Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir?

Kredi borcu olanlar için bu yazımızda Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir?

Eğer ki tüketicilerin borçları, 90 günlük süre içerisinde ödenmediyse yasal takip sürecine girilecektir ve kara listeye girmiş olunacak. Bu listeden çıkmak açısından çok uzun süre geçmesi gerekecektir. Kredi kayıt bürosu yani KKB aracılığı ile tutulan sicil kaydının silinmesi açısından özellikle de borcun ödendikten sonra 5 yıl boyunca aradan zaman geçmesi gerekir. Bu 5 senelik zaman içerisinde gerçekleştirilen kredi ve kredi kartı başvuruları sicili bozuk olduğu için katılımcıların, kabul edilmemektedir.

Sicil temizlendikten sonra yani 5 senelik bir zaman geçtikten sonra katılımcıların istemeleri halinde kredi ya da kredi kartı alabilmek amacıyla kredi notunu yükseltmeleri gerekir. Kredi notunu yükseltmek amacıyla düzenli bir şekilde kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere aynı ayrıca vergi borçları da zamanında ödemek gerekir.

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicilinin bozulmasından önce var olan borçlardan kurtularak sicilin temizlenmesi gerekecektir. Bunun için öncelikli olarak bankaların borçlu olan kredi ile kullanıcılarına sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi veya diğer ismi ile refinansman hizmetlerinden faydalanmak mümkündür.

Kredi Sicili Kredi Notu Farkı

Kredi sicili genel itibariyle tüketicilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içermekte olan ve silinmesi asla mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Borçlu olması durumunda ise 5 yılda bir yenilenir. Kredi notu ise finanslar geçmişe göre şekillenen ve değişiklik gösteren sayısal değerlerden meydana gelmektedir. Çeşitli borçlar aracılığı ile etkilenen kredi notu uzun süre kredi almaya engel teşkil eder.

Katılımcıların finansal durumlarına bağlı bir şekilde devamlı değişebilen kredi notu, kredi ve kredi kartı borcu tahsilatı gerçekleştirilmedikçe düşmeye devam edecektir. Kredi kartı borçlarının başarılı bir şekilde ödenmesi kredi notunu yükseltecektir. Kredi ve kredi kartı borcunun 90 günlük süre içerisinde ödenmemesi halinde ise kredi sicili bozulur ve bu da doğrudan kredi notunu düşürecektir.

Makalenin tamamının toparlanıp bir paragraf ile durum değerlendirilmesi yapılacaksa eğer, kredi notunun temizlenmesi ve kredi sicilinin düzelmesi aslında bankalardan ve diğer finansal kurum ya da kuruluşlardan borç alan yani kredi kullanan bireylerin vakti zamanında taksitlerini ödemesi ile ancak mümkün olmaktadır. Aradan 5 yıllık zamanımı geçmesinden sonra bireyler bir dilekçe ile finansal kuruluşlardan ve bankalardan kredi sicillerinin ya da kredi notlarının düzeltilmesini talep edebilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.