Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli? Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli? Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler
A+
A-

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli? Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler hakkında bilgiler vereceğim.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Diyabet, vücuttaki pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda hormon üretememesi sonucu insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılmaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi yediği besinlerden kana geçen şekeri kullanamaz ve kan şekeri bu sebeple yükselir.

Diyabet tedavisinde kan şekerinin kontrolünü sağlayabilmek için sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmak gerekir. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı günlük yaşantımızda uygulandığı zaman sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturur. Diyabet tedavisinin asıl amacı ise kan şeker düzeyini normal sınırlar içerisinde tutarak oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirebilmektir. Beslenme şeklinin yanında fiziksel aktivite düzeyini arttırmakta diyabet tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Henüz hastalığınıza teşhis konulmamış ise öncelik olarak yapmanız gereken kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükselmesine sebep olacak şeker veya yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra günde üç öğün tüketmeye dikkat edilmeli, alkol tüketimi azaltılmalı ve şikayetlerinizi not alıp doktora muayene olmanızda fayda vardır.

Diyabet hastalarının günlük olarak alması gereken protein, karbonhidrat ve yağ dengesini iyi ayarlayabilmesi gerekmektedir. Üç ana öğün ve bununla beraber üç ara öğün yapmaları gerekmektedir. Ana öğünlerinde mutlaka kalsiyum kaynağı besinler tüketmeleri gerekmektedir. Sebebi ise kalsiyum şekeri dengelemek adına çok önemli bir etkiye sahiptir. Her öğünde tam buğday ekmeği veya salata tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Her gün 2-3 litre su tüketimine özen dikkat edilmelidir. Hazır gıdalardan olabildiğince uzak durulmalıdır çünkü hazır gıdalarda şeker ve tuz oranı oldukça yüksektir. Beyaz un içeren besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

 Diyabet Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler

Diyabet hastalığına sahip olmanız diğer insanlardan farklı yiyecekleri yemeniz anlamına gelmemektir. Bu hastalıkta önemli olan vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerin yiyecekler tarafından karşılanmasıdır. Ancak bazı besinler diyabet hastalığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu besinlerden bazıları yulaf ezmesi, badem ve ceviz, yoğurt, zerdeçal, armut, tam tahıllı besinler, tarçın, balık, chia tohumu ve kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller grubundaki besinlerin tüketilmesi diyabet hastalığında yer verilmesi gereken besinler arasındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!