Anasayfa / Bekçi Alımları / Bekçilik Genel Sağlık Raporu Alma Sürecim – Detaylı Olarak Anlatıyorum

Bekçilik Genel Sağlık Raporu Alma Sürecim – Detaylı Olarak Anlatıyorum

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere Bekçilik Genel Sağlık Raporu Alma Sürecim – Detaylı Olarak Anlatıyorum yazısını paylaşıyoruz. Bir Bekçi arkadaşımız tarafından bize yollanan aşamaları sizlerle paylaşıyoruz.

Bekçilik Genel Sağlık Raporu Alma Sürecim

Kazanan arkadaşlar ilk olarak kazandıkları ildeki İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Eğitim Şube Müdürlüğüne gidiyor orada evrakları dolduruyor daha sonra orada doldurulan sağlık formları ile birlikte sizleri hastanelere yolluyorlar. Kendiniz bir hastaneye gitmiyorsunuz size verilen hastaneye gidip giriş yapıyorsunuz.

Daha sonra bildiğiniz Sağlık Raporu alma işlemleri başlıyor. Ancak buradaki tek fark Bekçilik Genel Sağlık Raporu için doktorlar Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine bakıp ona göre Sağlam yazıyor yada not düşüyorlar. Ben size bazı bölümler hakkında bilgiler vereyim. Boy – Kilo ölçümü yapılıp not düşürülüyor.

Dahiliye Bölümünde birkaç tüp kan veriyorsunuz. Burada bakılanlar daha önce kullandığın zararlı maddeler, Karaciğer yağlanması, Açlık şekeri – tokluk şeker, Kan değerleri, Enfeksiyon gibi şeylere bakılıyor. Sonuçların hepsi olumlu ise sorun olmuyor. Sağlam alıyorsunuz. Bu aşamalar her yerde aynı olmaya bilir.

Göz Polikliniğine gidiyorsunuz. Doktor  bakmadan ilk olarak bir makine içerisinde küçük eve bakıyorsunuz göz derecesi çıkarılıyor. Sonra doktor muayene ediyor. Renk Körlüğü testi burada tekrardan yapılıyor. Göz dereceleri için uzaktan harfler okutuluyor doktor inceleme yapıyor. Göz muayesinde doktor sayı olarak not yazıyor.

KBB polikliniğinde ise kulağınızdaki kulak zarının yırtık olup olmadığına bakılıyor. Ses testi yapılıyor ses testi için bir odaya giriyorsunuz hiç ses gelmiyor makineden bir ses elinde elinizde bulunan butona basıyorsunuz kulak duymasını ölçüyor. Burun konusunda ise et sorun olmuyor ancak konuşmanızda bir farklılık göstermiyorsa.

Kardiyoloji polikliniğinde ise EKG felan çekiliyor ilk olarak onlara bakılıyor eğer sorun çıkmadıysa ayrıntılı inceleme yok kalbiniz dinleniyor. Yapılan diğer tahlilleri inceliyor.

Üroloji polikliniğinde ise idrar tahliline bakılıyor böbrekler inceleniyor. Daha önceden dışarıdan yapılan bir ameliyat var mı o inceleniyor. Böbrek yapısına ve taş olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca burada erkek adaylar sadece olduğundan yumurtalara bakıyorlar iki tane olup olmadığına bir de varikosel olup olmadığınızı kontrol ediliyor.

Nöroloji polikliniğinde ise beyin için inceleme yapılıyor. Bazı hareketler yaptırılıyor denge ye bakılıyor sorular soruluyor.

Psikiyatri polikliniğinde ise en çok inceleme burada oluyor diye bilirim adayın sistemden geçmişine dönük ilaçları ve tanıları inceleniyor. Kullandıkları ilaçlara bakılıyor orada sordum sadece psikiyatri alanına giren ilaçlara bakılıyormuş. Psikiyatri konuşuyor sorular soruyor bazı adaylara test yapıyor. Kişilik testi sorun olmuyor.

Göğüs polikliniğinde ise göğüs filmi inceleniyor karaciğer filmlerine bakılıyor.

Diş polikliniğinde ise adayın dişlerine bakılıp ön dişlerinden eksilik varsa onu inceliyorlar. 5 taneden fazla ise sorun oluyor ancak ön dişlerde eksiklik yoksa sorun olmuyor. Dolgular felan eksik diş sayılmıyor.

Cildiye polikliniğinde ise adayın vücudu inceleniyor kollarınıza ellere yüze bakılıyor. Benler büyük değilse sorun olmuyor. Sivilce izlerinde de aşırı derece oyuk değilse korkmayın bir şey olmuyor.

Anlatmadığım bazı aşamalar olmuştur. Kusura bakmayın bu kadarı aklıma geldi eğer aklınıza takılan soru olursa buradan yorum yaparak soru sorabilirsiniz. Elimden geldikçe cevaplamaya çalışacağım arkadaşlar bazı tıbbi terimleri bilmediğimden sorularınıza cevap vermeye bilirim benim gibi yapabilirsiniz aklınıza takılan soruyu Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde bulunan ilgili maddeyi alıp doktora gösterebilirsiniz. Onlar daha iyi biliyor.

Orada söylenen bilgiye göre Bekçilik Genel Sağlık Raporu formları tamamlandıktan sonra hastanenin sağlık heyetine sunuluyor oradan geçtikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Daire Başkanlığına yollanıyormuş oradan gelen kesin kararla sağlık raporları onaylanıyormuş.

Önemli: Sayfa yönetimi olarak adaylara faydalı olmaya çalışıyoruz. Bekçi adaylarından sağlık raporu aşamasını bizlere ulaştırmak isteyen iletişim kısmından bize yollayabilir.  colyazilim@gmail.com adresine atabilir ya da yorum olarak paylaşabilirler. 

 

Bekçilik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

124 Yorumlar

 1. KOLAY GELSİN KARDEŞİM . CİLDİYE VEYA PİSKİYATRİDE SOYUNDUNMU JİLET İZLERİNE BAKTILARMI JİLET İZİ OLANLARDA SIKINTI OLUŞTUMU ?

 2. Kardesim benim gözde miyop yazdı sağ 1.5 sol 1.5 bir sorun çıkarmı

  • Sorun olmaz kardeşim

   • Admin benim sağ tam( -05) sol da ise tam( -0 5 -05+90) yazdı sordum sorun olmaz dedi göz numarası yazdım dedi bu sorun olurmu acaba

   • Benim ön dişlerimde eksik yok ama 20lik dişim hâlâ çıkmadı ve kafa dişlerimde 1 üst 3te altta olmak üzere 4 dişim eksik sorun olur

   • Bir de sağ elimin üzerinde belirgin bir siğil war sorun olur mu

   • Merhaba kardeşim bende uzun süreden beri varikosel var doktorlar kimisi olman gerekiyor dedi kimisi gerek yok dedi bende bana bi zararı olmadığı için ameliyat olmadım sence sağlıkta sıkıntı olurmu teşekkür ediyorum…

   • Benim kolumda bir bıçak kesiği var. Ön sağlıktan gectim. Ama şimdi sözlü mülakatıda kazanıp okula girerken genel sağlıkta elerler mi sizce faça değil. Doktora da izah ettim. Şimdi ön sağlıkta elemediler orda elerlerse çok ama çok saçma olur. Sizce ne olabilir ne yapmalıyım ?

 3. Merhaba sağ 1.75 sol 1.50 hipermetrop problem teşkil etme olasılığı nedir teşekkürler

  • Sağ 2 Sol 2 enfazla olana kadar kabul ediliyor. Kardeşim detaylı bilgi emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğini inceleyin orada detaylı olarak açıklanmıştır.

   • Hocam yönetmelikte miyoplarda her göz için 2.0 toplamda 4.0 derece iken hipermetroplarda her göz için 1 diopriye kadar bilgisi var buda hipermetrop için istenilenin derecenin 2 olduğu anlamına gelmiyormu acaba

   • hipermetroplarda bir göz için en fazla 1 derece kabul ediliyor kardeşim toplam iki göz için 2 derece olması gerekiyor. Fazlası elenme sebebi tabi bu derecelere astigmat varsa onlarıda ekliyorlar.

 4. İ akşamlar benim AKŞ 63 cıktı ama doktor sağlam yazdı rapora heyette bir sorun cıkarmı

 5. Sag bobregimde 4mm tas var.Doktor cok ufak sikinti olmaz dedi ve tasin boyutunu yazip 8-2-A bendi yazip saglam diye belirtti.Heyet sonrasi evragim Ankara’dan doner mi yoksa tekrar kontrol mu istenir?

 6. 0.4 gibi katarakt var dediler sizce ne olur

 7. Resmi ilanda bekçilik yaş sınırı 02/07/1988 sonrası doğanlar için yazıyor.
  Benimse 29/06/1988 yani 3 gün var arada basvurum kabul olurmu sizce?

 8. Admın bekcılık saglık raporunda cıldıye doktoru kolda dovme yazdı ama esgal belırtmeyen yerde oldugu ıcın ustunu okunmucak bı sekılde karaladı kase bastı. Saglam yazdı rapor hastane heyetınden olumlu gectı bekcı olur dendı. Ankaraya gıdınce bı sorun olurmu bu karalama ıcın veya ankaraya cagrılırmıyım

  • Karalama olduysa ankara çağırır kardeşim çünkü adayın kendisi yapmış olabilir gözü ile bakılıyor belli de olmaz

 9. 13_14 sene önce gözümden ameliyat olmuştum sorun olurmu? Polislik için

 10. hocam 7.5×10 mm safra kesesi polip i cikti heyet ne karar verir sizce

 11. Gözum 2.25 ve 2.75 miyobum.polislik gibi bekcilikte de sıkıntı oluyor mu kesin eleniyor muyum.Bir de tek testis elenme sebebi mı kesin olarak

 12. Boy ve kilo bakıyorlar mi

 13. Admin merhaba ben varikosel ameliyati oldum 6 sene oldu ama hic bir sorunum kalmadi. Muanede bir sorun olurmu

 14. Hemoglobin değerim 18 cıktı elenirmym

 15. Sağlık kuruluna girdim bugün herhangi bir şey sormadilar iyi yada kötü bir yorumda bulunmadılar kararı polis memuru bildirecek dediler polis memurlarida bilgi vermediler arkadaşlar öğrenci olur yada olmaz kararini neden paylasmiyorlar yada sadece Eskişehir deki işleyişmi böyle gözümde 1 derece hipermetrop vardı iki gündür ne olacak kafasıyla uyku uyumadım neden bu kadar devlet sırrı muamelesi yapılıyor olumlu veya olumsuz bilgilendir beni yoluma bakayım

 16. merhaba admin kandaki tromposit değeri düşük çıktı heyet kontrolu öneriri dedi heyette kalma durumum nedir

 17. Merhaba admin,
  Akciğer grafisine doktor Sağ KDS künt/doğal yazdı.
  Nefes testi normal ve sonuç sağlam yazdı. Raporlada sağlam çıktı.
  Heyettende sağlam geçtim.
  Emniyette akciğerde künt yazması bekçiliğe engel teşkil edermi?

 18. Hocam bel fıtığı ameliyatı oldum sıkıntı olurmu bilginiz var mı?

  • Fıtık elenme sebebidir kardeşim detaylı bilgi için Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğini inceleyiniz

 19. merhaba kolay gelsin allah izin verirse bende başvuracağım bekçiliğe fakat 6-7 kilo gibi fazla kilom var bu bir sorun teşkil eder mi ? şuan diyetteyim.kendi başıma zayıflıyorum fakat spor salonuna gitmemi önerirmisin hem kilo açısından hemde mülakatlar için bir ön hazırlık gibisinden şimdiden teşekkür ederim…

 20. Başvuru nereye yapılıyor lütfen cevap verin nasıl yapıliyor

 21. Ameliyat izi sorun olurmu

 22. Hacam böbrek taşı ameliyatına girdim kapalı ameliyat şuan sıkıntım yok sorun olurmu

  • Arama kısmına böbrek taşı yazman yeterlidir yönetemlik açıklanmış şekilde karşına gelecektir

 23. Kafamda yarim santimlik bir iz var saclarim kısa bile olsa kapatıyor tenimle ayni renk dikkatli bakmadigin sürece belli olmuyor sağlık raporunda sorun olur mu

 24. Hocam 8 yil once amileliyat oldum fitik ameliyati tesislerden biri uzundun ameliyatla duzeltiler ve yuzumde tras olurken yuzumu kestim fazla belli degil ve kolum kas yerinde insaatta calisirken basli demirle cizildi yeri biraz belli oluyor sorun olur mu bunlar

  • Kardeşim sağlık yönetmeliği sitemizde detaylı olarak açıklandı aramaya kısmına fıtık yazman yeterlidir

 25. Varis engel mi kardeşim. Bende varis var ultrasona sokuyorlar mı?

 26. Basur ve kıl dönmesi olanlar başvuru yapamiyomus doğrumu

 27. Merhaba benim sag gozumde 2.25 sol gozumde 2.25 astigmat var bu sorun olurmubbekcilikde

 28. Boy ve kilo ölçümü nerede yapılıyor.. Memurlar karşısında mı yoksa hastanede sadece doktor ve kişi arasında mı?

 29. Admin ben böbrek taşı ameliyatına girdim kırdılar taşı kapalı ameliyat oldum şuan bir sıkıntım yok sorun olurmu acaba

 30. Ben 2013 yılında astsubayligi kazanmistim genel saglik raporu alırken psikaytri çekingen kişilik bozuklgu tanisi koymustu bide kardiyoloji kalpte hafif mitral kapak çökmesi tanısi konmuştu bekçilik te sağlık raporunda bu bölümlerden sorun yasarmiyım admin elenmemek için

  • Kardeşim ikisi farklı oluyor tekrardan inceleme oluyor askeri ye ile emniyetin sağlık yönetmeliği farklı

 31. Hocam bende hepatat b var deger 2900 onun disinda hicbir problemim yok cok sukur sizce bekcilige basvurabilirmiyim yada hepatat B engel oluyormu

 32. Sol kolum kırıldı ve biraz yamuk tuttu hiçbir hareketini kısıtlamıyor sorun olurmu ?

 33. Kardesim bende vitiligo var yani ala hastaligi sorun oluyor mu ?

 34. Merhaba cift kulak %70isitme kaybim var ama cihaz ile %90 duyuyorum acaba bu bekcilige basvurmamda engelmi 😔 ayrica hasimato hipotiroid hastasiyim degerlerim normal duzenli ilac aliyorum

 35. Admin selamun aleykum bu kansizlik sorun olur mu elenme sebebi olur mu yani yonetmelikte bulamadim biliyorsan yorumlar misin ilgin icin tesekkurler

 36. Merhaba admin
  bende hepatit b taşıyıcılığı var bekçiğine engel olur mu

 37. Renk körlüğü garanti elenme sebebi mi?

 38. Tek testis yönetmelikte engel değil yazıyor bu elenme sebebimdir üroloji bölümünde bu kontrolde eleme sebebi yapar mı

 39. 20 yıl önce kasık fıtığı ameliyatı olmuştum bekçilik te sıkıntı olurmu

 40. Merhaba bisey sorabilirmiyim

 41. Merhaba Gilbert sendromu bekçilige engelimi?

 42. Mrb admin sağ göz 2 sol göz 2.25 ama renk körlüğü yok bu şartlarda on sağlığı geçer mıyım acaba genel sağlığa cizdirmeyi düşünüyorum cevaplarsan sevinirim

 43. Kolay Gelsin. Benim sol elimin bilek kısmında çocukluktan kalma yanık izi var elerler mi?

 44. Göğüs sağlık şartları yönetmeliğini ben mi yanlış okuyorum anlamadım. 4 Yıl önce akciğer plevral bölgeden kist koltuk altımdan laporoskopik yöntemle alındı ve tüp takıldı 3 gün sonrada çıkarttılar.Kist in sonucuda iyi geldi. Hİç bir sorun yok yarım parkmak bile kesik gözükmüyor.Benim okuduğuma göre öğrenciliğe engeldir gibi okuyorum durumumu NEDEN BİR TÜRLÜ ANLAM VEREMİYORUM HİÇ BİR SORUNUM YOK

 45. Admin bi sorum var bu genel muayne spor ve sözlü mülakattan önce kendi kafamıza göremi muayne olmaya gidiyoruz yoksa siteden şu tarihler arasında genel muayne olunması lazım diye gidilmesi gereklidir diye bi paylaşım yapiyolarmi acaba

 46. Kamburluk sorun olurmu

 47. Merhaba admin kalpte ufak bir açıklık çıktı benim Patent foramen ovale diye geçiyor engel midir ? Kardiyoloji de sadece EKG mi çekiyorlar yoksa EKO da çekiyorlar mi ?

  • Kalp doktoruna bunu direk sorabilirsin kardeşim tıbbı terim bu emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğinden inceleme yapabailirsin

 48. Admin merhaba

  Kazandıktan sonra rapor almaya gittiğinde yeniden boy kilo ölçümü neden yapılıyor kilo aldıysa eleniyormu

 49. Merhaba hocam ben bekçiliğe başvuru yaptıktan sonra kasık fıtığı çıkıyor benden kasık fıtığı fazla engel değil yani hoca dedi ki ameliyat olmana gerek yok ama ilerlememesi için ameliyat olabilirsin Ben de sınavlara girmiştim şimdi parkura hazırlanıyorum mülakata hazırlanıyorum ama günü belli değil günü belli olduğu gün gideceğim ameliyat günü alacağım ve ameliyatımı olacağım yani mulakat ve parkurdan sonra ameliyat olacağım Hocam şimdi ben bana engel değil bu öğrenciye engel mi yani Kasık fıtığının olması spor yap Ama herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum

 50. Ağızda arkada 5 dişim yok sıkıntı mı oluyor

 51. Merhaba mülakatı gectikten sonra ankara için hangi hastanelere gönderiyorlar tek kendimizmi gidiyoruz devlet hastanesinemi gonderiyorlar bilgisi olan anlata bilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir