Ana sayfa POLİS ALIMLARI PAEM Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

1171
13
PAYLAŞ

Değerli polis adayları sizlerden gelen soruları elimizden geldikçe açıklamaya çalışıyoruz. En çok sorulan soruların başında ise Komiser Yardımcısı Nasıl Olur? elimizden geldikçe bunları size anlatacağım.

Sizlere anlatacağım şu an Polis Akademisi tarafından Komiser Yardımcısı alımı yapılan okullar ve sistemlerdir.

İlk Olarak : PAEM – Polis Amirleri Eğitim Merkezi 

Polis Amirleri Eğitim Merkezi, Ankara Gölbaşın da polis akademisi kampüsü içerisinde bulunan yatılı okuldur. Alımlar genellikle KPSS den sonra oluyor başvuru şartı olarak en önemlisi lisans mezunu olmanız lazım ve KPSS’den P3 puanı olarak en az 70 almanız gerekmektedir. Ancak her 70 alan giremiyor PAEM alımlarında alınacak adayın 10 katı kadar aday mülakata çağrılıyor. Mülakat sonucunda kazanan adaylar genellikle 9 ay eğitimden sonra direk Komiser Yardımcısı olarak atanmaktadır. PAEM hakkında bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. 

İkinci Yol : POMEM- Polis Meslek Eğitim Merkezi 

POMEM bilindiği gibi önlisans ve lisans mezunları adayları arasından normal polis memuru yetiştiren okullardır. Bu okuldan mezun olan adaylardan lisans mezunları 2 yıl görev yaptıktan sonra Komiser Yardımcılığına girme hakkına sahip oluyor. Sınav yazılı, sözlü ve spor şeklinde oluyor. Ön lisans POMEM mezunları da PMYO gibi dikey geçiş sınavı ile eğitimi 4 yıla tamamladıktan sonra bu sınava girme hakkını elde etmiş oluyor. Sınav şartları ise; 45 yaşını doldurmamış, son girdiği iki performans değerlendirmesi en az iyi olmak şartıyla, meslekten ya da memurluktan atılma vb. cezası olmayan kişiler komiser yardımcısı olan polisler baş komiserliğe kadar yükselme şansları var.

Üçüncü Yol: PMYO Polis Meslek Yüksek Okulu 

PMYO liseden sonra üniversiteye geçiş sınavından istenilen taban puanı alan adaylar arasında sözlü ve spor aşamaları yapılır bu aşamalarda başarılı olan adaylar 2 yıl polis okulunda eğitim alarak ön lisans mezunu olur. Ön lisans mezunu olan aday bunu dikey geçiş sınavı ile 4 yıla tamamladıktan sonra Komiser Yardımcılığı sınavına girme hakkını elde etmiş oluyor. Sınav yukarıda bahsettiğim gibi yazılı, sözlü ve spor şeklinde oluyor. Genel şartlar ise: 45 yaşını doldurmamış, son girdiği iki performans değerlendirmesi en az iyi olmak şartıyla, meslekten ya da memurluktan atılma vb. cezası olmayan kişiler komiser yardımcısı olan polisler baş komiserliğe kadar yükselme şansları var.

Dördüncü Yol : PÖH- Polis Özel Hareket 

Polis Özel Hareket mezunları ise yukarıda belirtiğim gibi eğer lise mezunu ise 4 yıllık mezun olmalı, lisans mezunu ise 2 yıl görev yapmalı, ön lisans ise dikey geçiş yapmalıdır.

POLİS ALIMLARI HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYIN 

CEP Telefonunuza Uygulamamızı indirmek için

Tıklayın 

13 YORUMLAR

  1. hocam önceden lise sonrası polis akademisi için üniversitesi sınavı sonucuyla giriş yapılıyordu bildiğim kadarıyla ben geçen sene mezun oldum liseden.2016 kpss de girmiştim.bu sene üniversite sınavı puanımla direk komiser yardımcılığı sınavına giremiyor muyum şimdi?Msü harp okulları gibi yani 🙂

  2. Admin Haziranda üniversiteden mezun olacağım geçen seneki gibi yaz aylarında komiser yardımcılığı alımı olacak mı

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum giriniz
Lütfen isminizi buraya yazınız