Jandarma Bekçi Alımı 2021 Ne Zaman Yapılacak? Jandarma Bekçi Alımı

Jandarma Bekçi Alımı 2021 Ne Zaman Yapılacak? Jandarma Bekçi Alımı

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Jandarma Bekçi Alımı 2021 Ne Zaman Yapılacak?  hakkında bilgiler vereceğim.

Jandarma Bekçi Alımı 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Sosyal medya hesaplarının çoğunda Jandarma Bekçi alımı ile paylaşımlar sıkça yapılmaya başlandı. Ancak Bekçi alımı için ne Jandarma Genel Komutanlığından ne de Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bir duyuru yayınlanmadı. Paylaşımların çoğunda alımın bayramdan sonra olacağı yönünde bilgiler verilmemektedir. Bu bilgiler kesinlik içermemektedir. 

Jandarma Bekçi Alımı Hakkındaki Düzenleme 

Ak Parti, 22 Ocak 2020 yılı itibariyle TBMM’ye 18 maddelik bir kanun teklifi sundu. Kanun teklifinde önemli bir madde dikkat çekti. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde alımı yapılan Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarına ek olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde de Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı sinyali verildi. Yeni hazırlanan ve teklifi sunulan kanun teklifinde dikkat çeken madde aşağıdaki gibidir:

MADDE 2- (1) Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere, emniyet ve jandarma teşkilatlan bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilir.

(2)Emniyet ve jandarma teşkilatlannda istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilir.

UYARI: Kanun teklifi henüz kabul edilmedi. 2 Haziran 2020 tarihinde görüşülmeye başlandı. Kanun teklifi kabul edildiğinde Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Bekçi alımı gündeme gelebilir. Kanun teklifi kabul edildiğinde detayları sizlerle paylaşacağız. 

Jandarma Bekçi Başvuru Şartları

UYARI: Aşağıdakiler Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine alınan Bekçi alım şartlarıdır. Jandarma Genel Komutanlığı içinde aynı olacağını düşünüyoruz. Bekçi Kanunun  da Emniyet ve Jandarma ya bekçi alımları bir yerde geçmektedir. 

 • Bekçi alım yönetmeliğinde en az ilkokul mezunları başvurabilir yazıyor ancak devamında bakanlık öğrenim şartını değiştirme hakkına sahiptir. Yani ilkokul yerine en son alımda olduğu gibi lise mezunlarını alabiliyor.
 • Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,
 • En az 167 cm boyunda olmak
 • Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmanız gerekiyor.
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamanız gerekiyor.
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Bekçilik Sözlü Mülakatta Kaç Soru Soruluyor?

İlkokul – Ortaokul Mezunu Bekçi Alımı

Bekçilik Yaş Şartı Nedir?

2020’de Bekçi Alımı Olacak Mı?

2019 Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Yeni Bekçi Alımı Ne Zaman Olacak?

Bayan Bekçi Alımı Ne Zaman Olacak?

YORUMLAR

 1. Berkay dedi ki:

  Jandarmaya bağlı bekçiler de EGM ye bağlı bekçiler gibi yanlızca gece mi çalışacak yoksa gece gündüz vardıyalı gibi mi bazı yerlerde vardıyalı yazıyor açıklık getirir misiniz bu konuya

  1. polisadmin dedi ki:

   alım olmadan bir şey demek zor

   1. Hasan dedi ki:

    Alımlar hakkında net bi tarih var mı

    1. polisadmin dedi ki:

     resmi olarak herhangi bir duyuru yayınlanmadı