Jandarma Bekçi Alımı Hakkında Detaylar

Jandarma Bekçi Alımı Hakkında Detaylar

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Jandarma Bekçi Alımı Hakkında Detaylar hakkında bilgiler vereceğim.

Jandarma Bekçi Alımı Hakkında Detaylar

Ak Parti, 22 Ocak 2020 yılı itibariyle TBMM’ye 18 maddelik bir kanun teklifi sundu. Kanun teklifinde önemli bir madde dikkat çekti. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde alımı yapılan Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımlarına ek olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde de Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı sinyali verildi. Yeni hazırlanan ve teklifi sunulan kanun teklifinde dikkat çeken madde aşağıdaki gibidir:

MADDE 2- (1) Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere, emniyet ve jandarma teşkilatlan bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilir.

(2)Emniyet ve jandarma teşkilatlannda istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilir.

UYARI: Kanun teklifi henüz kabul edilmedi. Kabul edildiğinde ve alım olduğunda sizlerle paylaşacağız. 

Yeni kanun teklifinde diğer önemli madde ise Çarşı ve Mahalle Bekçilerine direk Durdurma ve Kimlik Sorma Yetkisi verilecektir.

Durdurma ve Kimlik Sorma

MADDE 7- (1) Çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgesi ve çalışma saatleri ile sınırlı olmak kaydıyla kişileri ve araçları;

a) Bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek,

b) Suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek,

c) Hakkında yakalama emri ya da zorla getirme karan verilmiş olan kişileri tespit etmek,

ç) Kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya malvarlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek,
amacıyla durdurabilir.

(2) Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için makul bir sebebin bulunması gerekir. Süreklilik arz edecek, fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamaz.

(3) Çarşı ve mahalle bekçisi, görevini yerine getirirken kendisinin çarşı ve mahalle bekçisi olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra, durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirir ve durdurma sebebine ilişkin sorular sorabilir, kimliğini veya bulundurulması gerekli diğer belgelerin ibraz edilmesini isteyebilir. Bu kişilere kimliğini ispatlama hususunda gerekli kolaylık gösterilir. Belgesinin bulunmaması, açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla ya da sair surette kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal genel kolluk görevlileri haberdar edilir.

(4) Durdurma süresi, durdurma sebebine esas teşkil eden işlemin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan makul süreden fazla olamaz.

(5) Durdurma sebebinin ortadan kalkması halinde kişilerin ve araçların ayrılmalarına izin verilir.

(6) Çarşı ve mahalle bekçisi, durdurduğu kişi üzerinde veya aracında silah veya tehlike oluşturan diğer bir eşyanın bulunduğu hususunda yeterli şüphenin varlığı halinde, kendisine veya başkalarına zarar verilmesini önlemek amacına yönelik el ile dıştan kontrol dahil gerekli tedbirleri alabilir. Bu amaçla kişinin üzerindeki elbisenin çıkarılması veya aracın, dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin açılması istenemez.

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
  1. Oğuz kahriman dedi ki:

    Ortaokul mezunu alımı da olmalı olsunda
    Ben 5 yıldır içişleri bakanlıgı il göç idaresinde 5 senedir özel güvenlik görevlisiyim ortaokul mezunuyum açıktan lise okuyorum yani fırsat verilmeli ortaokul mezunlarına da şans verilmeli maaşında değilim isterse 3000 olsun yeterki devletime anlı şanlı Türk bayrağımızın gölgesinde görevimi icra edeyim saygılar

  2. Sadri dedi ki:

    Hemanjiyom var bende doktor bekçi olur dedi. 7mm hemanjiyom sağlık daire sıkıntı yaparmı polisi akademisinde eğitimime maini olur mu. Heyet bekçi olur kararı verdi. A diliminde hemanjiyom

error: Content is protected !!