Anasayfa / POLİS ALIMLARI / Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

Bu yazımda sizlere Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?  Cinayet büronun baktığı alanlar hakkında elimden geldikçe bilgiler vermeye çalışacağım.

Polis olma hayalini kuran bir çok kişi polislik mesleğini cinayet büroda polis olarak yapıp olayları çözme hayalî ile geliyor. Cinayet Büro Polisi olmak için ilk olarak Polis Akademisine bağlı POMEM, PMYO ve  PAEM’den mezun olmanız gereklidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine katıldıktan sonra adaylar belirli şubelere atanır. Cinayet Büro Amirliği ise ASAYİŞ ŞUBESİNE bağlıdır. Bu büroya seçilme sınavı yoktur. Biraz şans  biraz da öneri üzerine geçilebilir.

 Cinayet
 
Cinayet bir kimsenin başka bir kimseyi, bilerek ya da bilmeyerek öldürmesi eylemidir. Türk Ceza Kanunumuzda cinayet adam öldürme başlığı altında 81-82 ve 83. Maddelerinde düzenlenmiştir.

Kasten öldürme

Madde 81.    Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

Madde 82.  Kasten öldürme suçu tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek, üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, kan gütme ve töre saiki gibi nedenlerle işlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

OKUMALISIN  23.Dönem POMEM İlanı Geldi.

İntihara Yönlendirme

Madde 84.Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi bu suçu işlemiş sayılır.

Kişileri intihara teşvik eden ve sürükleyenler bu eylemleri sonucunda kişinin ölümüne sebep olması durumunda bu suçun ağırlaştırılmış cezası ile cezalandırılır.

Kasten Yaralama

Madde 86. Kasten başkasının vücudunatüm ateşli silahlarla, kesici, delici ve ezici aletlerle, acı veren, sağlığının bozulmasına sebep olan kişi bu fiili ile suç işlemiş sayılır.

Kasten yaralama suçunun üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kişinin yerine getirdiği kamu görevi gibi nedenlerle işlenmesi halinde, kişiye verilecek ceza artırılır.

Kasten yaralama fiili sonucunda mağdurda vücut bütünlüğünü ve akıl sağlığını kalıcı olarak bozan bir hasar oluşturması halinde yine fiilin gebe bir kadına karşı işlenmesi ile çocuğunun düşmesine sebep olması durumunda kişiye verilecek ceza artırılır.

OKUMALISIN  3. Dönem PAEM 5.Yedek Yerleştirme Sonuçları

 Çocuk Düşürtme Ve Çocuk Düşürme

Madde 99.  Bir kadının rızası olmaksızın çocuğunu düşürten kişi bu suçu işlemiş sayılır. Çocuk düşürtme fiili sonucunda kadının beden ve ruh sağlığında bozulmasına sebep olan kişinin cezası artırılır.

Rızaya dayalı olsa bile gebelik süresi on haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi suç işlemiş sayılır. Ancak gebeliğin kadının mağdur olduğu bir suç sonucu oluşması halinde rızası dâhilinde süre yirmi haftaya kadar uzatılabilir.

Madde 100. Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadın çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde bu suçu işlemiş sayılır.

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

Polislik sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

>

Buna da bakın

23. Dönem POMEM Ön Sağlık – Parkurda Yaşananlar

23. Dönem POMEM adayları 23. Dönem POMEM Ön Sağlık – Parkurda Yaşananlar hakkında bilgiler vereceğim. Adayların yaşadıkları …

10 Yorumlar

  1. Kardeşim merhaba pomemi kazandım sağlık aşamasında organ eksikliği olarak safra kesesinin olmaması sorun olur mu 2014 de kapalı ameliyat ile safra kesem alındı bu konuda problem yaşar mıyım

    • Kardeşim sağlık yönetmeliği geçen yıl değiştiğinden tam emin değilim sorun olacağını sanmıyorum. Yönetmelik sitemizde var bir incele istersen kesin bilgiyi oradan alabilirsin

  2. Pmyo başvuruları başladı mi , nereden başvurabilirim ?

  3. Birde ben miyopum numarasi 1.25 bir sıkıntı çıkar mi ?

  4. Merhabalar.ben üniversite 2. Sınıfta okuyorum ama 2019 da yapılacak olan tyt sınavına girip pmyo ya başvurmayı düşünüyorum.üniversite okurken başvurmam sıkıntı yaratır mı?

  5. Universitede okudugumuz bölümün polislige bir etkisi varmi ve 5 sene universite okunsa sorun olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir