Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? – Kredi – Bankacılık

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? – Kredi – Bankacılık

Kredi – Bankacılık kategorimizdeki bu yazımızda Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

İnsanlar, hayatlarında finansal alanlar ile ilgili planlamalar yaparken genel itibariyle çalıştıktan sonra birikmiş oldukları paraları kullanırlar. Ya da paralarının yetersiz kaldığı bir durum söz konusu olması halinde krediye başvururlar.

Kefil Olmak İçin Gereken Kriterler Nelerdir?

Bankalar, genel itibari ile tüketicilere vermiş oldukları krediyi bir şekilde aldıkları için ve bu kredilerden de büyük meblağlarda kar elde ettikleri için tüketicilere kredi vermeyi elbetteki isterler. Ayrıyeten kredi verebilmek açısından ellerinden gelen bütün gayreti sarf ederler. Yalnız, bazı tüketicilerin kredi notu düşük olabiliyor. Eğer ki tüketicinin kredi notu, istemiş olduğu kredi miktarını almaya yetmeyecekse, kişiden kefil istenmektedir. Kefil ise kredi çeken kişi eğer borcunu ödeme yükümlülüğünü yerine getirmezse bankanın alacakları isteyeceği ikinci kişi oluyor.

Diğer bir anlatımla kefil, tüketicinin referansı konumundaki kişidir.

Her kredi talebinde kefil gerekmeyebilir. Örnek verilecek olursa eğer düşük miktarda bir ihtiyaç kredisi çekmek amacıyla kredi notunun çok düşük seyret memesi kefile ihtiyacı doğurmaz. Ancak konut kredisi ya da taşıt kredisi veya daha yüksek meblağlarda krediler çekilecekse eğer banka kendi alacağını garantiye almak amacıyla kefil talep edecektir.

Keredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kefil, kısa bir tanımlama ile sizlerle birlikte borcunuzun altına girecek olan kişidir denilebilir. Banka, kredi kullandırırken nelere dikkat ediyor. Borcu olan tüketicilere nasıl davranıyorsa kefil olan kişiye karşı da aynı davranışları sergilemektedir. Bu sebeple kefilin kredi notu düşük ise eğer üstünde borç olsun ya da olmasın kefillik yükümlülüğü büyük ihtimalle reddedilecektir. Ayriyeten kefilin üzerinde kendi maaşının ya da temel ihtiyaçlarının üzerinde bir kredi borcu mevcut ise eğer yine tüketicinin kefilliği reddedilecektir.

Kısacası kefil olacak kişinin kredi notunun yüksek ve borcunun olmaması, bankaların kefillerde aradıkları kriterlerdir. Kefil, kefalet etmiş olduğu tüketicinin borcu ödememesi halinde borca karşı sorumlu olacaktır. Eğer ki bankadan kredi çerken tüketici herhangi bir şekilde borç yükümlülüğünü yerine getiremez ise borcun yükümlülüğü kefile geçer. Kefillik, yalnızca kâğıt üzerinde imza atmak değil aynı zamanda borca ortak olmak anlamına geliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.