Anasayfa / Bekçi Sağlık / Keratokonus – Retina Patolojileri Bekçi Olmaya Engel Mi?

Keratokonus – Retina Patolojileri Bekçi Olmaya Engel Mi?

Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere Keratokonus – Retina Patolojileri Bekçi Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Bekçi alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Bekçi adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Keratokonus – Retina Patolojileri   ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Keratokonus , gözün ön kısmını oluşturan saydam tabakanın (kornea) öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi ile karakterize her iki gözü birden etkileyen, ilerleyici bir hastalıktır. Kornea sivrileşmesi olarakda bilinir. Kornea göze gelen ışınların kırıldığı en önemli göz tabakasıdır.

Retina santralinde ışığın odaklandığı ve merkez görmeyi sağlayan hassas bölgeye makula(sarı nokta) denir. Diyabet ya da Hipertansiyona bağlı olarak gelişen retinadamar hastalıkları en sık görme kaybı nedenlerindendir. Retinadaki kanama ya da görme noktasındaki ödem görme kaybından sorumludur.

Keratokonus – Retina Patolojileri Bekçi Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

Keratokonus, glokom, retina patolojileri, öğrenciliğe engeldir.

Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayınız. 

UYARI: Her zaman dediğimiz gibi buradaki bilgiler sağlık yönetmeliğinden alınmıştır. Bu bilgileri bu alandaki bir uzmana göstermeden kesin karar vermeyiniz. 

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir