Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Enfeksiyon Hastalıkları-Şartları

Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Enfeksiyon Hastalıkları-Şartları

Jandarma Subay-Astsubay-Uzman personel ve öğrenci alımlarında geçerli olan sağlık yönetmeliğinin Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Enfeksiyon Hastalıkları-Şartları aşağıdaki gibidir. Yazının sonunda sizlere geçerli olan sağlık yönetmeliğini vereceğim oradan indirip bakabilirsiniz.

Jandarma Subay-Astsubay-Uzman Enfeksiyon Hastalıkları-Şartları

Sağlamlar ile tespit edilen hastalıkları nedeniyle Hastalıklar Listesinin (A) diliminden kod verilenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir.

ENFEKSİYON HASTALIKLARI

MADDE 52

A) 1. Komplikasyon yapmadan tamamen iyileşmiş bakteri, virüs, fungus, protozoon ve diğer parazitlerin neden olduğu menenjit, meningo-ensefalit ve ensefalitler.

Hepatit B (inaktif HBsAg taşıyıcısı ile), hepatit C (Anti-HCV (+), HCV-RNA (-)) ve serolojik olarak gösterilmiş kronikleşme özelliğindeki diğer hepatotrop virüslerin neden olduğu biyokimyasal bozukluk yapmamış hepatitler.

B) 1. Komplikasyonla seyretmiş, sekel bırakarak iyileşmiş bakteriyel, viral, paraziter ve mikotik enfeksiyonlar; tedaviden sonra laboratuvar ve klinik olarak iyileşmiş, hiçbir sekel kalmadığı teyid edilen tüberküloz menenjit.

(Değişik: 22/9/2017 – 2017/10844 K.) Hepatit B veya hepatit C virüsleri ile kronikleşme özelliğindeki diğer primer ve sekonder hepatotrop virüslerin neden olduğu serolojik olarak kanıtlanmış, biyokimyasal bozukluk yapmış, histopatolojik olarak aktivitesi ileri derecede olmayan kronik hepatitler (Histopatolojik olarak kronik hepatit B tanısı konmuş olanlardan biyopsi raporu ile başvuranlarda veya Hepatit C hastalarında biyokimyasal bozukluk şartı aranmaz.).

Altı aydan uzun sürdüğü kanıtlanmış; HBsAg (+), Anti-HBc Total (+), HBV DNA PCR (+), ALT’nin yüksek olduğu, yapılan karaciğer iğne biyopsisinde kronik hepatit saptanmayan hepatit B virüs enfeksiyonu.

C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalıkların tedavi ve nekahet halleri ile bu maddenin hiçbir fıkrasında yer almayan diğer enfeksiyon hastalıklarının tedavi ve nekahet halleri.

D) 1. Sekel bırakarak iyileşmiş menenjit, meningo-ensefalit, ensefalit ve tüberküloz menenjit.

Hepatit B, hepatit C ve kronikleşme özelliğindeki diğer hepatotrop virüslerin neden olduğu, serolojik olarak kanıtlanmış, yeterli süreyle tedavi sonrası histopatolojik olarak ileri derecede aktivite ve/veya ileri derece fibrozis görülen kronik hepatitler (Erbaş ve erler için tedavi şartı aranmaz).

Doğrulama testleri ile kanıtlanmış HIV enfeksiyonları.

Kalıcı organ fonksiyon bozukluğuna yol açan sistemik enfeksiyonlar.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için tıklayınız.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 1. Çağrı çokyiğit dedi ki:

  Merhaba bu yazınin paylaşılmani istemiyorum e posta yolu ile mesaj atamadım size e posta adresini bulamadım sizin .
  Ben subaylığı 13.02.2019 da yani 5 gün önce kazandım hastaneden sağlık raporu almak için 11 tane bölüm gezdim yalnız tek sıkıntı şu anti hcv (+) çıktı doktor gastroenterolojiye sevk etti sorum şu bu bende daha öncede çıkmıştı fakat RNA istenmiş pozitif çıkmıştı yani mikrop olmadığı anlaşıldı bu süreçte de böyle çıkarsa subaylığa engel olur mu ?
  Yani hcv (+) fakat RNA testinde hcv olmaması okula kabul edilir anlamında mı ?? Lütfen hemen cevaplar mısınız kafam çok karışık..

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim bu konuda tam bilgim yok sadece sana TSK Sağlık Yönetmeliğinde geçerli olan maddeyi incelemeni öneririm kesin cevabı orada bulabilirsin yazının altında yönetmelik var

 2. İsimsiz dedi ki:

  muvazzaf subaylığı kazandım sağlık raporu işlemlerinde kanda Anti Hcv (+) çıktı dahiliye gastroenterolojiye sevk etti orada hcv RNA (-) çıktı rapora gastrolojik problem yoktur sağlamdir yazdı dahiliyede ondan sonra sağlam yazdı . Raporu teslim ettim herhangi bir sıkıntı olur mu bu süreçten sonra muvazzaf subay olur muyum ??

  1. Admin dedi ki:

   Sağlam aldıktan sonra sorun yok

   1. hasan dedi ki:

    bende hepadid b var şimdi astsubay olamazmiyim

 3. İsimsiz dedi ki:

  Anti hcv (+)
  Hcv RNA (-) çıkması polis olmaya engel mi.

 4. İsimsiz dedi ki:

  Anti hcv (+)
  Hcv RNA (-) çıkması polis olmaya engel mi??

error: Content is protected !!