İchthyosis – Balık Derisi Hastalığı Polis Olmaya Engel Mi?

İchthyosis – Balık Derisi Hastalığı Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere İchthyosis – Balık Derisi Hastalığı Polis Olmaya Engel Mi? hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PMYO, PAEM ve PÖH alımlarında aynı şartlar geçerlidir.

İchthyosis – Balık Derisi Hastalığı 

Balık pulu veya balık derisi hastalığı olarak bilinen İktiyozis vulgaris (ichthyosis vulgaris) derinin yüzeyinde ölü deri hücrelerinin kalın kuru döküntüler halinde birikmesine neden olan kalıtsal bir cilt bozukluğudur.

İchthyosis – Balık Derisi Hastalığı Polis Olmaya Engel Mi?

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Deri Hastalıkları ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

İchthyosis – Balık Derisi Hastalığı, Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde B,C ve D dilimlerinde yer aldığından dolayı öğrenci adaylar için engel bir durumdur. Ancak bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

Öğrenciliğe Engel Olan B Diliminde Açıklama Şu Şekildedir. 

Cilt hastalıkları yönünden;

a) Vücudun neresinde olursa olsun, organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, tedavialtında iken tam ya da kısmi iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrarlayıcı yapısı olan yaygın ya da sınırlı (tek lezyonla seyreden ve\veya birden fazla lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği) deri hastalıkları (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, vitiligo plakları, keratodermiler, ichthyosisler, ürtiker, alopesi areata ve benzeri deri hastalıkları).

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.