İndirme Hızının Yavaş Olmasının Nedenleri

İndirme Hızının Yavaş Olmasının Nedenleri
A+
A-

Teknoloji kategorimizdeki bu yazımızda sizlere İndirme Hızının Yavaş Olmasının Nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz.

İndirme Hızının Yavaş Olmasının Nedenleri

İster fiber internet olsun ister en düşük ADSL paketi çoğumuz internet hızının düşmesinden yakınıyoruz. Bu yazımızda bu sorunu detaylı bir şekilde ele aldık.

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte internet hızlarında da bir artış yaşandı. Bugün fiber adı verilen en yüksek hızlı internet evlerimize kadar girdi. Fakat ne kadar hızlı olursa olsun hepimizin yaşadığı bir sorun var. İnternet hızının yavaş olması ve bu nedenle de indirme hızının düşmesi. Bunun yanı sıra internet hızı fazla olsa bile düşük indirme hızına sahip olan kullanıcılarda var. Biraz daha kısa tanımlayacak olursak kimisi internet hızından kimi de düşük indirme hızından yakınmaktadır.

İndirme Hızınız Yavaş mı?

Fiber internet kullanıcısı bile olsanız indirme hızından bir yavaşlık yaşanıyorsa bu sorunun sistemsel ya da sizden kaynaklandığını söylemek en doğrusu olur.  Çünkü indirme hızı internet hızıyla ilişkili ya da belli başlı güncellemeleri yapamıyorsak bir tıkanıklık söz konusu olacaktır. Bu da internete erişimin önüne geçtiği için indirme hızında bir düşüklük yaşanacaktır.

Bu sorunun bir diğer kaynağı da internet sağlayıcı servisinizdir. Sizlere hızlı internet verseler bile bazen en yüksek internetleri bile diğer servis sağlayıcıların sağladığı en düşük internetle eş değer olabiliyor. Bu da indirme hızına doğrudan etki ettiği için indirme hızınız yavaşlayabiliyor. Eğer böyle bir kuşkunuz varsa internet sağlayıcı şirketinizin numarasını arayarak indirme hızınızın neden yavaş olduğunu açıkça belirtebilirsiniz.

İndirme Hızının Yavaş Olmasının Çözümleri Maddeler Halinde

Modeminiz hangi internet sağlayıcı servisinden alınmışsa o servisi arayarak sorunuzu bahsedin. Onlar size talimat verip yapabileceğiniz işlemleri söylüyorlar. Eğer müşteri hizmetleri yardımcı olmazsa tekrar arayın.

Modem ara yüzüne girin, ana sayfada bağlanan kişiler görünmektedir. Oraya bakarak sizin veya ev halkı dışında bağlanan birisi varsa bağlantılarını kesin.

Elektrik kesintisi veya internet kopmalarında yaşanan en ufak pürüz bile bağlantınızı etkilemektedir. Bu nedenle modemi kapatıp yeniden açın.

Windows 10 Teslim İyileştirmesini kapatın.

Windows 10 Uptade ve diğer uygulamaların güncellemelerini kapatın. Bu güncellemeleri Autoruns ile kapatabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.