Göz Tansiyonu – Glokom – Bekçi Olmaya Engel Mi?

Göz Tansiyonu – Glokom – Bekçi Olmaya Engel Mi?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Göz Tansiyonu – Glokom – Bekçi Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Göz Tansiyonu – Glokom – ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Glokom, göz sinirinde ilerleyici hasara yol açan bir grup göz hastalığına verilen isimdir.

“Göz Tansiyonu” olarak da bilinen glokomda, göz içi basıncının uzun süre yüksek olması nedeniyle görme siniri zarar görür. Görme siniri gözün arkasından çıkarak beyne gider ve bilgilerin gözden beyine taşınmasında rol oynar. Glokom, yavaş ilerleyen ve geri dönüşü olmayan görme siniri hasarına ve sonuç olarak görme kaybına yol açarak körlüğe neden olabilir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Göz Tansiyonu – Glokom – Bekçi Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

Sağlık Yönetmeliğinin B Diliminde Yer Alıyor: Glokom veya glokom ameliyatları öğrenciliğe engeldir. 

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. Erşan dedi ki:

  İşe girişte göz derecesi yüksek çıkmıştı göz tansiyonu olabilir dedi doktor sonra tekrar başka bi doktora gözüktüm göz tansiyonununuz yok dediler bunu iyice kontrol ettikten sonramı karar veriyolar yoksa derece yüksek ise direkt elenirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   İnceleme sonucu karar veriliyor kardeşim

  2. EMİR dedi ki:

   Reis aynısı bendede var şuanda uzman doktor diyor glokom buluntulari var ama göz alani testim temiz prof dr diyor buluntular var ama tansiyon sanmıyorum dedi hangisine inanacagimi şaşırdım peki sen kazandınmı reis