Anasayfa / POLİS ALIMLARI / Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?

Bu yazımda sizlere Cinayet Büro Polisi Nasıl Olunur?  Cinayet büronun baktığı alanlar hakkında elimden geldikçe bilgiler vermeye çalışacağım.

Polis olma hayalini kuran bir çok kişi polislik mesleğini cinayet büroda polis olarak yapıp olayları çözme hayalî ile geliyor. Cinayet Büro Polisi olmak için ilk olarak Polis Akademisine bağlı POMEM, PMYO ve  PAEM’den mezun olmanız gereklidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine katıldıktan sonra adaylar belirli şubelere atanır. Cinayet Büro Amirliği ise ASAYİŞ ŞUBESİNE bağlıdır. Bu büroya seçilme sınavı yoktur. Biraz şans  biraz da öneri üzerine geçilebilir.

 Cinayet
 
Cinayet bir kimsenin başka bir kimseyi, bilerek ya da bilmeyerek öldürmesi eylemidir. Türk Ceza Kanunumuzda cinayet adam öldürme başlığı altında 81-82 ve 83. Maddelerinde düzenlenmiştir.

Kasten öldürme

Madde 81.    Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

Madde 82.  Kasten öldürme suçu tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek, üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, kan gütme ve töre saiki gibi nedenlerle işlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

İntihara Yönlendirme

Madde 84.Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi bu suçu işlemiş sayılır.

Kişileri intihara teşvik eden ve sürükleyenler bu eylemleri sonucunda kişinin ölümüne sebep olması durumunda bu suçun ağırlaştırılmış cezası ile cezalandırılır.

Kasten Yaralama

Madde 86. Kasten başkasının vücudunatüm ateşli silahlarla, kesici, delici ve ezici aletlerle, acı veren, sağlığının bozulmasına sebep olan kişi bu fiili ile suç işlemiş sayılır.

Kasten yaralama suçunun üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kişinin yerine getirdiği kamu görevi gibi nedenlerle işlenmesi halinde, kişiye verilecek ceza artırılır.

Kasten yaralama fiili sonucunda mağdurda vücut bütünlüğünü ve akıl sağlığını kalıcı olarak bozan bir hasar oluşturması halinde yine fiilin gebe bir kadına karşı işlenmesi ile çocuğunun düşmesine sebep olması durumunda kişiye verilecek ceza artırılır.

 Çocuk Düşürtme Ve Çocuk Düşürme

Madde 99.  Bir kadının rızası olmaksızın çocuğunu düşürten kişi bu suçu işlemiş sayılır. Çocuk düşürtme fiili sonucunda kadının beden ve ruh sağlığında bozulmasına sebep olan kişinin cezası artırılır.

Rızaya dayalı olsa bile gebelik süresi on haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi suç işlemiş sayılır. Ancak gebeliğin kadının mağdur olduğu bir suç sonucu oluşması halinde rızası dâhilinde süre yirmi haftaya kadar uzatılabilir.

Madde 100. Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadın çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde bu suçu işlemiş sayılır.

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

19 Yorumlar

 1. Kardeşim merhaba pomemi kazandım sağlık aşamasında organ eksikliği olarak safra kesesinin olmaması sorun olur mu 2014 de kapalı ameliyat ile safra kesem alındı bu konuda problem yaşar mıyım

  • Kardeşim sağlık yönetmeliği geçen yıl değiştiğinden tam emin değilim sorun olacağını sanmıyorum. Yönetmelik sitemizde var bir incele istersen kesin bilgiyi oradan alabilirsin

 2. Pmyo başvuruları başladı mi , nereden başvurabilirim ?

  • Başvurular daha başlamadı duyuru yapacağız

   • Yaa ben daha 14 yaşındayım ama feci bir şekilde cinayet büro amiri olmak istiyorum .İnşallah olurummm Bir keresinde 24 yaşında intihar eden bir adamın atladığı pencereden aşağı baktım ve internetten yaptığım testlere göre %100 psikopat çıktım .Ama ben polis olmayı çoook istiyorum bayan polisler o uniformada ayrı hoş görünüyor.🤗🤗

 3. Birde ben miyopum numarasi 1.25 bir sıkıntı çıkar mi ?

 4. Merhabalar.ben üniversite 2. Sınıfta okuyorum ama 2019 da yapılacak olan tyt sınavına girip pmyo ya başvurmayı düşünüyorum.üniversite okurken başvurmam sıkıntı yaratır mı?

 5. Universitede okudugumuz bölümün polislige bir etkisi varmi ve 5 sene universite okunsa sorun olur mu

 6. Herhangi bir 4 yıllık üniversite bölümünü bitirdikten sonra PMYO pomem paem hangisine başvuru yapmam lazım şuan lise 4 üm rütbe olarak yüksek bir polis olmak istediğim için 4 yıllık üniversite bitirince daha yüksek rütbelere ulaşmam mümkün doğru Mu?

  • Rütbeli polis olman için PAEM e gitmen lazım 4 yıllık üniversite mezunu olduktan sonra polis alımları menüsünde tüm alımlar hakkında bilgiler mevcuttur

 7. Merhabalar. Herhangi bir önlisans bölümünden mezun olarak sivil polis olma ihtimalimiz var mı?

 8. Benim gözlerimde miyop astigmat var 2 numarayı geçerse lazer tedavisi olursam sıkıntı olurmu

 9. ben universiteyi farkli bir meslek uzerine okudum, basvuru yaparsam polis olabilirmiyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir