Çocuklarda Bipolar Bozukluk – Ergenlerde Bipolar Bozukluk

Çocuklarda Bipolar Bozukluk – Ergenlerde Bipolar Bozukluk

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Çocuklarda Bipolar Bozukluk – Ergenlerde Bipolar Bozukluk hakkında bilgiler vereceğim.

Çocuklarda Bipolar Bozukluk

Diğer yaş gruplarında da olduğu gibi çocuklarda bipolar bozukluk, ciddi ruh hali değişiklikleri olan manik ve / veya depresif atak gösteren ruhsal bir hastalıktır.

Herhangi bir ebeveyn, çocuğun ruh halinin, davranışının, dikkatinin veya enerji seviyesinin uyarmadan değişebileceğini bilir.

Ancak bazen bu değişimler çocuğun gelişim düzeyinin bir işareti değil, çocuğun zihinsel sağlığının acı çektiğinin bir göstergesidir. Bir çocuk iki kutuplu bozukluğa sahip olduğunda, yüksek, manika veya düşük depresif ruh hali olarak bilinen davranışlarla sonuçlanabilecek aşırı duygu durum sorunları yaşar.

Bipolar bozukluğun gençlik döneminin sonlarında veya yetişkinliğin erken döneminde ortaya çıkması daha muhtemeldir, ancak çocuklar da bunu yaşayabilir. Erken tanı ve tedavi, çocuklarda bipolar bozukluk semptomlarını yönetmek ve yaşamda başarılı olmayı öğrenmelerine yardımcı olmak için anahtardır.

Bipolar bozukluğun, çoğunluğu çocuk değil ergen olan gençlerin %1-3’ünde meydana geldiği tahmin edilmektedir. Bu durum teşhisi zorlaştırabilir. Uzmanların hastayı takip etmesi ve doğru bir teşhis koyması birkaç yıl sürebilir.

İki tür bipolar bozukluk vardır; Bipolar I ve Bipolar II.

Bipolar I teşhisi alabilmek için, bir çocuk manik bölüm kriterlerini karşılamalıdır. Ayrıca depresif dönem geçirebilirler, ancak mutlaka öyle oldukları anlamına da gelmeyebilir.

Bipolar II tanısı almak için bir çocuk hem hipomani (daha hafif bir mani şekli) hem de majör bir depresif dönem geçirmelidir.

Çocuklarda Mani Belirtileri

Alışılmadık aptalca veya mutlu oyunculuk

 • Kısa bir öfke
 • hiperaktivite
 • Sinirlilik
 • Hızlı konuşma
 • Uyumakta zorluk çekmek veya daha az uykuya ihtiyaç duymak
 • Odaklanmada zorluk
 • Seks hakkında aşırı konuşmak
 • Riskli davranışlarda bulunma

Çocukların ruh halleri yükselmiş ve normalden daha hiperaktif olmaları durumunda hipomanik bir kriz geçirmiş olabilirler, ancak belirtiler onları hastanede yatmayı gerektirecek kadar zorlayamaz veya okulda veya evde bozulma yaşar.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri

 • Çok üzgün ya da düşük hissetmek
 • Oynamaya ilgi eksikliği
 • Karın ağrısı ve baş ağrısı şikayetleri
 • Uyuyamama ya da aşırı uyuma halleri
 • Suçluluk veya değersizlik duygularını ifade etme
 • Ölüm veya intihar hakkında konuşma ve düşünmeler
 • Odaklanmada zorluk
 • Yorgun hissetmek

Çocuklarda Bipolar Bozukluk ve Yıkıcı Ruh Hal Bozukluğu

Avrupa Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistik El Kitabının (DSM) en son versiyonunda, yazarlar Yıkıcı Ruh Bozukluğu (DMDD) adı verilen yeni bir pediatrik ruh hali bozukluğu ekledi. Çocuklara 6 ile 18 yaş arasında DMDD teşhisi konulabilir ve DMDD semptomlarının çoğu çocuklarda bipolar bozukluk ile benzerdir.

Bunlar öfke patlaması, sinirlilik ve aşırı duygusallığı içerir. Bir çocuk hem bipolar bozukluk hem de DMDD tanısı alamaz, bu nedenle bir klinisyen hangi tanıyı çocuğun belirtilerini en doğru şekilde yakaladığını belirlemelidir.

DEHB ve Bipolar Bozukluk

Bazen DEPB, mani veya bipolar bozuklukla ilişkili hipomani semptomları çok benzer olabilir. Çocuklar dikkat dağınıklığı, konuşkanlık, dikkatini sürdürmekte zorluk ve sosyal işlevsellik kaybı gösterebilirler.

Klinisyenler bir durumun olup olmadığını veya bozuklukların birlikte meydana gelip gelmediğini değerlendirmelidir. Bir çocuğun davranışsal patlamaları, ciddi ruh hali değişimleri ve dürtüsel davranışları varsa, DEHB ve bipolar bozukluk olabilir.

Çocuğunuza zaten DEHB tanısı konulmuşsa ve şişirilmiş bir benlik hissi, riskli cinsel davranış, uykuya ihtiyaç duymama ve kendine zarar verme davranışları sergilemişse, bipolar bozuklukla ilişkili mani de olabilir. Çocuk psikiyatrı diğer tanıları ekarte edebilir ve tedavi seçenekleri önerebilir.

Çocuklarda Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluğu olan çocukların tedavisi genellikle ilaç tedavisi, terapi, psikoeğitim ve okul desteğini içerir. İlaç, antidepresanlar, duygudurum dengeleyiciler, antipsikotikler ve / veya anksiyete önleyici ilaçları içerebilen bir ilaç kombinasyonunu uygulanabilir. Çocuğun beyninin hala gelişmekte olduğundan doktorlar, çocukların ilaç tedavisi söz konusu olduğunda “yavaş gitmelerini” tavsiye eder. Doktorlar çocuğunuz için en iyi sonuçları veren en az ilacı ve en düşük dozu ister.

Ebeveynler sabırlı olmalıdır, çünkü çocuğunuz için doğru ilacı bulmak birkaç deneme alabilir. İlacın etkinliği de yaşlandıkça değişebilir.

Ebeveynler ayrıca antidepresan alan çocuklar ve ergenler için intihar düşüncelerinin küçük ama artmış bir riskinin bulunduğunun farkında olmalıdır, bu nedenle çocuğunuzdaki bu bulguları izlemek önemlidir. Terapi, bipolar bozukluğun tedavisinde temel bir bileşendir. Daha büyük çocuklar için terapi, semptomlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerine ve madde kötüye kullanımı veya diğer riskli davranışları azaltan sağlıklı kişisel bakım alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Küçük çocuklar için oyun terapisi, fikirlerini ifade etmelerine ve özgüvenlerini arttırmanın ve geliştirmenin olumlu yollarını keşfetmelerine yardımcı olabilir. Her şeyden önce, bir terapistin ofisi çocukların kendilerini duymak ve endişelerini dile getirmek için güvenli bir yer olabilir.

Psikoeğitim, hem ebeveynler hem de bipolar bozukluğu olan çocuklar için tedavinin önemli bir bileşeni olabilir.

 • Hastaneler
 • Klinikler
 • Okullar ve diğer toplum kuruluşları

Akıl hastalıkları, iletişim stratejileri ve bipolar bozukluğu olan çocuklar ile aile üyeleri için baş etme stratejileri hakkında eğitici bilgiler sağlayabilir. Destek grupları ayrıca çocukların ruh sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ebeveynler için değerli bir araç olabilir.

Akıl hastalığı olan çocukların tedavisinde okul desteği şarttır. Çocuğunuza bipolar bozukluk teşhisi konulursa, eğitsel deneyimlerini ihtiyaçlarına, güçlerine ve zorluklarına göre düzenleyen kişiselleştirilmiş bir eğitim programına tabi tutulabilirler.

Okul danışmanları, okul psikologları, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler ve diğer personel bu planın uygulanmasında ve çocuğunuzun okulda ve ötesinde başarılı olmasına yardımcı olabilir.

Alternatif tedaviler bipolar bozukluğun tedavisi için giderek daha popüler hale geliyor. Meditasyona katılan çocuklar yönetici işleyişinde ve esneklikte gelişme göstermiştir. Kanibidiol (CBD) yağının kullanımı, çocuklarda akıl hastalıkları için potansiyel bir alternatif tedavi olarak giderek daha fazla araştırılmaktadır. Çocuğunuz için alternatif tedavilerin potansiyel faydaları ve olası riskleri ve faydaları hakkında doktorunuzla konuşun.

Çocuklarda bipolar bozukluk belirtileriyle karşılaşıldığında çaresizlik hissine kapılsanızda, yapabileceğiniz en iyi şey sabırlı kalmak ve çocuğunuzu sevgi ve destekle kuşatmaktır.

Kesin bir tanı konması zaman alabilir, ancak bu arada, çeşitli tedavi biçimlerinin çocuğun yaşamında çok büyük bir fark yaratabileceğini bilmelisiniz.

Çocuğunuz bu belirtilerden herhangi biriyle mücadele ediyorsa, çocuğunuzun ruh sağlığı sorunları ve yaşamdaki tüm potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olabileceği fırsatlar hakkında nasıl daha fazla bilgi sahibi olabileceğinizi düşünün.

Çocuklarda bipolar bozukluk tedavi edilebilir ve bipolar bozukluğu olan insanlar sağlıklı ve mutlu hayatlar yaşayabilirler.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!