Anasayfa / Polis Sağlık / POMEM’de ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

POMEM’de ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

POMEM adayları bu yazımda sizlere POMEM’de ALT ve AST Değerleri Hakkında bilgilere yer vereceğim. İlk olarak ALT ve AST hakkında bilgiler vereyim. Diğer sağlıkla ilgili yazılarımız için tıklayın.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Yönetmelikteki Madde:

 • ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)
 • Karaciğer enzim bozukluğu yapmış (normal üst sınırının iki katını geçen) hepatosteatoz – Elenme Sebebi 
 • Grade 3 hepatosteatoz – Elenme Sebebi 
 • Organ ve sistem fonksiyonları ile çalışma gücü verimini bozmayan, sebebi bulunabilen veya bulunmayan normalin iki katını geçen karaciğer enzim bozuklukları engeldir.
 • Sebebi bulunamayan, karaciğer biyopsisinde İshak skorlamasına göre fibrozis evresi F1′ den daha ağır değişikliklerin var olduğu karaciğer fonksiyon bozuklukları engeldir.
 • Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan, tedavisi mümkün olan karaciğerin, metabolik ve depo hastalıkları (Wilson Hastalığı, Hemokromatozis, Hepatik Porfirialar ve benzeri) engeldir.

Yani sağlam olma şartı aranmaktadır. ALT ve AST değerleri ileri derece yüksek değilse düşürülme ihtimali oluyor. Bundan dolayı daha adayın okulu kazandıktan sonra kan tahlili yaptırması önem arz etmektedir. Sağlık raporu aşamasında ilk olarak yüksek çıkan adaylardan birkaç gün sonra tekrar kan tahlili alınır tekrar bakılır. Düşme ihtimali olanlara sağlam yazılır. Eğer daha yüksek olduysa not düşülüyor.

ALT ve AST hakkında kesin kararı Sağlık Daire Başkanlığı veriyor. Sorunlu olan aday Ankara’ya çağrılıp kontrol ediliyor. Oradaki kontrole göre işlemler yapılıyor. Sorularınızı yorum yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Hepatosteatoz nedir?

Yağlı Karaciğer (hepatosteatoz) karaciğerin kendi ağırlığının en az %5 fazlası kadar yağ içermesi anlamına gelir. Bu durum klinik olarak karşımıza alkole bağlı olan ve daha sıklıkla karşılaştığımız alkole bağlı olmayan hepatosteatoz olmak üzere iki şekilde çıkabilir. Nonalkolik karaciğer yağlanması tüm yaş grupları ve etnik gruplarda görülebilir.

Genel populasyonda görülme sıklığı ise %14-30 civarındadır. Temel olarak insulin direncinin eşlik ettiği her durum nonalkolik hepatosteatoz için risk faktörüdür. Karaciğer yağlanması, erkeklerde kadınlardan daha fazladır ve görülme sıklığının vücut ağırlığından bağımsız bel/ kalça oranı ile ilgili olduğunu bildirilmiştir Hepatosteatozda çoğu vakalar asemptomatiktir. Halsizlik, çabuk yorulma, karın sağ üst kadranında bir ağrı ve dolgunluk hissi olabilir.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği İçin Tıklayın

 

 

Polislik Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

 

46 Yorumlar

 1. İyi günler bekçilik için sağlık muhanesinde ast 72 alt 36 çıktı gastro doktoru antibiyotik ve ağrı kesici şlaç kullanımından dolayı hafif ast yüksekliği yazdı ve görev yapabilir diye not düştü hastane heyetinden sorunsuz geçtim.. ancak korkum ankaradaki sağlık daire başkanlıgında sorun olur mu direk elenirmiyim yoksa çağırılıp tekrar kan isterler mi birde ankarada elenirsem eğer itiraz edebilirmiyim ?

 2. Merhaba sağlık heyetinden 1/B/15-Ç kod yazılmış araştırdım karaciğer enzim bozukluğu yazılmış fakat devlet memuru olur yazıyor durum nedir sizce teşekkürler (Bekçilik)

  • Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğinin a bendi yer alıyorsa sorun yok diğer bendlerinde ise elenme sebebi sayılıyor

 3. Arkadaşlar merhabalar ALT testim 67 çıktı sizce elerler mi

 4. İlk sağlık raporunda ggt 105 çıktı dosyam tekrar geldi ikinciye verdiğimde 67 çıktı dosyam tekrar gelir mi olum lu mu olur

 5. Alt değerim 81 çıkmıştı ama ultrason temiz di sağlık raporunda sağlam yazdı doktor bişey olmaz çok yüksek değil dedi Ankara’ya çağrılırmıyım??

 6. alt 92 cıktı sizce elenme sebebimi grade 1 yazdı saglam dedi

 7. bekçilik saglık raporumda saglam aldım tanı bile yok kan degerleri hepsi normal sadece ba 0.2 olması lazım 0.1 ne 50 olması lazım 45.3 bu degerler eleme sebebi mi

 8. Grade 1 karaciger yaglanmam var ast 36 ama alt degerim 80 cikti elenme sebebimidir acaba bu degerlerim bilgilendirirseniz cok mutlu olacağım

 9. Merhaba bende sağ bacağımda 2 ay önce kan pıhtılaşması görüldü şimdi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum ve inr ptz değerlerim yüksek çıkıyor sorun teşkil eder mi

 10. Keratin kınaz ci 330 çıktı pomem de elenmeme sebepmidir

 11. Karaciğer ast 175 alt 460 ultrason da bir sey çıkmamış gastro. uzmani daha görmemiş ama sorun olur mu ? Yönetmeliğe baktım cok da açık değil..

  • Kardeşim çok yüksek sorun olabilir 1. Dereceden fazla ekmek yemesin sadece yeşillik yesin marol

   • derece aralığı nasıl koyuluyor? ben nette aradım ama bulamadım. 2. ölçümde değerler düştü ama hala sınır aralıkta değil. teşekkürler bu arada..

 12. meraba kardeşimin 58 e 67 çıktı ast ve alt.degerleri. su an hala test yapıyorlar doktor.saglam yazmamış problem olur mu

 13. Meraba eşimin ast inde 109 çıkmış sorun olur mu acaba

 14. Alt dgerim 69cikti.pomemin gotrdugu hastane.nrmal dgerlern 2katina kadar skinti olmadgni soledi.saglam verdi.yane 82sinir.evraklar ankaraya gdince sikinti olur mu tekrar cagrirlar mi.

 15. Merhaba 21.dönemde kazanan bi arkadasında degeri 67 imiş mezuniyete 3 gün kala ankaraya cagırmıslar bu dönemde de böyle bişey olabilirmi

  • Kardeşim herkes çağırılacak diye bir şey yok çağırlma riskine karşı ekmek çok yeme sende

   • Tekrardan merhaba ggt persembe günü yapılan teste 198 çıkmıştı doktor asist 1200mg diye bi ilac verdi bugın tekrardan kan testi yapıldı ve 200 un üstünde cıktı bu elenme sebebi mi anlaradan çağırırlar mı ve nasıl düsürebilirim bununla alakalı bilgilendirirmisiniz

 16. Merhaba ggt persembe günü yapılan teste 198 çıkmıştı doktor asist 1200mg diye bi ilac verdi bugın tekrardan kan testi yapıldı ve 200 un üstünde cıktı bu elenme sebebi mi anlaradan çağırırlar mı ve nasış düsürebilirim

 17. alt değerim 61 çıktı 2 gün sonra tekrar verdim 54 e indi 2.derecede karaciğer yağlanması yazdı altına da sağlam yazdı

  • 2. drece sorun olabiliyor kardeşim ama doktor rapora ne yazdı oda önemli biraz

   • sağlık yönetmeliğinde 1 ve 2 engel değildir yazıyor alt sınırı 55 dedi doktor 54 cıktı sonuç belli değil henüz bi de yukarda 1 ve 2 sorun olmuyo demişsiniz

 18. Admin 23. Dönem kazandım Total bilirubin fazla çıktı. POMEM öğrencisi olamaz yazdı c-13 yazdı. Yönetmelikte karaciğere zararı olmayan bilirubin yazıyor şimdi heyet beni direk eler mi diğer bütün bölümlerden sağlam aldım.

 19. ast alt hafif yuksek yazdı sorun olur mu hocam

 20. alt 45 sağlam yazılı ultrasonda karaciğer yağlanması yok başka hiçbir değer yüksek değil?

 21. Merhaba arkadaşımın alt-ast yüksek çıkmıştı iki kere kan tahliline gitti düştü sonra heyetten öğrenci olabilir diye haber geldi. Şimdi bazı arkadaşları tekrar çağırmışlar elenmeye bi sebep olabilir mi ki ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir