Böbrek Taşı Bekçilikte Engel Mi?

Böbrek Taşı Bekçilikte Engel Mi?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Böbrek Taşı Bekçilikte Engel Mi? hakkında bilgiler vereceğim.

Böbrek Taşı Bekçilikte Engel Mi?

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Böbrek Taşı  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Böbrek Taşı Yönetmelikteki Madde:

0.5 cm’den küçük  (0,5 cm dahil) olan üriner sistem taşları sağlam kabul edilir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş üriner sistem taşları sağlam kabul edilir.

Üriner sistem taşlarının boyutundan ve sayısından bağımsız olmak üzere, organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla üriner sistem taşları için yapılmış olan 3 ve 3 ‘ten az başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. 

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. sinan dedi ki:

  selam admin bugün böbrekte 6mm taş cıktı sizce tomografiye giriyirmuyuz muayenede bide 6mm e tolerans saglarlarmi tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Böbrek taşı boyutu ve şartı yukarıdaki gibidir

 2. Emir dedi ki:

  Hocam yönetmelikte böbrek taşıyla ilgili 0.5 cm ile alakalı bir şey yazmıyor üriner sistem taşları öğrenciliğe engeldir yazıyor?

  1. Admin dedi ki:

   yazıyor kardşeim yukarıda yeni yönetmelikte madde var

error: Content is protected !!