DLL Dosyası Eksik Hatası Çözümü! DLL Dosyaları Listesi!

DLL Dosyası Eksik Hatası Çözümü! DLL Dosyaları Listesi!
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere DLL Dosyası Eksik Hatası Çözümü! DLL Dosyaları Listesi! hakkında bilgiler vereceğiz.

DLL Dosyası Eksik Hatası Çözümü! DLL Dosyaları Listesi!

Windows işletim sistemlerinde sıkça karşılaşılan DLL dosyası eksik hatası, birçok programın çalışmasını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

DLL dosyası, Windows işletim sistemi içerisindeki bir kitaplıktır. Bu kitaplık, aynı anda çalıştırılan ve birdenbire olan programlar kadar data ve kod içermektedir. Bu duruma örnek verilecek olursa, Windows içerisindeki Comdlg32.dll dosyası, müşterek irtibat kutusuyla alakalı işlevleri gerçekleştirmektedir.

Windows içerisindeki DLL dosyaları kullanılarak herhangi bir program, bambaşka bileşenler haline getirilerek modüler kullanım sağlayabilir. Örneğin, muhasebe işlemleri için kullanılan bir program, modüller aracılığıyla satılabilir. Programın ihtiyaç duyacağı modüller işletim sistemine yüklenmişse, her modül programın çalışması sırasında ana programda kullanılabilmektedir.

DLL Dosyası Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

DLL dosyası eksik hatası çözüm işlemleri için, program çalıştırılmasında hata veren DLL dosyasının ismi internet üzerinde aratılarak bulunur ve indirilme işlemi gerçekleştirildikten sonra, Windows/System32 klasörü içerisine kopyalanır. Bu kopyalama işleminin ardından başka bir DLL dosyası eksik hatası verilmiyorsa, sorun çözülmüş olacaktır.

DLL dosyasının eksik olması, program modüllerinin eksikliğinden dolayı da kaynaklanmaktadır. Windows işletim sistemi içerisine programın yüklenmesi veya programın güncellenmesi sırasında herhangi bir problem olması, DLL dosyası eksik hatası verebilir. O sebeple, program yükleme ve güncelleştirme işlemleri gerekli olan Windows paketlerinin de yüklenmesi gerçekleştirilmelidir.

DLL Dosyalarının Listesi

DLL dosyalarının bulunduğu listeye geçmeden önce, DLL dosyası eksik hatasının çözümünde işletim sisteminizin kaç bit olduğunu bilmeniz hatanın çözümünde büyük bir fayda sağlayacaktır. İşletim sisteminizin kaç bit olduğunu öğrenmek için ise, Bilgisayarıma gelip sağ tık, özellikler yolunu kullanabilirsiniz.

-D3dx9, D3dx10 vb. DLL dosyalarının hata çözümleri: D3dx koduyla başlayan DLL dosyalarının çözümlerini sağlamak için, DirectX indirme ve arabulucu programını kullanabilirsiniz.

-api-ms-win-crt vb. DLL dosyalarının hata çözümleri: api-ms-win-crt koduyla başlayan ve devam eden DLL dosyası eksik hatasının çözüm işlemleri için kullanılacak araçlar ise; Windows 7 işletim sistemleri için, KB2999226 isimli güncelleme, Windows 8 ve 8.1 işletim sistemleri için, Universal C Runtime in Windows isimli güncelleme ve Windows 10 işletim sistemleri için ise, böyle bir DLL dosyası eksik hatası bulunmamaktadır.

DLL dosyaları listesi içerisinde yer alan çözümler, genel olarak DLL dosyası eksik hataları içerisinde en çok karşılaşılan sorunlardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.