TYT puanı istenilmektedir. Yazılı sınav olmamakla birlikte sadece sözlü ve parkur aşaması bulunmaktadır.  Bayanlar Samsun ve İstanbul PMYO da eğitim görmekteler.

POMEM – Polis Meslek Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı olarak en az 4 ay süre ile ön lisans ve lisans mezunlarına , parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. POMEM öğrencileri ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak şartı aranıyor ama önlisans adayları için KPSS puanın düşürüleceği yönünde açıklamalar yapıldı. Yeni alımda önlisans adayları için taban puan düşebilir.

POMEM alımları için akademik bir takvim yok Polis Akademisi okulların boşalması halinde yeni alıma çıkıyor. Yani bir yılda kaç defa olacağı yönünde kesin bir açıklama yapılmamaktadır. Bayanlar Yozgat, Arnavutköy, Aksaray POMEM

PAEM – Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı olarak en az 9 ay süre ile lisans mezunlarına , parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. PAEM öğrencileri ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.

PAEM öğrenci alımında KPSS Lisans Puanı olan P3 puanından en az 70.000 puan alma şartı oluyor. PAEM alımları her yıl genellikle o yıl yapılan KPSS sonuçlarının açıklanması ile oluyor. Okul sadece Ankara Gölbaşı Kampüsünde dir.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Rukiye dedi ki:

  Merhaba. Ben pomem için kpss ye hazırlanıyorum şu anda. Evli olan kişiler için ayaktan/yatılı olmayan eğitim olabiliyor mu? İlla yatılı mı eğitim almak zorundayız?

  1. Admin dedi ki:

   Okulların eğitimi yatılıdır

   1. Tuğba dedi ki:

    Doğu yani şark görevi bayanlar içinde zorunlu mu?

    1. Admin dedi ki:

     tüm polisler için zorunludur

 2. Mehtap dedi ki:

  27 donem tahmini ne zaman ilana cikar yine onlisans kpss beklemeden mi gelir. Ve guven masasi mi olur yoksa düz polislik mi

 3. Sinan dedi ki:

  Merhaba admin bişey soracaktım ben tyt yede ayt yede girdim polislik için 250 puan alırsam parkursuz tercihle gidebilirmiyim ?

  1. Admin dedi ki:

   tercihle olmuyor aşamalar ön sağlık parkur mülakat şeklinde oluyor

 4. Sinan dedi ki:

  Bide polislik üniversiteleri kaç yıl okunuyor?

  1. Admin dedi ki:

   pmyo 2 yıllık diğerleri üniversiteden sonra alım oluyor onlarda eğitim süresi 8 ay oluyor

error: Content is protected !!