Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor? İlaçlar – Raporlar

Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor? İlaçlar – Raporlar

Bekçi adayları bu yazımda sizlere Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor? İlaçlar – Raporlar sorusuna cevap vereceğim. Aşağıda sizinle paylaşacağım tüm bilgiler Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır.

Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Maddesi aşağıdaki gibidir. Yazının sonunda Resmi Gazetede yayınlanmış halini bulabilirsiniz.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

A Dilimi

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet uygulamasıyla veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, tedavisiz şekilde remisyonda olsa dahi sürekli olarak kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

(1) Ruh sağlığı ve hastalıkları yönünden;

a) Ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir. Fakat C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir.

b) Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son iki yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde

1) Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.

2) Epikriz raporu görülmesi halinde; psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin, psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerindeki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığına karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın, psikiyatrik tanı ve tedavi amacıyla yazılmadığına, epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterlerini doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. (C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir) Son iki yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.

3) Son iki yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde, psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

c) Onikofaji (tırnak yeme), trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına karar verilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Mahoni dedi ki:

  20 ay önce anksiyate bozuklugu teşhisi konuldu .heyet normal sağlam dedi Ankara Da problem olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Sağlam adlıysan sorun olmaz kardeşim

   1. Baking dedi ki:

    Iyi gunler lutfen bana yardim eder misiniz bn en son 2.5 yil once anksiyete bozuklugu tedavisi girmustum (normal recete) son 2 yilim temiz ama arkadaslar ama maddede gecmisindede hastalik olmayacak diyor su an saglamim ama gecmisinde tani var lutfen yardim eder misiniz

    1. Admin dedi ki:

     Kardeşim son 1 yıl içinde tedavi görülmemesi gerekiyor uzun süre olduğundan senin için sorun olacağını sanmıyorum

    2. Cc dedi ki:

     Durum ne oldu. Dönüş yapar mısınız?

  2. Murat dedi ki:

   Bu bahsettiğiniz olay bekcilik te mi oldu.
   Sizden başka böyle ilaç kullanıp sağlam alan varmıydı

 2. Murat dedi ki:

  2017 kasım ayında 1 kutu citoles 10 mg tanı defresif nöbet tanımlanmamış 2018 şubat ayında citoles 10 mg yazdırdım 2 kutu tanı anksiyete bozukluklar bekçi alım ilanı yayınlandığından başvuru yapabilir miyim.Bu arada bu ilaçları aile hekimnden yazdırdım bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  1. Admin dedi ki:

   Başvurabilirsiniz ilaç incelemeleri ileri zamanda yapılıyor o zaman belli oluyor doktorun muayenesi sonrası

   1. Murat dedi ki:

    Hocam peki genel sagliga kadar gelsem citoles sorun olur mu

 3. Murat dedi ki:

  Hocam ben murat. Mart ayında alım var citolesi hala kullanmıyor başvuru sırasında sorun olurmu,

  1. Enes dedi ki:

   Hocam bekçilik raporu için psikiyatriye gittim geçirilmiş anksiyete bozukluğu yazdı sağlam yazmadı ve 2019 un 7. ve 11. ayında psikiyatri randevum var bir de ilaç aldım sorun olur mu acaba .?

 4. nevzat dedi ki:

  benim yanağimda çizik var engelmidir.

  1. Admin dedi ki:

   Ön sağlık aşamasında belli olur kardeşim

 5. SEMA dedi ki:

  ADMİN. eşimin uzun süre baş ağrı şikayetleri vardı. sorun sinüsten kaynaklanıyormus. sinüzit ağrı yapıyormus fakat nörolojiye muayene oldugunda antidepresan yazmıs. kullanmadı almadı ilacı. 4 ay once oldu bu bekçilik için engelmidir sağlıktan elenir mi. Enabızda gözüküyor ilaç. norolojı dr yazmıs su an öğrendik.

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum teşhis önemli oluyor bunda

 6. Ömer sunay dedi ki:

  20 yıl önce yanlışlıkla kolumu 10 cm uzunluğunda jilet kesti bi sorun olurmu görülmeyen bi yerde

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim jilet izi sorun oluyor

 7. Oziii dedi ki:

  Merhaba 2 ay önce pisikiyatriden ilaç aldım fakat ilaçı almadım da kullanmıyorum da. Sorun olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Hastaneki teşhise bakılıyor kardeşim ilacı alıp almamana değil

 8. Mahmut ucdal dedi ki:

  Hocam bende psikiyatri sevk etmişti doktor oda bana citoles yazmış anksiyete bozukluğu yazıyor ilacın tanımında şimdi siz diyorsunuz hastanede belli olur diye hangi hastanede gittiğimiz mi yani yoksa heyetin hastanesindeki mi ben anlamadım kısaca elemeye sebebi veriyormu saygıdeğer hocam bu yaşıma kadar bir defa gittim psikiyatri bölümüne oda kardiyoloji bölümü ne gitmiştim o sev etti hafif çarpıntı vardı seninki psikolojik demisti bana duru böyle

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim genel sağlık aşamasında inceleme ile olur her ilaç sorun olmuyor teşhise bakılıyor genellikle

  2. Beren dedi ki:

   Sonuç ne dedi doktor sağlam verdi mi. Aynı durum bendede var mide agrım geçmeyince dahiliyeden psikyatri bölümüne yönlendirdiler 25 mg ilac yazdı ve anksiyete yazmis taniya

 9. Ali dedi ki:

  Piskiyatrı ılacı sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim sorun olabiliyor ama teşhisle belli olur

 10. Bekir dedi ki:

  2 ay önce doktor anksiyete bozukluğu tanısı koymus ve citoles kullandim. 1 sefer eleme sebebi olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Ön sağlık aşamasında inceleme ile belli olur kardeşim

 11. Kara murat dedi ki:

  Admin bi kaç önce psikiyatri depresif bozukluk için ilaç yazdı .aynı zamanda dikkat dağınıklığı için ..sorum su , hastane psikiyatri bölümünde doktor bu ilaçları ve tedaviyi görebilir mi ? Görürse eler mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Ön sağlık aşamasında doktor muayenesi ile belli olur kardeşim her ilaç sorun olmuyor

 12. Rıdvan dedi ki:

  Hocam çocukluktan beridir tırnak yiyorum ama stres le falan alakalı değil alışkanlık 3 yaşımda doktor bırakması artık imkansız demiş.Bu tırnak yemem bekçiliğe veya sağlık kontrolünden geçmem engel olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Yeme kardeşim parmaklara bakıyorlar

 13. Gökhan mercan dedi ki:

  Selamün aleyküm bana nöroloji doktoru boyun düzleşmemden dolayı 20.05.2018 de anksiyete bozukluğu teşhisi koymuş lustral 50 mg ve tranco buskas 20 draje diye ben bu ilaçları aldım fakat kullanmadım ve daha sonra sürücü belgesi almak için aile hekimim bu ilaçlardan dolayı beni psikiyatri ye yönlendirdi orda sürücü olmama bir engel olmadığını belirttiler acaba bekçi olmama bir engel olur mu sağlık yönetmeliğinde c-d seçeneklerinde anksiyete bozukluğu engeldir diyor acaba engel midir engel ise psikiyatri ye gidip bu anksiyete bozukluğuna düzelmiştir teklisi alsam herhangi bir sıkıntı olur mu ? Bana acil cevap verebilirseniz sevinirim iyi günler

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim bu tarz ilaçlar ve teşhisler doktor incelemesi ile belli oluyor ön sağlıkta ve genel sağlıkta belli olur

  2. Volkan dedi ki:

   Kardes bende 4 yil once panim atak gecirmistim banada citoles ve tranco yazdilar ama 3 yil falan kullandim sadece citolesi deirini kulanmadim en son 4 cu ayda gidip ilaci birakmak istedimi soledim 5 mg dusurup braktirdi bende bilmiorum sorun olucakmi ama olmamasi gerekir si ucta sapasaglamiz

 14. Beytullah Şimşek dedi ki:

  Kardeş ben 1.5 sene önce psikiyatriye muayene oldum ilac yazdi almadim hicbir sikintim yok bu bekcilikte psikiyatride sikinti olur mu

 15. Ahmet doruk dedi ki:

  2012 senesinde 16 yaşında intihar girişiminde bulunmuştum o dönemde ansikyete bozukluğu tanısı koymuşlardı girmem de engel olur mu akabinde 6 ay önce devlet işi için girdiğimde yine karşıma çıkmıştı 500 soruluk bir sınava tabi olup psikolog ve 3 farklı aynı varı doktorunolut işe girebilir raporu verdi. Yardımcı olur musunuz

  1. Admin dedi ki:

   Genel sağlıkta muayene sonucu karar veriliyor

 16. İlker dedi ki:

  Merhaba. 14 ay önce askerde iken bir arkadaşım intihar etmişti. Onu gördükten sonra izne çıkmıştım. İzinde iken psikiyatriden uyku dengesizliği şikayeti ile gitmiştim. Bana 10 gün rapor artı trankobuskas ve atarax ilacı yazmış alıp kullanmadım. Bekçilik için engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   sorun olacağını sanmıyorum doktor incelemesi ile karar veriyor

 17. Mehmet dedi ki:

  Hocam bundan 9ay önce psikiyatri bölümüne gitmiştim e nabızda psikiyatrik muayene tanısı yazıyor. 2 tanede ilaç vermiş almıştım ama kullanmamıştım. Şimdi bekçiliği kazandım çarşamba günü genel sağlık muayenesi var sorun olur mu bu arada teşhise nereden bakıyoruz

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim onu doktor sistem üzerinden inceleyerek karar veriyor her giden elenmiyor merak etme muayene edilmesi gerekiyor.

   1. Mehmet dedi ki:

    Valla hocam süreç başladı açık söylemek gerekirse korkuyorum gitmeye inşallah bir sıkıntı olmaz

   2. Mehmet dedi ki:

    Hocam süreç başladı açıkçası korkuyorum gitmeye inşallah sıkıntı olmaz. Bana bu konu hakkında önere bileceğiniz bir şey var mı ?

    1. Gokhan dedi ki:

     Kardeşim aynı durum bendede mevcut naptın geçebildin mi sağlıktan bilgi verirmisin

     1. Ömer dedi ki:

      Atipik psikoz f28 f29 tanısı var hala tedavi görüyorum bekçi olabilirmiyim

     2. Admin dedi ki:

      Emniyet Teşkilatı sağlık yönetmeliğini, incelemeni öneririm

 18. Muhammed dedi ki:

  Admin bana yüzde 3 konuşma bozukluğu yazdı doktor sıkın ti olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim bilemiyorum bunu ilk defa duydum

 19. Murat dedi ki:

  Hocam lütfen bilgilendirirmisiniz
  7 ay önce kadar antidepresan aldım 20mg çitol.
  E nabizda. Ön tanıya ayakta muayne yazıyor teşhiste de ayakta muayne ruh sağlığı vs yazıyor
  Anksiyete falan böyle hastalık ismi yazmıyor.
  Reçete türü de normal
  Sorun olurmu benim için
  Lütfen bilgilendirirmisin

  1. Admin dedi ki:

   Genel Sağlık muayenesinde doktor muayene edip karar veriyor

   1. Murat dedi ki:

    Yani bu çocuk 1 yıl önce ilaç kullanmış direk üstünü çözmez birazda o anki durumuma bakar iyi görünüyorsam konuşmam vs.saglam verebilir dogrumu anladım hocam

   2. Murat dedi ki:

    Yani hocam bu çocuk 1 sene önce ilaç kullanmış direk üstünü çizelim demez
    O anki durumuma konuşmama hal ve hareketlerime bakıp uygun görüyorsa sağlam verebilir öyle bi ihtimal var doğru mu anladim

 20. Ahmet dedi ki:

  Hocam 2012 2013 senesinde bir intihar girişimi oldu hap içtim 16 17 yaşındayken o zaman anksiyete bozukluğu koydular bir sıkıntı olur mu herhangi bir ilaç tedavisi almadım

  1. Admin dedi ki:

   psikiyatri doktorunun muayenesi sonucu belli olur

 21. sefer dedi ki:

  Hocam benim psikiyatri ilaç geçmişim bu aya kadar devam ediyor ve tanı Yaygın Anksiyete Bozukluğu dr 2021 kadar bitiş tarihi vermiş sıkıntı olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   genel sağlık muayenesi aşamasında doktor incelemesi ile belli olur

 22. MAHSUN dedi ki:

  Merhaba admin ben son 2 senedir anksiyete bozukluğu tanısı ile ilaç kullanıyordum 2 ay önce bıraktım ve durumum gayet iyi bekçilik ön sağlık genel sağlıkta ilaç gemişimi daha önemli yoksa kişinin o anki durumumu?

  1. Admin dedi ki:

   İlaç geçmişine bakılıyor ama o genel sağlıkta bakılıyor muayene ile karar veriliyor

 23. Ömer dedi ki:

  İyi günler. Benim bi sorum olacaktı. Benim 2014 ve 2015 yılına ait toplamda iki defa gittiğim psikiyatri geçmişim var. 2014 de uyum bozukluğu yazıyor 2015de genel psikiyatrik muayene yazıyor. Ve istirahat raporu görünüyor ilaç yok. 2 defa psikiyatriye gitmem kronik hastalık olarak mı sayılır? Sizce bi sıkıntı olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   üzerindne baya geçmiş sorun olacağını sanmıyorum

 24. Ramazan dedi ki:

  Psikiyatrik yönden son bir yıl içerisinde tedavi görülmemesi yeterli olurmu? Maddelerde geçmişindede hastalık olmayacak diyor?

  1. Admin dedi ki:

   Son iki yıla bakılıyor

error: Content is protected !!