Bilgisayarın Kendini Yeniden Başlatması ve Çözümü

Bilgisayarın Kendini Yeniden Başlatması ve Çözümü
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bilgisayarın Kendini Yeniden Başlatması ve Çözümü hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayarın Kendini Yeniden Başlatması ve Çözümü

Bilgisayar yeniden başlatma sorunu pek çok kullanıcının başına gelen ve oldukça can sıkıcı bir problem olarak bilinmektedir.

Bilgisayar kullanım halindeyken kendini sistem yeniden başlatıyorsa bu sorunun temelinde hangi problemin olduğunu bulmak gerekmektedir. Bilgisayarlarda kendini yeniden başlatma sorunu genellikle donanımsal veya yazılımsa sorunlardan ortaya çıkabilmektedir. Bilgisayarınızda herhangi bir işlem yaparken bir anda bilgisayarınız kendini yeniden başlatmaya alıyorsa, öncelikli olarak bu sorunun tam olarak kanyağını bulmak gerekmektedir. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra çok daha kolay ve hızlı bir şekilde bilgisayarın tamiri yapılabilmektedir.

Bilgisayar Neden Aniden Yeniden Başlar?

Bilgisayarlarda yeniden başlatma sorunu yaşandığı zaman bu sorunun iki farklı kategoride incelenmesi oldukça faydalı olacaktır. Donanım ve yazlım alanında bilgisayar iyi bit şekilde analiz edilirse sorunun kaynağını bulmak çok daha basit bir hale gelebilecektir. Öncelikli olarak donanımsal sorunların incelenmesi ve çözüm odaklı bir çalışmanın yapılması gerekecektir.

Bilgisayarın Yeniden Başlatılmasına Neden Olan Donanımsal Sorunlar

Bilgisayarın beklenmedik anlarda yeniden başlamasına neden olan donanıma bağlı sorunlar araştırıldığında daha çok işlemci sorunları karşımıza çıkmaktadır. Bunların sıra güç kaynağında oluşabilecek bir sorun ya da ram problemleri, bilgisayarın yeniden başlamasına neden olan donanımsal sorunlar olarak bilinmektedir. Bu tip sorunlar ile karşı karşıya kalındığında eğer ki teknik bil bilgeye sahip değilseniz bu alanda profesyonel hizmet veren kişi ya da firmalar başvurmak da gerekebilir.

İşlemciye Bağlı Olan Sorunlar

Bilgisayarınızı yoğun bir şekilde kullanıyorsanız ve bilgisayarı yoracak programlarını varsa, bilgisayarın yeniden başlamasının sebebi işlemci olabilir. Günümüzde işlemci ısınmasına bağlı olarak bu tarz bir sorun ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Öyle ki işlemcinizin sıcaklığı belirli bir seviyeye geldiği zaman, bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Bilgisayar Yeniden Başlamasına Karşı Alınacak İşlemciye Bağlı Çözümler

Bilgisayarınız işlemcinin fazla ısınması ve programları kaldıramamasından dolayı tekrar yeniden başlatılabilmektedir. Bu soruna çözüm olarak ise bilgisayarın içini detaylı bir şekilde temizlemek faydalı olacaktır. Fanın çıkarıldığı zaman fan ile işlemci arasında bulunan macunu yenilemek de bilgisayarın yeniden başlamasına bir çözüm olabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.