Katarakt ve Katarakt Cerrahisi Polis Olmaya Engel Mi?

Katarakt ve Katarakt Cerrahisi Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Katarakt ve Katarakt Cerrahisi Polis Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH alımlarında da aynı şartlar geçerlidir.

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Katarakt ve Katarakt Cerrahisi  ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Katarakt ve Katarakt Cerrahisi Polis Olmaya Engel Mi?

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Katarakt, orta yaş üstü kişilerde görülen bir göz hastalığı olmakla beraber, yenidoğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen fiziksel darbeler sonrasında ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlarda görülebilen bir göz hastalığıdır.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

İzole, periferik ve noktasal olan katarakt sağlam kabul edilir. Periferik, yüzeysel ve küçük olan korneal nefelyonlar sağlam kabul edilir.

Bir veya iki gözde psödofaki (ameliyatla lens ekstraksiyonu, göz içi lens implantasyonlusu), katarakt ameliyatları engeldir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. Rıdvan dedi ki:

  Sa gözümün sağ tarafımda katarak var polislige engelmi

  1. Admin dedi ki:

   Sağlık şartı yukarıdaki gibidir

  2. oktay dedi ki:

   reis bir sonuç bulabildinmi bnde de aynı sıkıntı var sağ gözde katarakt var engelmi değilmi hiç bir yerde net bir bilgi yok

   1. Admin dedi ki:

    Noktasal olan elenme sebebi değil diğerleri elenme sebebi sayılıyor

 2. zeynep dedi ki:

  ben gözden 4 yaşındayken ameliyat oldum 2 kere kalem girdi mercek iris noktasını teğet geçti şu an katarak oluştu ve küçülükten beri hayalim polis olmak n yapabilirim lazerle katarağı alak amelyat olsam olurmu ne yapmalıyım

  1. Admin dedi ki:

   Sağlık yönetmeliğindeki madde yukarıdaki gibidir

 3. Okan dedi ki:

  Göz kayması ameliyatı pomeme engelmidir

  1. Admin dedi ki:

   muayene aşamasında belli olur