Hukuk Fakültesi Mezunları Komiser Yardımcısı Mı Yapılacak

Hukuk Fakültesi Mezunları Komiser Yardımcısı Mı Yapılacak

Komiser Yardımcısı Adayları bu yazım da sizlere Hukuk Fakültesi Mezunları Komiser Yardımcısı Mı Yapılacak  hakkında bilgiler vereceğim.

Hukuk Fakültesi Mezunları Komiser Yardımcısı Mı Yapılacak?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Samsun’da gazetecilere verdiği bir röportajda hukuk fakültesi mezunlarının komiser yardımcısı olabileceğini belirtti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av.Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye’de ihtiyacın 2 katı kadar avukat olduğunu ifade ederek, Amerika Federal Soruşturma Bürosu’ndaki (FBI) gibi Adalet Bakanlığı projesiyle polis komiser yardımcılarının hukuk fakültesi mezunlarından alınabileceğini söyledi.

Adalet Bakanlığı’nın komiser yardımcıları konusundaki projesini desteklediğinin alını çizen Feyzioğlu, “Yıllarca polis akademisi öğrencilerine hukuk öğretmeye çalıştık. Bir soruşturma fiiliyatta savcının emrinde yürür ama polisin hukuka saygılı olması demek, hukuk devleti var demektir. Yani ihlalden sonra devreye giren bir hakim ya da savcı ne kadar çözüm sağlayabilir?

Ama ilk andan itibaren her iş hukuka uygun yürürse, bunun sorumluluğu da ağırlıklı ki; olarak polisimiz ve jandarmamızdadır. Böylece hukuk devleti ilk adımdan itibaren sağlanmış olur. Bahsettiğimiz proje Adalet Bakanlığının projesidir.

Biz buna tam destek veriyoruz. Proje, hukuk fakültesi mezunlarının büyük sayılarla komiser muavinliği görevine alınmasıdır. Çünkü her hukuk fakültesi mezunun artık avukat olması şart değildir. Bu anlayışı bir bırakalım. Zaten avukat sayısı ihtiyacımızın 2 katıdır. Geriden gelen büyük bir sayı daha var. Polis amirlerimizin tıpkı Amerika FBI’da ve Avrupa’da bazı ülkelerde olduğu gibi hukuk fakültesi mezunu olmasını sağlarsak eğer, hukuk öğrenmiş değil, hukukçuluğun üstüne çok etkili polislik öğrenmiş bir emniyet teşkilatına sahip oluruz.

Böylece soruşturma dosyaları ilk andan itibaren büyük bir titizlikle hazırlanır, zaman ve emek kaybı da olmaz. Bir soruşturma dosyası sonucunda eğer dava açılması noktasına geliniyorsa, dava sürecinde soruşturmadaki aksaklıklar nedeniyle olumsuzluklar yaşanmayacaktır. Bu gerçekten bir medeniyet projesidir. Adalet Bakanlığımızın bu projesine tam destek veriyoruz. İçişleri Bakanımız ile de bu konuyu yüz yüze konuşmaya hazırım. Bu konunun desteklenmesi lazım.

Sonra da Avrupa Birliğine dönüp, ‘sizde nasıl acaba? Biz polis komiseri yardımcılarımızı hukuk fakültesi mezunlarından seçiyoruz’ demek ve yüzlerini görmek isterim” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.