Anasayfa / Bekçi Alımları / Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor? İlaçlar – Raporlar

Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor? İlaçlar – Raporlar

Bekçi adayları bu yazımda sizlere Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor? İlaçlar – Raporlar sorusuna cevap vereceğim. Aşağıda sizinle paylaşacağım tüm bilgiler Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır.

Bekçi Alımında Psikiyatri Bölümünde Nelere Bakılıyor?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Maddesi aşağıdaki gibidir. Yazının sonunda Resmi Gazetede yayınlanmış halini bulabilirsiniz.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

A Dilimi

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet uygulamasıyla veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, tedavisiz şekilde remisyonda olsa dahi sürekli olarak kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı olanlar öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

(1) Ruh sağlığı ve hastalıkları yönünden;

a) Ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir. Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir. Fakat C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir.

b) Geçmiş muayene ve tedavi ayrıntıları ile geçmiş ilaç kayıtlarını gösteren sistemler üzerinden, kişilerin son iki yıl içerisinde psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde

1) Psikotrop ilacın reçete edildiği ilgili sağlık hizmeti sunucusundan, bahse konu tarihte kişiye psikotrop ilaç reçete edilmesine neden olan muayene ayrıntılarını, tüm klinik bulguları ve diğer ayrıntıları açıklayan bir epikriz raporu getirmesi istenir ve bahse konu psikotrop ilacın hangi sebeple reçete edildiği anlaşılmaya çalışılır. Bu epikriz raporunu kişi kendisi temin ederek getirir.

2) Epikriz raporu görülmesi halinde; psikotrop ilacın reçete edildiği tarihte, kişinin, psikiyatrik tanı kriterlerini karşılayacak düzeyde psikopatolojisinin olup olmadığına, bahse konu psikotrop ilacın psikiyatrik tanı haricindeki diğer branş muayenelerindeki patolojik sürece destek olması amacıyla yazılıp yazılmadığına karar verilir. Bahse konu psikotrop ilacın, psikiyatrik tanı ve tedavi amacıyla yazılmadığına, epikriz raporundaki klinik durumun kısa süreli semptomlarla seyreden ancak psikiyatrik hastalık sınıflaması içinde yer almayan bir klinik durum olduğuna veya tanı kriterlerini doldurmayan geçici bir klinik durum olduğuna karar verilmesi halinde kişi hakkında öğrenci olur kararı verilebilir. (C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir) Son iki yıl içerisinde psikiyatrik tanısı olduğu anlaşılanlara öğrenci olamaz kararı verilir.

3) Son iki yıl içerisinde kişilerin psikiyatrik yönden muayene olduklarına veya psikotrop ilaç kullandıklarına dair kayıtları görüldüğünde ve psikotrop ilacın reçete edildiği zamana ait epikriz raporu görülemediğinde, psikiyatrik tedavi geçmişi nedeniyle kişi hakkında öğrenci olamaz kararı verilir.

c) Onikofaji (tırnak yeme), trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına karar verilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

34 Yorumlar

 1. 20 ay önce anksiyate bozuklugu teşhisi konuldu .heyet normal sağlam dedi Ankara Da problem olur mu ?

  • Sağlam adlıysan sorun olmaz kardeşim

   • Iyi gunler lutfen bana yardim eder misiniz bn en son 2.5 yil once anksiyete bozuklugu tedavisi girmustum (normal recete) son 2 yilim temiz ama arkadaslar ama maddede gecmisindede hastalik olmayacak diyor su an saglamim ama gecmisinde tani var lutfen yardim eder misiniz

    • Kardeşim son 1 yıl içinde tedavi görülmemesi gerekiyor uzun süre olduğundan senin için sorun olacağını sanmıyorum

 2. 2017 kasım ayında 1 kutu citoles 10 mg tanı defresif nöbet tanımlanmamış 2018 şubat ayında citoles 10 mg yazdırdım 2 kutu tanı anksiyete bozukluklar bekçi alım ilanı yayınlandığından başvuru yapabilir miyim.Bu arada bu ilaçları aile hekimnden yazdırdım bilgi verirseniz sevinirim saygılar

 3. Hocam ben murat. Mart ayında alım var citolesi hala kullanmıyor başvuru sırasında sorun olurmu,

 4. benim yanağimda çizik var engelmidir.

 5. ADMİN. eşimin uzun süre baş ağrı şikayetleri vardı. sorun sinüsten kaynaklanıyormus. sinüzit ağrı yapıyormus fakat nörolojiye muayene oldugunda antidepresan yazmıs. kullanmadı almadı ilacı. 4 ay once oldu bu bekçilik için engelmidir sağlıktan elenir mi. Enabızda gözüküyor ilaç. norolojı dr yazmıs su an öğrendik.

 6. 20 yıl önce yanlışlıkla kolumu 10 cm uzunluğunda jilet kesti bi sorun olurmu görülmeyen bi yerde

 7. Merhaba 2 ay önce pisikiyatriden ilaç aldım fakat ilaçı almadım da kullanmıyorum da. Sorun olur mu ?

 8. Hocam bende psikiyatri sevk etmişti doktor oda bana citoles yazmış anksiyete bozukluğu yazıyor ilacın tanımında şimdi siz diyorsunuz hastanede belli olur diye hangi hastanede gittiğimiz mi yani yoksa heyetin hastanesindeki mi ben anlamadım kısaca elemeye sebebi veriyormu saygıdeğer hocam bu yaşıma kadar bir defa gittim psikiyatri bölümüne oda kardiyoloji bölümü ne gitmiştim o sev etti hafif çarpıntı vardı seninki psikolojik demisti bana duru böyle

  • Kardeşim genel sağlık aşamasında inceleme ile olur her ilaç sorun olmuyor teşhise bakılıyor genellikle

 9. Piskiyatrı ılacı sorun olurmu

 10. 2 ay önce doktor anksiyete bozukluğu tanısı koymus ve citoles kullandim. 1 sefer eleme sebebi olur mu

 11. Admin bi kaç önce psikiyatri depresif bozukluk için ilaç yazdı .aynı zamanda dikkat dağınıklığı için ..sorum su , hastane psikiyatri bölümünde doktor bu ilaçları ve tedaviyi görebilir mi ? Görürse eler mi ?

 12. Hocam çocukluktan beridir tırnak yiyorum ama stres le falan alakalı değil alışkanlık 3 yaşımda doktor bırakması artık imkansız demiş.Bu tırnak yemem bekçiliğe veya sağlık kontrolünden geçmem engel olur mu?

 13. Selamün aleyküm bana nöroloji doktoru boyun düzleşmemden dolayı 20.05.2018 de anksiyete bozukluğu teşhisi koymuş lustral 50 mg ve tranco buskas 20 draje diye ben bu ilaçları aldım fakat kullanmadım ve daha sonra sürücü belgesi almak için aile hekimim bu ilaçlardan dolayı beni psikiyatri ye yönlendirdi orda sürücü olmama bir engel olmadığını belirttiler acaba bekçi olmama bir engel olur mu sağlık yönetmeliğinde c-d seçeneklerinde anksiyete bozukluğu engeldir diyor acaba engel midir engel ise psikiyatri ye gidip bu anksiyete bozukluğuna düzelmiştir teklisi alsam herhangi bir sıkıntı olur mu ? Bana acil cevap verebilirseniz sevinirim iyi günler

  • Kardeşim bu tarz ilaçlar ve teşhisler doktor incelemesi ile belli oluyor ön sağlıkta ve genel sağlıkta belli olur

  • Kardes bende 4 yil once panim atak gecirmistim banada citoles ve tranco yazdilar ama 3 yil falan kullandim sadece citolesi deirini kulanmadim en son 4 cu ayda gidip ilaci birakmak istedimi soledim 5 mg dusurup braktirdi bende bilmiorum sorun olucakmi ama olmamasi gerekir si ucta sapasaglamiz

 14. Beytullah Şimşek

  Kardeş ben 1.5 sene önce psikiyatriye muayene oldum ilac yazdi almadim hicbir sikintim yok bu bekcilikte psikiyatride sikinti olur mu

 15. 2012 senesinde 16 yaşında intihar girişiminde bulunmuştum o dönemde ansikyete bozukluğu tanısı koymuşlardı girmem de engel olur mu akabinde 6 ay önce devlet işi için girdiğimde yine karşıma çıkmıştı 500 soruluk bir sınava tabi olup psikolog ve 3 farklı aynı varı doktorunolut işe girebilir raporu verdi. Yardımcı olur musunuz

 16. Merhaba. 14 ay önce askerde iken bir arkadaşım intihar etmişti. Onu gördükten sonra izne çıkmıştım. İzinde iken psikiyatriden uyku dengesizliği şikayeti ile gitmiştim. Bana 10 gün rapor artı trankobuskas ve atarax ilacı yazmış alıp kullanmadım. Bekçilik için engel olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir