Harp Okulları Adayları Göz Dereceleri – Hava – Deniz – Kara

Harp Okulları Adayları Göz Dereceleri – Hava – Deniz – Kara

MSÜ Adayları bu yazımda sizlere Harp Okulları Adayları Göz Dereceleri Nedir? sorusunu sağlık raporu işlemlerinde geçerli olan Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden yola çıkarak açıklayacağım.

Harp Okulları Adayları Göz Dereceleri Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde Geçen Madde Aşağıdaki Gibidir:

Askerliğe elverişli olanlar: Hastalıklar Listesinin (A) dilimlerine girenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir. Aşağıdaki maddeler A diliminde yer almaktadır.

Tashihle her bir gözde görmeleri tam olmak şartıyla, her bir gözde 1.00 (bir dâhil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile 1.00 (bir dâhil) diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına (Milli Savunma Üniversitesi, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi hariç) diğer fakültelerde eğitim gören öğrenci adaylarında düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dâhil) kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 3 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenci adaylığına engel değildir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

 1. Efe dedi ki:

  Lütfen beni aydınlatın miyopum Sağ gözüm -3.00 sol gözüm 0.50 ikisinin sınırı kaçtır ?

  1. Admin dedi ki:

   harp okulları için göz derecesi yukarıdaki gibidir

 2. Melek dedi ki:

  Ya arkadaşlar merak ediyosunuz tmmda bunlarda insan az yorumları okuyun ya da metni detaylı inceleyin aynı şeyi kırk defa sormuşsunuz göz numaram bu die el insaf ya ben okurken sabır çektim.

 3. Sadece Hatice dedi ki:

  Merhaba Ben Askeri Akademiye Girmek İstiyorum Ve Gözlüklü Birisiyim. Yinede Askeriyeye Girebilirmiyim?

  1. Admin dedi ki:

   göz dereceleri alımlara göre değişiyor

 4. Eren Aydın dedi ki:

  ben denizcilikte makine mühendisliği istiyorum göz 1.75
  1.50 Nedir durum hocam akıl veriirmisniz 🙂

  1. Admin dedi ki:

   göz dereceleri yukarıdkai gibisir

 5. Oğuzhan dedi ki:

  Şimdi admin benim gözüm biri
  2 diğeri ise 2:50 bunda sıkıntı olur mu

  1. Admin dedi ki:

   göz dereceleri yukarıdaki gibidir

 6. Sıla dedi ki:

  Merhaba benim gözüm 1.5 1.25 miyop kara harp okuluna gitmek istiyorum bazı sitelerde ikisi toplam 2 diyoptri geçmeyecek diyor ben girebiliyor muyum Yani lütfen beni aydınlatabilir misiniz bu konuda?

 7. Mehmet dedi ki:

  Yeğenim 7 yaşında göbek fıtığı ameliyatı oldu.msu giriş için sorun olurmu?

  1. polisadmin dedi ki:

   TSK sağlık yönetmeliğini incelemenizi öneririm

1 5 6 7