Kepçe Kulak Polisliğe Engel Mi? POMEM – PMYO – PAEM – PÖH

Kepçe Kulak Polisliğe Engel Mi? POMEM – PMYO – PAEM – PÖH

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Kepçe Kulak Polisliğe Engel Mi?  olduğu hakkında bilgiler vereceğim. POMEM, PMYO, PAEM, PÖH alımlarında da bu madde geçerlidir.

Kepçe Kulak Nedir?

Yelken kulak olarak da adlandırılan kepçe kulak sorunu, kulakta en yaygın olarak görülen şekil bozukluğu türüdür ve genellikle kulak bölgesinde yer alan kıkırdakların gevşekliğinden veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanır. Bu sebeplerden dolayı gevşek bir yapıya sahip olan kulak, öne veya yana doğru eğilmiş bir şekilde durarak hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Genellikle her iki kulakta birden görülmekle birlikte bazı kişilerde ise yalnızca tek bir kulak kepçe kulak görünümündedir. Kadınlar genellikle bu sorunu açık bırakılan saçlarla gizleyebilse de özellikle erkeklerde bu mümkün olmadığından erkekler bu sorunun düzeltilmesi amacıyla estetik operasyona daha sık başvurmaktadır. Sebep olabildiği psikolojik problemler nedeniyle mutlaka önüne geçilmesi gereken bir sorun olan kepçe kulak, modern tıbbın sağladığı imkanlar sayesinde basit estetik operasyonlar ile kolaylıkla düzeltilebilmektedir.

Kepçe Kulak Polisliğe Engel Mi?

Kulak burun boğaz ve ağız ve diş hastalıkları yönünden sağlam olacaktır.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet uygulamasıyla veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, tedavisiz şekilde remisyonda olsa dahi sürekli olarak kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyrini ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi gereği aday mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.

Yönetmelikte sadece B diliminde sadece Kulak Kepçesi ile açıklama yapılmıştır. O açıklamada aşağıdaki gibidir. 

“B” diliminde

a) Dış kulak yolları normal olmak şartıyla rekonstrüktif tedavisi mümkün olan tek ya da iki taraflı, edinsel veya doğumsal, kulak kepçesinin parsiyel veya total yoklukları.

AÇIKLAMA: Arkadaşlar bu madde “B” diliminde sadece bu şekilde açıklama var ama bu kepçe kulak direk elenme sebebidir anlamına gelmiyor. Ön Sağlık ve Genel Sağlık Raporu aşamasında doktor muayenesinde belli olur. Eğer aşırı derece belli değilse sorun olacağını sanmıyorum. 

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yani Ön Sağlık ve Genel Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi Oldukça Önemlidir. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

error: Content is protected !!