Böbrek Taşı Polislikte Engel Mi?

Böbrek Taşı Polislikte Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Böbrek Taşı Polislikte Engel Mi? hakkında bilgiler vereceğim. POMEM , PMYO, PAEM, PÖH alımlarında geçerli olan Sağlık Şartlar geçerlidir.

Böbrek Taşı Polislikte Engel Mi?

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Böbrek Taşı  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir. B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Böbrek Taşı Yönetmelikteki Madde:

0.5 cm’den küçük  (0,5 cm dahil) olan üriner sistem taşları sağlam kabul edilir. Kendiliğinden, komplikasyonsuz olarak düşürülmüş üriner sistem taşları sağlam kabul edilir.

Üriner sistem taşlarının boyutundan ve sayısından bağımsız olmak üzere, organ veya doku kaybına neden olmamak, anatomik bütünlüğü bozmamak, organ ve sistem fonksiyonlarında kayba neden olmamak koşuluyla üriner sistem taşları için yapılmış olan 3 ve 3 ‘ten az başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir. 

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 
YORUMLAR
 1. özge dedi ki:

  sağ böbrekte milimetrik kum var engel midir bu durumda olup gecen var mı

  1. Admin dedi ki:

   Taş engel oluyor kardeşim kum duymadım

 2. Fazlı dedi ki:

  Hocam bende taş var sıkıntı olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   taş ile madde yukarıdaki gibidir

 3. Batuhan dedi ki:

  0.5 mm taş bende cikti sikinti olur mu

  1. Admin dedi ki:

   0.5 cm’den küçük  (0,5 cm dahil) yani 0,5mm daha küçük kardeşim

 4. Sedat dedi ki:

  Taşdan açık ameliyat oldum taş aldırdım sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   3 ten fazla olmayan ameliyatlar kabul ediliyor

 5. Bülent dedi ki:

  Bende 2 tane taş olmak üzere biri 0.4mm diğeri 0.2 mm engel olurmu?

  1. Admin dedi ki:

   Ölçü yukarıda verilmiştir

 6. Süleyman dedi ki:

  Lazerle kırdıracam yani

error: Content is protected !!