Hepatit – Hepatit B Bekçi Olmaya Engel Mi?

Hepatit – Hepatit B Bekçi Olmaya Engel Mi?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Hepatit – Hepatit B Bekçi Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Hepatit – Hepatit B ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Hepatit nedir?

Hepatit, karaciğerin herhangi bir nedenle iltihaplanması durumudur. Bu rahatsızlık sarılık, iştahsızlık,halsizlik ile kendisini belli etmekle birlikte genellikle alkol ve ilaç kullanımında kaynaklanmaktadır.

Hepatit türleri nelerdir?

Hepatit A: Bu virüs, dışkı ile bulaşmış maddelerin ağız yoluyla alınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise çiğ olarak yenen kabuklu deniz ürünleri hastalıktan sorumlu olabilir. Salgınların dışında kişiden kişiye bulaşma sonucu tek tek olgular da sık görülmektedir. Hepatit A enfeksiyonları çoğu zaman belirti oluşturmaz ve bu nedenle farkedilmeyebilir.

Hepatit B: Bu virüs, genellikle kan yoluyla kişiye geçmekle birlikte genellikle uyuşturucu kullananlarda, kulağını deldirenlerde, dövme yaptıranlarda veya cinsel ilişkiye girenlerde görülür. Öte yandan pek çok olguda virüsün kaynağı tespit edilememektedir.

Hepatit C: Bu virüs, kan transfüzyonları sonrasında meydana gelen hepatit olgularının %80’inden sorumludur. Aynı enjektörü paylaşan uyuşturucu kullanıcıları arasında da sık olarak görülür. Cinsel yolla bulaşma olağan olmamakla birlikte siroz ve karaciğer kanserine yol açabilmektedir.

Hepatit D: Bu virüs, kirli enjektor kullanımı ile kan ve ürünlerinin nakliyle kişiye geçmektedir. Ayrıca Hepatit B virüsü bulaşmış kişilerde hastalığa sebebiyet vermektedir.

Hepatit E: Bu virüs, genellikle 15-49 yaş arasında görülmekle birlikte gebelik döneminde bulaşma açısından daha fazla risk taşımaktadır.

Hepatit – Hepatit B Bekçi Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir. İnaktif hepatit B enfeksiyonu kararı aşağıdaki şekilde verilir;

1- İlaç tedavisi ile regüle edilebilen durumlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

2- Anlık ölçülen HBV DNA sonucu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

3- HBsAg pozitif olanlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilebilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle takip edilmesi, bu takiplerde;

– HBV DNA’nın 2000 IU/ml altında saptanması, (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere HBV DNA’nın ölçülmesi ve bu ölçümlerde HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması koşulu aranır)

– ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)

– Karar verme anında yapılacak olan karaciğer biyopsisinde (İshak skorlamasına göre) fibrozis evresinin F0 veya F1 saptanması gerekmektedir.

4- HBs Ag (+) bulunduğu anda, bu madde hükümlerini karşılayacak şekilde en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunması durumunda, mevcut enfeksiyonun inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğuna dair karar verilebilir.

5- HBs Ag (+) bulunduğu anda, kişinin en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunmaması durumunda o anki giriş raporu “öğrenci olamaz” kararı ile sonuçlandırılır, bu karardan sonra, aynı veya başka bir sağlık hizmet sunucusunda kişi takiplerini yaptırabilir. Bu takipler, bu madde hükümleri çerçevesinde yapılır. Bu süreç sonrasında kişiler inaktif hepatit B enfeksiyonu açısından yeniden değerlendirilebilir.

c) HCV RNA pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmezler.

ç) Aktif ve bulaşıcı enfeksiyon hastalığı olanlar öğrenciliğe kabul edilmezler.

d) Bulaşıcı olsun veya olmasın kronik veya ilerleyici enfeksiyon hastalığı olanlar öğrenciliğe kabul edilmezler.

Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayınız. 

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Ahnet can dedi ki:

  SOL GÖZÜMDE YAPAY GÖZ MERCEĞİ (PSÖDAFAKİ) VAR SAĞLIK YÖNETMELİĞİNDEN GEÇME İMKANIM OLURMU.

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim sağlık yönetmeliğini incelemeni öneririm daha önce duymadım

 2. Hamit dedi ki:

  Hepatit b var bende tasiyiciyim 2000 değerin altında 90 100 geliyor bazıları olabilirsin değer düşük diyor bazıları olamazsın sıfır olması gerekli diyor bu konunun gerçeği nedir

  1. Admin dedi ki:

   Emniyet Teşkilatı yönetmeliğinde bulunan hepatit maddesini enfeksiyon hastalıkları bölümündeki doktora göstermende fayda var onlar direk cevaplar

 3. Mustafa dedi ki:

  Hepatit d bekçiliğe engel mi acaba yardım edermisiniz lütfen

  1. Admin dedi ki:

   emniyet teşkilatı sağlık yöentmeliğini incelemeni öneririm yönetmelik güncellendi

 4. gökhan dedi ki:

  Bekçiliği kazandım. ilk sağlık işlemlerinde ‘hepatit be taşıyıcısıdır bekçilik yapabilir’ kararı aldım. Ancak Ankara sağlık kurulu onay vermedi İzmir de başka bir hastahaneye sevk etti. Elimde 8-10 ay öncesine ait Hbv DNA 331 ALT AST değerleri normal tahlillerim var. Elenir miyim lütfen yardım edin

  1. Admin dedi ki:

   kardeşim hakem hastanesine de yolladılarsa oradan da olumsuz alırsan sorun olur

error: Content is protected !!