KPSS Ortaöğretim Polis Alımı Oluyor Mu?

KPSS Ortaöğretim Polis Alımı Oluyor Mu?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere KPSS Ortaöğretim Polis Alımı Oluyor Mu? hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

KPSS Ortaöğretim Polis Alımı Oluyor Mu?

KPSS Ortaöğretim ile Polis Alımı en son 25. Dönem PÖH alımında oldu. Alımda geçerli olan madde aşağıdaki gibiydi:

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının lise mezunları için KPSS P94 puan türünden en az (65), önlisans mezunları için KPSS P93 puan türünden en az (65), 2018 veya 2019 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının lisans mezunları için KPSS P3 puan türünden en az (60) puan almış olmak,

Ancak 29 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılığı bir programda aşağıdaki açıklamayı yaptı. Tek KPSS Ortaöğretim puanı ile alımı yapılan PÖH dışarıdan alımının artık Meslek İçerisinden olacağını söyledi. Şu an KPSS Ortaöğretim puanı ile Polis Alımı yapılmamaktadır. KPSS Önlisans ve KPSS Lisans puanı ile POMEM lere öğrenci alımı yapılmaktadır.  Liseden sonra alımlar ise TYT puanı ile yapılmaktadır. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 29 Aralık 2019 tarihinde CNN Türk’te Hafta Sonu Özel programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Kadın bekçi alınmayacağı bilgisini veren Soylu, bundan sonraki polis özel harekat alımlarının içeriden yapılacağını ifade etti.

YORUMLAR

 1. Ramazan dedi ki:

  Usta kolay gelsin. Ben şu an önlisans okuyorum bu sene mezun olucam. Ama ortaöğretim KPSS giricem Pazar günü. Polis olma şansım var mı?

  1. Admin dedi ki:

   lise kpss ile direk polis alımı sadece pöh yapıldı ama bundna sonra dışarıdan pöh alımının olmayacağı söylendi önlisans kpss girmeniz halind epomem başvurusu yapabilirisniz

 2. Ayşe dedi ki:

  Lise mezunu bayan pöh alımı dışardan alınacak mı yine bu sene

 3. Hüseyin karahasan dedi ki:

  44yasindayimilkoretimmezunuyimpolisbekcioluniyormu

  1. Admin dedi ki:

   site içi aramay bekçi yaş yazmanız yeterlidir