Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı

Bu yazımda sizlere Kara Kuvvetleri Komutanlığının en önemli eğitim birliklerinden olan Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı hakkında bilgiler vereceğim.

Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı

ULAŞIM BİLGİLERİ:

a. Genel: Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Konya’da General Şükrü OLCAY kışlasında konuşludur. General Şükrü OLCAY kışlası şehir merkezine (Alâaddin Tepesi) yaklaşık 12 km. mesafededir. Hava Savunma Sınıfı Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı bir sınıf olarak algılandığından, ilk defa gelen personel Konya’da konuşlu 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığına katılış yapabilmektedir. Bu nedenle Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı ile karıştırılmaması önem atfetmektedir. (Kent ve Ulaşım Haritasınabakınız.)

b. Kara Yolu: Konya Otogarına her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. Otogardan şehir merkezine tramvay ve belediye otobüs seferleri, minibüs veya taksiyle; şehir merkezinden Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ise belediye otobüs seferleri, minibüs veya taksi ile ulaşım seçenekleri mevcuttur.
Otogar Tel.No.: 0 332 265 02 44-45

c. Demir Yolu: Konya-Ankara (hızlı tren), Konya-Eskişehir (hızlı tren), Konya-İstanbul (hızlı tren), Konya-Karaman, Konya-Adana, Konya-Gaziantep, Konya-Diyarbakır güzergahlarında trenle ulaşım mevcuttur. YHT garından Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ve şehir merkezine belediye otobüs seferleri, minibüs veya taksi ile ulaşım seçenekleri mevcuttur. İstasyon Tel.No.: 0 332 322 36 70-80

d. Hava Yolu: Konya Havaalanında Konya-İstanbul arasında uçak seferleri mevcuttur. Havaalanı şehir merkezine 28 km. mesafededir. Ulaşım HAVAŞ otobüsleri ve taksi ile sağlanmaktadır. Şehir merkezinden Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına ise belediye otobüs seferleri, minibüs veya taksi ile ulaşım seçenekleri mevcuttur.
Havaalanı Tel.No.: 0 332 239 13 43

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

a. Açık Adresi : Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, General Şükrü OLCAY Kışlası, Karahüyük Mah. Lâlebahçe Cad. No.:169, PK 42140, Dutlukır/Meram/KONYA

b. Telefon No. : 0 332 327 02 52

c. FAX No. : 0 332 327 22 16

3. SUNULAN İMKÂNLAR:

a. Banka, Bankamatik ve PTT Bilgileri: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin aileleri ile görüşmelerini sağlamak maksadıyla yeterli sayıda ankesör telefon ile banka işlemlerini kolaylaştırmak için bankamatik ve posta işlemlerinde kullanmak üzere PTT şubesi bulunmaktadır.

b. Sosyal Tesisler: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin kantin ihtiyaçlarını (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) sağlamak maksadıyla yeterli sayıda kantin şubesi mevcuttur. İstirahat sürelerinde dinlenebilecekleri yeterli genişlikte erbaş ve er gazinoları bulunmaktadır.

(2) Ayrıca bilimsel, kültürel ve sportif faaliyetler için aşağıda özellikleri belirtilen Mustafa Kemal Atatürk Kültür ve Spor Merkezi bulunmaktadır.

(a) Konferans Salonu: 300 kişi kapasiteli

(b) Spor Salonu: 200 seyirci kapasiteli basketbol/voleybol sahası

(c) Fitness Salonu: 20 farklı eksersiz aleti

(ç) Brifing Salonu: 70 kişi kapasiteli

(d) Havalı Tüfek/Tabanca Atış Poligonu: 6 yol kapasiteli

c. Sağlık Hizmetleri: Kayıt kabul işlemlerinde ve diğer zamanlarda erbaş ve erlerin sağlık ile sorunları ile sağlık konusunda bilgilendirmelerini sağlamak maksadıyla 1’inci Basamak Muayene ve Aile Sağlığı Merkezinde tedavi ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır.

ç. Rehberlik ve Danışma Merkezi: Personelin sorunlarına daha kolay çözüm bulunabilmesi maksadıyla, kışla içerisinde bulunan Rehberlik ve Danışma Merkezlerindeki uzman personel ile görüşülebilir.

d. Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Temel eğitimi müteakip yemin töreni (genellikle Cuma günü) icra edilmektedir. Yemin törenine aile fertleri davet edilmektedir. Yemin töreni tarihleri personele bildirilmektedir. Burada bulunulan süre zarfında hafta içerisinde her saat, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde mevsim şartları göz önünde bulundurularak belirlenecek saatlerde ziyaretçilerle nizamiye karakolunda bulunan ziyaretçi görüşme yerlerinde görüşme yapılmaktadır.

e. Spor Tesisleri: Erbaş ve erlerin istirahat ve hafta sonu izin sürelerinde istifade edebileceği hoşça vakit geçirebileceği yeterli sayıda kolaylık tesisleri ve spor tesisleri bulunmaktadır.

Diğer Bilgiler:

Kayıt kabul esnasında aceme erlere tüm istihkakları (elbise, don, fanila, pijama, çorap, havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmektedir. Verilen eğitim kıyafetleri ve botlar bizzat kendileri tarafından denenmekte, uygun olmayanlar yerinde değiştirilmektedir.

Berber ve terzi ihtiyacınız için kışlada gereken her türlü tedbir alınmıştır. Kayıt kabul merkezimiz Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt kabul merkezine ne zaman gelirse gerekli bütün işlemler bitirilmektedir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmek ve askerliğin ilk gününe zinde başlayabilmeleri için geç saatlere kalmamaları hatırlatılmaktadır. Kışlaya ilk gelindiğinde törenle karşılanmakta, yemin töreni ile uğurlanmaktadır. Kayıt kabul işlemleri için gerekli belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyaç olacaktır. Bu
belgeler olmadan kayıt işlemleri yapılmayacağından belgelerin muhafaza edilmesi hatırlatılmaktadır.

Kışlaya gelirken yanınızda cep telefonu, fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek gibi benzeri maddeler getirilmemelidir. Cep telefonu getirdiyseniz kışla nizamiyesinde görevli personele senetle teslim edebilir, dağıtım olduğunuzda ayrılırken geri alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.