DNSChanger Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar?

DNSChanger Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar?
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere DNSChanger Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar? hakkında bilgiler vereceğiz.

DNSChanger Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar?

DNSchanger virüslerinin ne olduğu, nasıl çalıştıkları hakkında bilgilere ve aynı zamanda bu virüslerden nasıl kurtuluruz sorusuna yazımızda cevap bulabilirsiniz.

DNSChanger virüsü, disketlerin veya sabit disklerin yükleme kaydına bulaşan bir virüs türüdür. Bu virüse bağlı kod, sisteme virüs bulaşan diskin başlaması halinde çalışır duruma gelir ve bu virüs defa etkin hale getirildiği taktirde devamlı olarak etki etmektedir, aynı zamanda takılan diğer diskleri de olumsuz anlamda etkilemektedir. Önyükleme virüsleri olarak da adlandırılan bu virüs sistemi, oldukça zararlı bir çalışma prensibine bağlı olarak görev yapmaktadırlar. Sistem gereksinimleri yüzünden yavaş yavaş ortadan kaldırılan bir virüs olsa dahi yine de bu konu üzerinde sıklıkla durulmaktadır. Bu virüslerin temel amaçlarından bir tanesi de çıkarılabilir medyaya büyük oranda zarar vermektir.

DNSChanger Virüslerden Nasıl Korunulur?

Öncelikli olarak bu tip virüslerden korunabilmek için bazı aşamaların en iyi şekilde yerine getirilmeleri de gerekmektedir. DNSChanger virüsü nasıl çalışır sorusuna cevap almadan bu virüse karşı adım atmak doğru olmayacaktır. Bu nedenle bu virüs hakkında detaylı bilgilere ulaşılması ve daha sonrasında işlemlerin yapılması gerekecektir. DNSChanger virüsü nedir diye bir soru sorulduğu zaman genellikle bu sorunun cevabı önyükleme virüsüdür şeklinde olmaktadır. Bilgisayarınızın sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız bu önyüklemeli virüslere büyük dikkat etmeniz de gerekebilir. Öyle ki bu virüslerin bir kez aktif hale getirilmesi, gerekli adımlar atılmadığı taktirde uzun ömürlü sorunlar açabilir.

DNSChanger Virüsünden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu virüslerin yayılma açısından nasıl bir hareket sergilediklerini bilirsek virüslerden bilgisayarımızı koruma anlamında çok daha emin adımlar atabiliriz. USB ile virüsün bilgisayara aktarılması sırasında bu virüsün geçiş yolları birbirlerinden tamamen farklı olabilmektedir. Bu nedenle bu virüsleri engellemek için tek bir yolu düşünmek yerine farklı seçeneklerin değerlendirilmesi en mantıklı hareket olacaktır. Son zamanlarda ortaya çıkmış olan şifreleme yöntemi sayesinde DNSChanger virüsünden kurtulmak adına büyük bir yol kat edildiğini de söylemek mümkün olmaktadır. Bu konuda alınacak önlemler ve güncellemeler ile DNSChanger virüsünün yayılmasının önüne büyük oranda geçilebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.