İçişleri Bakanlığı Polis – Bekçi Yetki Karşılaştırmasını Açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Polis – Bekçi Yetki Karşılaştırmasını Açıkladı.
Polis ve Bekçi Adayları, bu yazımda sizlere İçişleri Bakanlığı Polis – Bekçi Yetki Karşılaştırmasını Açıkladı. hakkında bilgiler vereceğim.
İçişleri Bakanlığı, Polis memurları ve Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin yetkilerine ilişkin sosyal medya hesabından karşılaştırmalı tablo paylaştı.

İçişleri Bakanlığı Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Basın Odasında düzenlediği Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda mayıs ayında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

– Bekçilerle ilgili yasal düzenleme çalışmaları

İsmail Çataklı, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TBMM Genel Kuruluna gelen ve “bekçilere fazla yetki verildiği” iddiasıyla eleştirilere konu olan Kanun’a ilişkin soru üzerine Çataklı, düzenlemelerin amacının, bekçilerin, halkın istirahatini, sağlık ve selametini sağlamaya yönelik adli, önleyici, koruyucu gibi yetkilerini günün şartlarına uygun hale getirmek olduğunu belirtti.

Polis ve bekçilerin yetkileri arasındaki farklılıkları anlatan Çataklı, bekçilerin denetim yapma, istihbarat toplama, teknik araçla izleme, suça el koyma, ifade alma, olay yeri incelemesi yapma, gözaltına alma, teşhis yaptırma ve yer gösterme yaptırma gibi yetkilerinin olmadığını söyledi.

Asayiş suçlarının önlenmesinde bekçilerin önemli görevler yerine getirdiğine dikkati çeken Çataklı, düzenlemelerin Meclis’ten geçerek hayırlı sonuçlar getirmesi temennisinde bulundu.

Yakın zamanda emniyete yüklü miktarda yapılan mühimmat alımına ilişkin soru üzerine Çataklı, bu alımların, yılbaşında değerlendirilen bütçe imkanları çerçevesinde yapıldığını hatırlattı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.