Çocuklarda Sigara İçme Yaşı Düşüyor

Çocuklarda Sigara İçme Yaşı Düşüyor

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Çocuklarda Sigara İçme Yaşı Düşüyor hakkında bilgiler vereceğim.

Çocuklarda Sigara İçme Yaşı Düşüyor

Çocuklarda sigara içme yaşı gün geçtikçe düşüyor ve uzmanlar bu konuda ebeveynleri uyarıyor. Çocuklarını her türlü tehlikeye karşı korumak isteyen anne ve babalar, sigaranın zararları düşünüldüğünde, bu konuda büyük panik yaşıyorlar. Ailelerin, çocuklarını her zaman gözetim altında tutmaları ve her yerde, her zaman yanlarında olmaları mümkün değildir. Bu bakımdan, çocukların sigaraya başlama nedenlerini bilerek, onları bu şekilde korumaları daha mümkün olacaktır.

Çocuklarda Sigara içme Yaşı 9

Yapılan araştırmalar, çocuklarda ergenlik yaşının 9’a kadar düştüğünü göstermektedir. Dolayısıyla, abilerine, ablalarına özenen çocuklar, bu erken yaşlarda sigaraya da başlamaktadırlar. Sigara içme yaşı her ne kadar birçok nedene bağlı olarak düşüş gösterse de özenmek en büyük etkendir.

 Sigara İçmek Toplumun Ortak Sorunudur

Ülkemiz, sigara bağımlılığın en çok izlendiği toplumlardan birini oluşturmaktadır. Sokaklarda, evlerde, her köşe başında sigara içen bir yetişkine rastlamak mümkündür. Sosyo-ekonomik sorunlardan dolayı, sigara kullanmayı bir rahatlama aracı olarak gören insanlarımız, bu anlamda çocuklara çok kötü bir örnek teşkil etmektedir. Çocuklar, abilerinden, ablalarından olmasa bile, sokaklarda gördükleri yetişkinlerden bu durumu kanıksamaya başlamaktadır. Onlar için, sigara içmek giderek; yemek yemek ve uyumak gibi doğal bir alışkanlık şeklinde görülür. Zaman içinde sigara kullanımı, çocukların bilinçdışına işlenir.

Anne ve Baba Çocuğuna İyi Örnek olmalıdır

Sigara içme yaşı sürekli düşüş gösteriyorken ebeveynlere düşen sorumluluklarda bir o kadar artıyor. Anne ve babalar, çocuklarının gözünde model alınacak birer kahramandır. Bu nedenle, her davranışlarında onları taklit ederler. Her ne kadar, ebeveynler, çocuklarına sigaranın zararlarından bahsetseler bile, gözlerinin önünde sigara kullanan anne ve baba, çok tutarlı davranmamış olacaktır. Bu zararlı alışkanlık, onların gözünde adeta bir büyüme göstergesi şeklinde algılanmaya başlar ve maalesef kullanılır.

Çocuğa Sigarayı Anlatmanın Önemi

En doğru olan, sigara kullanmanın zararlarını ayrıntılı şekilde çocuğa aktarmaktır. Bu aktarım, bir takım görseller kullanılarak zenginleştirilebilir. Hatta anne ve baba kendi yanlarında, çocuğa bir defalık sigarayı tattırarak, onun kötü tadını almasını sağlayabilirler. Kullandığı takdirde, yakalanabileceği hastalıklar hakkında bilgilendirilip, onun sigarayı gerçek anlamda anlaması gerçekleştirilmelidir.

Çocuk Üzerinde Arkadaşlarının Etkisi

Çocuklarda sigara içme yaşı sorununun gün geçtikçe artmasının sebebi olarak özentiden bahsetmiştik. Buna bağlı olarak, arkadaşlarından görerek sigaraya başlama oranı da oldukça fazladır. Arkadaşlarının arasında ezilmek istemeyen, havalı görünmek isteyen veya dışlanmamak için arkadaş ortamında çok defa sigara kullanılabilmektedir.

Çocuk ve Ailenin İletişimi

Ergenlik dönemi, çocuklar için çok fırtınalı bir dönemdir. Bu dönemde, özellikle ailevi sorunlar yaşayan çocuklar dış dünyanın tehlikelerine açık olurlar. Onları tehlikelerden korumak için, en etkili yöntem çocukla kuvvetli ilişkilerin kurulmasına özen göstermektir. Çocuğuna karşı anlayışlı ve her şeyi rahatlıkla paylaşan aile ortamlarında, ergenlik dönemi de daha sancısız geçmektedir.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!