Ergenlerde Depresyon Belirtileri Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ergenlerde Depresyon Belirtileri Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
A+
A-

Bugünkü sağlık köşemizde sizlere Ergenlerde Depresyon Belirtileri Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğim.

Ergenlerde Depresyon Belirtileri Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gençlerde tedavi edilmeyen depresyon intihara neden olabilir. Bir uzman ile görüşüldüğünde ergenlerde depresyon belirtileri ve intihar uyarı işaretleri hakkında bilgi alabilir ve çözüme kavuşabilirsiniz.

Avrupa Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’na göre, yaklaşık beş ergenden birisi zihinsel sağlık bozukluğu ve yaklaşık üçte biri depresyon belirtileri göstermektedir.

Ergenlerde depresyon belirtileri, genellikle normal ergen davranışı olarak göründükleri için tanımlanması her zaman kolay değildir.

Fakat buradaki erken uyarı işaretlerini içermesi muhtemeldir:

 • Sinirlilik
 • Yorgunluk
 • uyku düzenindeki değişiklikler
 • yeme düzenindeki değişiklikler
 • sosyal geri çekilme ve / veya artan öfke

Ergenler ve genç erişkinler arasında depresyon eğilimleri üzerine bir araştırma, 2005 ve 2014 yılları arasında büyük depresif dönem ergen raporlarında yüzde 37 oranında bir artış göstermiştir.

Ergenlerde Depresyon Belirtileri

Büyük bir depresif durumun tanımlayıcı özelliği, neredeyse tüm aktivitelerde ya depresif bir ruh hali veya ilgi kaybının olduğu en az iki haftalık bir dönemdir.

Depresif ya da huzursuz bir ruh hali, ilgi ya da zevk kaybı yaşamaya ek olarak, aşağıdaki semptomlar mevcut olmalıdır:

 • Öfke veya düşmanlık
 • Yemek yeme veya uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Yorgunluk veya enerji eksikliği
 • Umutsuzluk
 • Suçluluk veya değersizlik duyguları
 • Düşük okul performansı
 • Motivasyon eksikliği
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Aşırı duyarlılık veya sık ağlama
 • Huzursuzluk
 • Açıklanamayan ağrılar veya ağrılar
 • Ölüm veya intihar düşünceleri (planlı veya plansız)

Ergenlerde İntihar Uyarı Belirtileri

Büyük bir depresif olay sırasında intihar olasılığı her zaman mevcuttur.

Hastalık Kontrol Merkezlerinden elde edilen son istatistikler, Avrupa’daki 9-12. Sınıflardaki öğrenciler arasında, %17’sinin önceki 12 ay içinde intihar girişimini ciddiye aldığını, %13,6’sının intihar girişimiyle ilgili bir plan yaptığını göstermektedir. Yüzde 8’i bir veya daha fazla kez intihara teşebbüs etti ve %2,7’si zehirlenme, aşırı doz veya tıbbi müdahale gerektiren bir yaralanma ile sonuçlanan bir girişimde bulundu. Mevcut veriler 2018 yılında toplanmıştır.

Gençler arasında aşağıdaki intihar düşüncesi belirtilerine dikkat edin:

 • İntihar etmek hakkında konuşmak
 • İntiharla ilgili şiir veya hikaye yazmak
 • Hatıra olması için sevdiklerine eşyalar verilmesi
 • Dikkatsiz davranışlarda bulunmak
 • Aşırı duygusallık ve romantik davranışlar
 • Arkadaşlara ve aile üyelerine veda etmek (şahsen, notlarla veya sosyal medyada)

Ergenlerde depresyon tedavisi

Çocuğunuzun depresyon ile mücadele ettiğinden şüphelendiğinizde birçok yöntemle bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Psikoterapi: Konuşma terapisi ve / veya bilişsel davranışçı terapi, hafif ve orta şiddette depresyon vakaları için genellikle iyi başlangıç ​​tedavileridir.

Grup terapisi: Terapi grupları gençler için etkili olabilir. Gençler, grup çalışması aracılığıyla, mücadelelerini paylaşan ve anlayan ve yakın ailelerinin ve yakın arkadaşlarının ötesinde destek ağları oluşturan diğer gençlerle bağlantı kurar.

İlaç yönetimi: Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler), majör depresif bozukluk tanısı almış ergenlere faydalı olabilecek antidepresan ilaçlardır. Major depresif bozukluk nedeniyle tedavi edilen bir ergen için ilacın gerekli olup olmadığını belirlemek için bir doktor tarafından dikkatlice değerlendirilmesi gerekir. Antidepresan ilaç kullanımı risklidir. 2004 yılında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, intihar düşünceleri veya davranış riskinin artması nedeniyle çocuklar ve gençler için SSRI ilaçları hakkında bir uyarı yayınlamıştır.

Evde Destek Sağlayın

Ergenlerde depresyon tedavi gerektiren ciddi bir durumdur. Profesyonel tedaviye ek olarak, çocuğunuza yardım etmek için evde yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Dinlemeye odaklanın: Bunu yaparak belki derslerini düzeltemezsiniz ya da depresyondan tamamen uzaklaşmaz, ancak aktif ve empatik dinleme, uyum sağlayıcıdır ve duygusal destek sağlar.

Kez öncelikli olun: Her gün konuşmaya zaman ayırmanın basitliği, çocuğunuzun duyguları içselleştirmek yerine yeniden bağlanmasına ve yardım istemesine yardımcı olur.

Sosyal izolasyonla yüzleşin: Motivasyon eksikliği, bu süre zarfında çocuğunuzun arkadaşlarıyla bağlantı kurmasını zorlaştırabilir. Gençleri arkadaşlarıyla buluşmaya ve diğer gençlerle ilgilenen faaliyetlerde bulunmaya teşvik edin.

Öncelikli egzersiz: Düzenli egzersiz ruh sağlığının iyileştirilmesinde hayati bir rol oynar. Günde bir saat egzersiz yapmayı hedefleyin. Eğlenceli hale getirmek için gençlere yeni egzersiz dersleri denemeyi önerin.

Beslenmeyi iyileştirin: Sağlıklı ve dengeli bir diyet, yorgunlukla mücadele etmeye ve beyni beslemeye yardımcı olur.

Düzenli uyku hakkında konuşun: Yetersiz uyku, ergenlerde depresyon belirtilerini şiddetlendirir. Gençlerin her gece 9-10 saat uykuya ihtiyacı vardır.

Ebeveynlerin, evde tanı koymaktan, sağlıklı değişiklikler yapmaktan profesyonel tedaviye kadar her şeyle gençlere karşı açık ve dürüst olmaları önemlidir. Çocuğunuzu tanı ve tedavi sürecine dahil etmek, çocuğunuzun zihinsel sağlığını kontrol altına almasına ve potansiyel nükslerle baş etmeyi öğrenmesine yardımcı olur.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!