2021 Bekçilik Yeni Sağlık Yönetmeliği ile Genel Sağlık Raporu İşlemleri

2021 Bekçilik Yeni Sağlık Yönetmeliği ile Genel Sağlık Raporu İşlemleri

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere 2021 Bekçilik Yeni Sağlık Yönetmeliği ile Genel Sağlık Raporu İşlemleri  hakkında bilgiler vereceğiz.  Bekçi alımlarında artık sağlık yönetmeliği olarak Emniyet Teşkilatı Sağlık yönetmeliği kullanılacaktır.

2021 Bekçilik Yeni Sağlık Yönetmeliği ile Genel Sağlık Raporu İşlemleri

Kazanan arkadaşlar ilk olarak kazandıkları ildeki İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Eğitim Şube Müdürlüğüne gidiyor orada evrakları dolduruyor daha sonra orada doldurulan sağlık formları ile birlikte sizleri hastanelere yolluyorlar. Kendiniz bir hastaneye gitmiyorsunuz size verilen hastaneye gidip giriş yapıyorsunuz.

Daha sonra bildiğiniz Sağlık Raporu alma işlemleri başlıyor. Ancak buradaki tek fark Bekçilik Genel Sağlık Raporu için doktorlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine bakıp ona göre Sağlam yazıyor yada not düşüyorlar. Ben size bazı bölümler hakkında bilgiler vereyim. Boy – Kilo ölçümü yapılıp not düşürülüyor.

Bekçilik Genel Sağlık Raporu Alma Süreci İçin Tıklayın

Bekçilik Genel Sağlık Raporu İtiraz ve İşlemleri İçin Tıklayın

Dahiliye Bölümünde birkaç tüp kan veriyorsunuz. Burada bakılanlar daha önce kullandığın zararlı maddeler, Karaciğer yağlanması, Açlık şekeri – tokluk şeker, Kan değerleri, Enfeksiyon gibi şeylere bakılıyor. Sonuçların hepsi olumlu ise sorun olmuyor. Sağlam alıyorsunuz. Bu aşamalar her yerde aynı olmaya bilir.

Göz Polikliniğine gidiyorsunuz. Doktor  bakmadan ilk olarak bir makine içerisinde küçük eve bakıyorsunuz göz derecesi çıkarılıyor. Sonra doktor muayene ediyor. Renk Körlüğü testi burada tekrardan yapılıyor. Göz dereceleri için uzaktan harfler okutuluyor doktor inceleme yapıyor. Göz muayesinde doktor sayı olarak not yazıyor.

KBB polikliniğinde ise kulağınızdaki kulak zarının yırtık olup olmadığına bakılıyor. Ses testi yapılıyor ses testi için bir odaya giriyorsunuz hiç ses gelmiyor makineden bir ses elinde elinizde bulunan butona basıyorsunuz kulak duymasını ölçüyor. Burun konusunda ise et sorun olmuyor ancak konuşmanızda bir farklılık göstermiyorsa.

Kardiyoloji polikliniğinde ise EKG felan çekiliyor ilk olarak onlara bakılıyor eğer sorun çıkmadıysa ayrıntılı inceleme yok kalbiniz dinleniyor. Yapılan diğer tahlilleri inceliyor.

Üroloji polikliniğinde ise idrar tahliline bakılıyor böbrekler inceleniyor. Daha önceden dışarıdan yapılan bir ameliyat var mı o inceleniyor. Böbrek yapısına ve taş olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca burada erkek adaylar sadece olduğundan yumurtalara bakıyorlar iki tane olup olmadığına bir de varikosel olup olmadığınızı kontrol ediliyor.

Nöroloji polikliniğinde ise beyin için inceleme yapılıyor. Bazı hareketler yaptırılıyor denge ye bakılıyor sorular soruluyor.

Psikiyatri polikliniğinde ise en çok inceleme burada oluyor diye bilirim adayın sistemden geçmişine dönük ilaçları ve tanıları inceleniyor. Kullandıkları ilaçlara bakılıyor orada sordum sadece psikiyatri alanına giren ilaçlara bakılıyormuş. Psikiyatri konuşuyor sorular soruyor bazı adaylara test yapıyor. Kişilik testi sorun olmuyor.

Göğüs polikliniğinde ise göğüs filmi inceleniyor karaciğer filmlerine bakılıyor.

Diş polikliniğinde ise adayın dişlerine bakılıp ön dişlerinden eksilik varsa onu inceliyorlar. 5 taneden fazla ise sorun oluyor ancak ön dişlerde eksiklik yoksa sorun olmuyor. Dolgular felan eksik diş sayılmıyor.

Cildiye polikliniğinde ise adayın vücudu inceleniyor kollarınıza ellere yüze bakılıyor. Benler büyük değilse sorun olmuyor. Sivilce izlerinde de aşırı derece oyuk değilse korkmayın bir şey olmuyor.

Anlatmadığım bazı aşamalar olmuştur. Kusura bakmayın bu kadarı aklıma geldi eğer aklınıza takılan soru olursa buradan yorum yaparak soru sorabilirsiniz. Elimden geldikçe cevaplamaya çalışacağım arkadaşlar bazı tıbbi terimleri bilmediğimden sorularınıza cevap vermeye bilirim benim gibi yapabilirsiniz aklınıza takılan soruyu Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde bulunan ilgili maddeyi alıp doktora gösterebilirsiniz. Onlar daha iyi biliyor.

Orada söylenen bilgiye göre Bekçilik Genel Sağlık Raporu formları tamamlandıktan sonra hastanenin sağlık heyetine sunuluyor oradan geçtikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığına yollanıyor oradan gelen kesin kararla sağlık raporları onaylanıyor.

YORUMLAR

 1. İbrahim Demir dedi ki:

  Selam aleyküm benim sol gözümde kapak düşüklüğü var ve 10%6 uzağı görmüyor sağ göz sağlam
  Askerlik için çürük istemiştim uygun görmediler ve gözlük te tavsiye etmediler bekçilik için engel olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Muayene sonucu belli olur

  2. Resul dedi ki:

   S.a benim epilepsi rahatsızlığım var,5 sene tedavi gördüm ve eeg’le beyin mr sonuçlarım temiz çıktı ve doktor kullandığım ilaçı azaltmamı söyledi sizce sağlık mülakatında bi sıkıntı olurmu teşekkür ederim

   1. polisadmin dedi ki:

    site içi aramaya hastalığı yazmanız yeterlidir makale gelir

    1. Ümit dedi ki:

     Vıcutta yapılan dövme VS gibi durumlar engelimi

     1. polisadmin dedi ki:

      site içi aramaya dövme yazmanız yeterlidir

 2. farukhan dedi ki:

  Benim ayak tırnaklarımda mantar var bekçilik ön sağlıkta problem yaratır mı

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum

 3. Kenan dedi ki:

  Daha önceki bir alımda evrak teslimi ve sağlık mülakatında askerlikten muaf olduğum için elenmiştim, bekçilikte tekrardan sağlık raporunu almak veya yenilemek söz konusu olabiliyor mu, muaf olduğum hastalığın geçtiğine veya hiç olmadığına dair sağlık raporu alınabilir mi?

  1. Admin dedi ki:

   askerlikten muaf olduğunuz şey emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğine göre engel ise olmuyor

  2. Durdu dedi ki:

   Merhaba 7-8 yıl önce epilepsi hastalığı geçirdim 5-6 ay ilaç kullanımdan sonra herşey normale döndü ilaç falan kullanmıyorum 7 yıldır.Ve geçirilmiş uyum bozukluğu polisliğe veya bekcilige engel midir ayriyeten ayak ölçüsü kaç olmalı TEŞEKKÜRLER

 4. Ahmet dedi ki:

  Kol da dikiş varsa bide kafada dikiş varsa sorun oluyor mu abi?

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıkta doktor muayenesi ile belli olur büyük değilse sorun olmaz

 5. Yiğit Tunç dedi ki:

  Selamün Aleyküm. -1.25 sağ , -1.00 Miyop var. Bekçiliğe engelmidir?

  1. polisadmin dedi ki:

   Sağ 2 sol 2 dereceye kadar kabul ediliyor

 6. Ahmet güner dedi ki:

  Vitiligo hastalığı bekçilige engelmidir

  1. polisadmin dedi ki:

   site içi aramaya hastalığı yazmanız yeterlidir

 7. serdar dedi ki:

  merhaba 1 kulakta işitme cihazı var bu bekçiliğe engel olurmu

  1. polisadmin dedi ki:

   site içi aramaya kulak işitme yazmanız yeterlidir makale gelecekrtir

 8. İbrahim dedi ki:

  Ortopedi

 9. Berkay dedi ki:

  Merhaba ayakta yanık izi var herhangi bir sorun teşkil edermi sonuçta gorunmeyen yerde.

  1. polisadmin dedi ki:

   slorun olacağını sanmıyorum

 10. ibrahim ordu dedi ki:

  ayakta platin olması sıkıntı yaratırmı hiçbir engel yansıtılmıyor bana sorun olurmu aceba bide bu alımlar daha olmadı demi
  saygılaar…

  1. polisadmin dedi ki:

   alımlar henüz olmalı site içi arama platin yazmanız yeterlidir

1 13 14 15