25. Dönem PÖH Genel Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Detaylı Anlatım

25. Dönem PÖH Genel Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Detaylı Anlatım

Polis Adayları bu yazımda sizlere 25. Dönem PÖH Genel Sağlık Raporu Nasıl Alınır?  sorusu hakkında detaylı bilgi vereceğim.

25. Dönem PÖH Genel Sağlık Raporu Süreci Detaylı Anlatım

Değerli arkadaşlar PÖH mezunu biri olarak sizlere genel sağlık süreci nasıl oluyor neler yapmalıyım gibi aklınızda sorular ben size bunları anlatacağım.

Genel Sağlık Süreci İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak heyecan yapmanıza gerek yok en önemli aşama olan okulu yerleştiniz. Artık yapacaklarınız çok kolay bende elimden geldiğince sizlere detaylı yazacağım.

Okulu kazandıktan sonra kazandığınız okulun sitesinde okula giderken götürmeniz gereken evraklar ile ilgili duyuru yayınlanacak bu duyurudaki belgeleri ve evrakları yanınıza alıp okulun size en son kayıt için gitmeniz gereken tarihte okula gidip geçici kaydınızı yaptıracaksınız o saatten sonra okuldan herhangi bir çıkışınız olmayacak yatılı eğitim olduğundan okulda kalacaksınız.

Okuldaki geçici kayıt gününden sonra ilk gün  sizlere üstünde resminiz olan sağlık formu var bu formu hastaneye gittiğiniz orada yazılı olan bölümlere giderek muayene olacaksınız ve muayene sonucunda doktor “SAĞLAM” yazıp kaşe vuruyor ve siz o bölümden sağlam geçmiş oluyorsunuz.

Daha sonra bildiğiniz Sağlık Raporu alma işlemleri başlıyor. Ancak buradaki tek fark POMEM Genel Sağlık Raporu için doktorlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine bakıp ona göre Sağlam yazıyor yada not düşüyorlar. Ben size bazı bölümler hakkında bilgiler vereyim. Boy – Kilo ölçümü yapılıp not düşürülüyor.

Dahiliye Bölümünde birkaç tüp kan veriyorsunuz. Burada bakılanlar daha önce kullandığın zararlı maddeler, Karaciğer yağlanması, Açlık şekeri – tokluk şeker, Kan değerleri, Enfeksiyon gibi şeylere bakılıyor. Sonuçların hepsi olumlu ise sorun olmuyor. Sağlam alıyorsunuz. Bu aşamalar her yerde aynı olmaya bilir.

Göz Polikliniğine gidiyorsunuz. Doktor  bakmadan ilk olarak bir makine içerisinde küçük eve bakıyorsunuz göz derecesi çıkarılıyor. Sonra doktor muayene ediyor. Renk Körlüğü testi burada tekrardan yapılıyor. Göz dereceleri için uzaktan harfler okutuluyor doktor inceleme yapıyor. Göz muayesinde doktor sayı olarak not yazıyor.

KBB polikliniğinde ise kulağınızdaki kulak zarının yırtık olup olmadığına bakılıyor. Ses testi yapılıyor ses testi için bir odaya giriyorsunuz hiç ses gelmiyor makineden bir ses elinde elinizde bulunan butona basıyorsunuz kulak duymasını ölçüyor. Burun konusunda ise et sorun olmuyor ancak konuşmanızda bir farklılık göstermiyorsa.

Kardiyoloji polikliniğinde ise EKG felan çekiliyor ilk olarak onlara bakılıyor eğer sorun çıkmadıysa ayrıntılı inceleme yok kalbiniz dinleniyor. Yapılan diğer tahlilleri inceliyor.

Üroloji polikliniğinde ise idrar tahliline bakılıyor böbrekler inceleniyor. Daha önceden dışarıdan yapılan bir ameliyat var mı o inceleniyor. Böbrek yapısına ve taş olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca burada erkek adaylar sadece olduğundan yumurtalara bakıyorlar iki tane olup olmadığına bir de varikosel olup olmadığınızı kontrol ediliyor.

Nöroloji polikliniğinde ise beyin için inceleme yapılıyor. Bazı hareketler yaptırılıyor denge ye bakılıyor sorular soruluyor.

Psikiyatri polikliniğinde ise en çok inceleme burada oluyor diye bilirim adayın sistemden geçmişine dönük ilaçları ve tanıları inceleniyor. Kullandıkları ilaçlara bakılıyor orada sordum sadece psikiyatri alanına giren ilaçlara bakılıyormuş. Psikiyatri konuşuyor sorular soruyor bazı adaylara test yapıyor. Kişilik testi sorun olmuyor.

Göğüs polikliniğinde ise göğüs filmi inceleniyor karaciğer filmlerine bakılıyor.

Diş polikliniğinde ise adayın dişlerine bakılıp ön dişlerinden eksilik varsa onu inceliyorlar. 5 taneden fazla ise sorun oluyor ancak ön dişlerde eksiklik yoksa sorun olmuyor. Dolgular felan eksik diş sayılmıyor.

Cildiye polikliniğinde ise adayın vücudu inceleniyor kollarınıza ellere yüze bakılıyor. Benler büyük değilse sorun olmuyor. Sivilce izlerinde de aşırı derece oyuk değilse korkmayın bir şey olmuyor.

Orada söylenen bilgiye göre POMEM Genel Sağlık Raporu formları tamamlandıktan sonra hastanenin sağlık heyetine sunuluyor oradan geçtikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığına yollanıyor oradan gelen kesin kararla sağlık raporları onaylanıyor.

YORUMLAR

 1. Mahsum dedi ki:

  Gocam ben işin tedavisi oldum gözümden .. ve şu An gözlük kullanıyorum .. bu engel olur mü ?

  1. Admin dedi ki:

   Böyle bir madde görmedim kardesim sağlık yönetmeliğine bir bakman lazim

   1. Isimsiz dedi ki:

    Abi benim kolumda küçük bir çizik var bir sıkıntı olurmu

    1. Admin dedi ki:

     ön sağlıkta muayene sonucu belli olur

     1. Ayşe dedi ki:

      Peki okulu kazanıp yerleşince ne kadar sürede sağlık raporu onaylanıyor 1 gün mü 1 hafta mi 1 ay mi yani tam olarak Kesin yerleştiriniz ne zaman belli olur

     2. Admin dedi ki:

      kesin tarih yok o konuda

 2. Burak dedi ki:

  Merhaba, bende hafif triksüpit yetmezliği var bir sıkıntı olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   Muayene aşamasında belli olur

 3. İlknur dedi ki:

  Reflü pöhe engel mi?

  1. Admin dedi ki:

   muayene aşamasında buna direk bakılmıyor sen söylemezsen sorun olacağını sanmıyorum

 4. Nur dedi ki:

  Kolumda yaklaşık 3 cm büyüklüğünde iz var sorun olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   ÖN SAĞLIKTA MUAYENE SONUCU Belli olur büyük bir iz değil gibi

 5. Abadi dedi ki:

  Esnek tabanlık pöh olmaya engel mi hocam?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. polisadmin dedi ki:

   site içi aramaya taban yazmanız yeterlidir makaleler gelecektir

 6. Berkan dedi ki:

  Efendim,polis alımında psikiyatri dışında diğer tanılara bakıyorlar mı? Bende hafif hipotiroidi var ve elenmeme sebep olur mu en kısa zamanda cevaplarsanız sevinirim

  1. polisadmin dedi ki:

   genel muayenede en ayrıntılı psikiyatri bölümüne bakılıyor