Menisküs Yırtığı Polisliğe Engel Mi? – Menisküs Yırtığı Ameliyatı

Menisküs Yırtığı Polisliğe Engel Mi? – Menisküs Yırtığı Ameliyatı

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Menisküs Yırtığı Polisliğe Engel Mi? – POMEM – PAEM – PÖH – PMYO olduğu hakkında bilgiler vereceğim.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküsler diz ekleminde yer alan C şeklinde yapılardır. Diz eklemini oluşturan femur (uyluk) ve tibia(bacak) kemikleri arasında yer alırlar. Biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde ikişer tane menisküs bulunur. Menisküs dizin stabilitesini sağlayan ve süspansiyon yaparak kıkırdak yaralanmasını engelleyen dizin önemli bir yapısıdır. Menisküs dokusu, ani dönme hareketleri başta olmak üzere, dizdeki travmalar sonucu yırtılabilmektedir. Bu tahribat daha çok sporcularda görüldüğü için menisküs yırtığı bir sporcu hastalığı olarak görülmektedir. Ancak menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış hemen hemen herkeste görülebilir.

Menisküs Yırtığı Polisliğe Engel Mi?

Ortopedi ve travmatoloji yönünden sağlam olacaktır.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet uygulamasıyla veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, tedavisiz şekilde remisyonda olsa dahi sürekli olarak kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyrini ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.

B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi gereği aday mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.

Yönetmelikte sadece B diliminde sadece Kulak Kepçesi ile açıklama yapılmıştır. O açıklamada aşağıdaki gibidir. 

“B” diliminde

Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir.

AÇIKLAMA: Arkadaşlar bu madde “B” diliminde sadece bu şekilde açıklama var. Direk elenme sebebi olarak bakmayın. Burada ameliyat yapıldı ise elenme sebebi sayılıyor. Ancak Menisküs Yırtığınız var bu sizin koşmanıza ve yürümenize engel değilse sorun olacağını sanmıyoruz. Yönetmelikte direk elenme sebebi olarak açıklama yapılmamış. Yönetmelikte sadece direk ameliyat engel olarak belirtilmiştir. 

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yani Ön Sağlık ve Genel Sağlık Aşamasında Doktor Muayenesi Oldukça Önemlidir. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

  1. Mehmet dedi ki:

    Kesin bir bilgi yok mu

    1. Admin dedi ki:

      Yönetmelikte yukarıdaki gibi açıklama yapılmıştır