Bekçilik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

Bekçilik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

Bekçi adayları bu yazımda sizlere Bekçilik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey bilgilere yer vereceğim.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Bekçilik Karaciğer Yağlanması ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

Yönetmelikteki Madde:

Karaciğer enzimlerinde bozukluk yapmamış, veya normalin üst sınırının iki katını (iki kat dahil) geçmeyecek düzeyde bozukluğa neden olmuş, serolojisi negatif, grade 1-2 hepatosteatoz sağlam kabul edilir.

 • ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)
 • Karaciğer enzim bozukluğu yapmış (normal üst sınırının iki katını geçen) hepatosteatoz – Elenme Sebebi 
 • Grade 3 hepatosteatoz – Elenme Sebebi 
 • Organ ve sistem fonksiyonları ile çalışma gücü verimini bozmayan, sebebi bulunabilen veya bulunmayan normalin iki katını geçen karaciğer enzim bozuklukları engeldir.
 • Sebebi bulunamayan, karaciğer biyopsisinde İshak skorlamasına göre fibrozis evresi F1′ den daha ağır değişikliklerin var olduğu karaciğer fonksiyon bozuklukları engeldir.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, tedavisi mümkün olan karaciğerin, metabolik ve depo hastalıkları (Wilson Hastalığı, Hemokromatozis, Hepatik Porfirialar ve benzeri) engeldir.

Yani sağlam olma şartı aranmaktadır. ALT ve AST değerleri ileri derece yüksek değilse düşürülme ihtimali oluyor. Bundan dolayı daha adayın okulu kazandıktan sonra kan tahlili yaptırması önem arz etmektedir. Sağlık raporu aşamasında ilk olarak yüksek çıkan adaylardan birkaç gün sonra tekrar kan tahlili alınır tekrar bakılır. Düşme ihtimali olanlara sağlam yazılır. Eğer daha yüksek olduysa not düşülüyor.

ALT ve AST hakkında kesin kararı Sağlık Daire Başkanlığı veriyor. Sorunlu olan aday Ankara’ya çağrılıp kontrol ediliyor. Oradaki kontrole göre işlemler yapılıyor. Sorularınızı yorum yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Hepatosteatoz nedir?

Yağlı Karaciğer (hepatosteatoz) karaciğerin kendi ağırlığının en az %5 fazlası kadar yağ içermesi anlamına gelir. Bu durum klinik olarak karşımıza alkole bağlı olan ve daha sıklıkla karşılaştığımız alkole bağlı olmayan hepatosteatoz olmak üzere iki şekilde çıkabilir. Nonalkolik karaciğer yağlanması tüm yaş grupları ve etnik gruplarda görülebilir.

Genel populasyonda görülme sıklığı ise %14-30 civarındadır. Temel olarak insulin direncinin eşlik ettiği her durum nonalkolik hepatosteatoz için risk faktörüdür. Karaciğer yağlanması, erkeklerde kadınlardan daha fazladır ve görülme sıklığının vücut ağırlığından bağımsız bel/ kalça oranı ile ilgili olduğunu bildirilmiştir Hepatosteatozda çoğu vakalar asemptomatiktir. Halsizlik, çabuk yorulma, karın sağ üst kadranında bir ağrı ve dolgunluk hissi olabilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. Mehmet dedi ki:

  Grace spatestoz çıktı bende sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Böyle bir şey duymadım kardeşim adını yanlış yazdın herhalde

 2. Mehmet dedi ki:

  Grade 1 spetastoz çıktı bende sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   1 sorun olmuyor

 3. ekrem dedi ki:

  alt değerim 95 çıktı sağlık raporuna sağlam yazıldı benımde acaba ankaradan dönermı dosyam alt değerim referansın üstünde ama sağlam yazıldı sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   sağlam yazdı ise sorun olmaz

 4. Kadir dedi ki:

  Alt 83 cikti sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   sorun olacağını sanmıyorum yüksek değil 1. derece olması laızm