Anasayfa / ASKERİ ALIMLAR / Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamaları

Milli Savunma Üniversitesine bağlı olarak Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarına öğrenci alımı için başvuru şartları açıklandı. Adaylar için ÖSYM tarafından yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavın nasıl kaç sorudan oluşacağı boy kilo şartları ve diğer tüm şartlar için ÖSYM başvuru kılavuzunu yayınladı.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulunda öğrenim görmek isteyen aday öğrenciler için başvuru biçimi ve seçim aşamaları da aynı kılavuzda yer verilmiştir. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulunda öğrenim görmek isteyen adayların bu kılavuzu okumaları önemlidir.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu  Başvuru Biçimi Ve Seçim Aşamalarına Çağrı Esasları ve Sınav Tarihleri

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulunda öğrenim görmek isteyen aday öğrenciler 9 Ocak 2018 ile 15 Şubat 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin aday işlemleri sitesinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. (1997 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Astsubay Meslek Yüksekokuluna sadece Erkek aday alımı yapılacaktır.

Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar)

ÖSYM tarafından yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesi Sınavı 18 Mart 2018 tarihinde saat 10:15’te yapılacak ve 135 dakika sürecektir. Bu sınavdan alınan MSÜ Sayısal Puanı, MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, MSÜ Sözel Puanı türüne göre başarılı olan adaylar ikinci aşamaya çağrılacaktır. 2018-MSÜ’ye katılan adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 24 Nisan 2018 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında www.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.

Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde TYT yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak lazım.

ASTSUBAYLIK İKİNCİ AŞAMA VE SPOR MÜLAKATI

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru biçimi ve seçim aşamalarına çağrı esasları arasında bulunan ikinci aşamada öncelikle evrak kontrolü yapılmaktadır. 2’nci seçim aşamalarına çağrılan adaylar; internette ilân edilen tarih ve saatte, Kara Harp Okulu Komutanlığı/Ankara sınav merkezinde hazır bulunacaklardır. 2’nci seçim aşamaları sağlık raporu bölümü hariç olmak üzere iki gün olacak şekilde icra edilecektir. Birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Psikomotor Testi (Hava Harp Okulu adayları için), Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ve Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacaktır.

Fiziki yeterlilik için boy kilo ve diğer puanlamalar kılavuzun son bölümünde ve sitemizde bulunan başvuru kılavuzunda yer verilmiştir.

Erkek adaylarda olan Barfikste Kol Çekme Bayan adaylarda Barfikste Açık Tutuşta Bekleme olacaktır. Daha sonra adaylar için Durarak Uzun Atlama, Basketbol Topu Fırlatma, Mekik, Koşu vardır. Tam puan ve dereceler kılavuzda belirtilmiştir.

Başvuru Kılavuzunu İndirmek İçin TIKLAYIN

Başvuru Yapmak İçin TIKLAYIN

Aklınıza takılan soruları uygulamamızdan ve sitemizden Soru Sor menüsünden sorabilirsiniz.

Polis -Asker -Bekçi Alımları  Hakkında Her Şeyi Uygulamamızda Bulabilirsiniz. Sorularınızı Uygulamamız üzerinden sorabilir ve bildirim alabilirsiniz.

Uygulamamızı indirmek için Tıklayın 

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

6 Yorumlar

  1. Subaylık için ayt de gerekmiyor mu???
    Sadece Tyt mi??

  2. Subaylık için n ayt de gerekmiyor mu,sadece Tyt mi??

  3. Admin 12.sınıftayım 18 yaşındayım okuldan mezun olmadan bu ocakta başvuru yapabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir