Saçkıran (Alopesi Areata) Polis Olmaya Engel Mi?

Saçkıran (Alopesi Areata) Polis Olmaya Engel Mi?

Polis Adayları, bu yazımda sizlere Saçkıran (Alopesi Areata) Polis Olmaya Engel Mi? olduğu hakkında bilgiler vereceğim. POMEM , PMYO, PAEM, PÖH alımlarında geçerli olan Sağlık Şartlar geçerlidir.

Polis alımlarında sağlık raporu işlemlerinde Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre Polis adaylarına sağlık raporu aldırılır. Tüm işlemler sağlık yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Öğrenci alımlarında sağlık yönetmeliğinin A bendi sadece geçerli olmaktadır. Diğer bölümler elenme sebebi sayılıyor. Sizlere aşağıda öğrenci adayların alması gereken sağlık raporu aşamasında Saçkıran (Alopesi Areata)   ile geçerli olan şartlar neler olduğunu sağlık yönetmeliğinden alarak açıklamaya çalışacağım. Aklınıza takılan soruları yorum yazarak sorabilirsiniz.

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir?

Saçkıran, cildimize bulaşan ve hızla yayılan bir tür mantarın sebep olduğu bir saç hastalığıdır. Saçkıran, saç dökülmesi belirtileri gösterdiği için zamanında müdahale edilmediğinde kalıcı saç kaybına neden olmaktadır. Saçkıran hastalığına sebep olan mantarlar, deride ve saçta mantar efeksiyonuna sebep olabilmektedir. Bu nedenle saçkıranlı bir hastanın kullandığı ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Saçkıran hastalığı herkeste görülebilse de çocuklarda daha sık ve kolay ortaya çıkabiliyor. Çocuklarda daha çabuk ortaya çıkmasındaki asıl sebep bünyenin daha hassas olmasıdır.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Saçkıran (Alopesi Areata) Polis Olmaya Engel Mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Belirtilen Madde:

Vücudun neresinde olursa olsun, organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan tedavi altında iken tam ya da kısmi iyileşme gösterebilen ancak kronik, ilerleyici ya da tekrarlayıcı yapısı olan, yaygın ya da sınırlı (tek lezyonla seyreden ve\veya birden fazla lezyonun tek bir vücut bölgesine yerleştiği) deri hastalıkları. (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, vitiligo plakları, keratodermiler, ichthyosisler, ürtiker, alopesi areata ve benzeri deri hastalıkları) öğrenciliğe engeldir

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

YORUMLAR

 1. POLİS ADAYI dedi ki:

  Saçmın arkasında çok küçük bir saçkıran var yavaş yavaş kapanıyor . Saçımı kestirdikten 1-2 hafta sonra görülmüyor acaba mülakatta veya kazanırsam okulda sıkıntı çıkarırmı ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmıyorum kardeşim

  2. Caner dedi ki:

   Sac kiranin tedavisi var mi bugun bu yuzden elendim.

   1. Admin dedi ki:

    Kardeşim yönetmeliğe önceden bakıp ona göre o an yorum yapman gerekirdi yönetmelik yuukarıdaki gibidir

 2. Bekçi Adayı dedi ki:

  Merhaba Admin bende de saçkıran sorunu vardı yaklaşık 1 yıl önce düzeldi. Fakat hastanede kaydım var bu bana sorun çıkarır mı

  1. Admin dedi ki:

   Bence sorun olmaz psikaytri ilaçlarına bakıyorlar genellikle

 3. Melisa dedi ki:

  Benim saçkıran hastalığım geçti şimdi ben polis olabilir miyim ne olur cvp yazın 😔 daha 3 yılım var 18 u

  1. Admin dedi ki:

   Geçti ise sorun olacağını sanmıyorum

 4. Oguzhan dedi ki:

  Sakalimda kucuk madeni 1 tl kadar dokulme var ama tekrar cikiyor suan sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   sakalsız zaten mülakata giriliyor sorun olacağını sanmıyorum