POMEM'de ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

Anasayfa / Polis Sağlık / POMEM’de ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

POMEM’de ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

POMEM adayları bu yazımda sizlere POMEM’de ALT ve AST Değerleri Hakkında bilgilere yer vereceğim. İlk olarak ALT ve AST hakkında bilgiler vereyim. Diğer sağlıkla ilgili yazılarımız için tıklayın.

POMEM’de ALT ve AST Değerleri Hakkında Her Şey

Karaciğere özgü olan ve karaciğer hasarını belirlemek için sıklıkla kullanılan enzimler aminotranferazlardır. Bunlar Aspartat aminotransferaz (AST – SGOT) ve alanin aminotransferaz (ALT – SGPT) dir. Bu enzimler normalde karaciğer hücreleri olan hepatositlerde bulunurlar. Karaciğerde bir hasar meydana geldiğinde kana karışırlar ve kandaki seviyeleri yükselir.

Şimdi Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğinde geçerli olan yani A bendinde olan madde hakkında bilgi vereyim.

– ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)

Yani sağlam olma şartı aranmaktadır. ALT ve AST değerleri ileri derece yüksek değilse düşürülme ihtimali oluyor. Bundan dolayı daha adayın okulu kazandıktan sonra kan tahlili yaptırması önem arz etmektedir. Sağlık raporu aşamasında ilk olarak yüksek çıkan adaylardan birkaç gün sonra tekrar kan tahlili alınır tekrar bakılır. Düşme ihtimali olanlara sağlam yazılır. Eğer daha yüksek olduysa not düşülüyor.

OKUMALISIN  Kıl Dönmesi Polis Olmaya Engel Mi?

ALT ve AST hakkında kesin kararı Sağlık Daire Başkanlığı veriyor. Sorunlu olan aday Ankara’ya çağrılıp kontrol ediliyor. Oradaki kontrole göre işlemler yapılıyor. Sorularınızı yorum yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Sağlık Yönetmeliğinde Elenmeye Sebep Olan Maddeler İse:
 • Karaciğer enzim bozukluğu yapmış hepatosteatoz,
 • Sebebi bulunamayan, karaciğer biyopsisinde minimal reaktif değişikliklerin var olduğu kronik karaciğer fonksiyon bozuklukla
 • Karaciğer yetmezlik bulguları olmayan, karaciğerin metabolik ve depo hastalıkları
 • Karaciğer yetmezliği bulguları olmayan, mükerrer kontrollerde total bilirubin düzeyleri % 3 mg ın üzerinde konjenital hiperbilirubinemiler (Gilbert, Crigler-Najjar, Tip II, Dubin Johnson, Rotor Sendromları).
 • Hepatit B, C ve D virüsü ile diğer kronikleşebilme özelliğindeki primer ve sekonder hepatotrop virüslerin neden olduğu klinik, biyokimyasal ve serolojik olarak kanıtlanmış, organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı 

Hepatosteatoz nedir?

Yağlı Karaciğer (hepatosteatoz) karaciğerin kendi ağırlığının en az %5 fazlası kadar yağ içermesi anlamına gelir. Bu durum klinik olarak karşımıza alkole bağlı olan ve daha sıklıkla karşılaştığımız alkole bağlı olmayan hepatosteatoz olmak üzere iki şekilde çıkabilir. Nonalkolik karaciğer yağlanması tüm yaş grupları ve etnik gruplarda görülebilir. Genel populasyonda görülme sıklığı ise %14-30 civarındadır. Temel olarak insulin direncinin eşlik ettiği her durum nonalkolik hepatosteatoz için risk faktörüdür. Karaciğer yağlanması, erkeklerde kadınlardan daha fazladır ve görülme sıklığının vücut ağırlığından bağımsız bel/ kalça oranı ile ilgili olduğunu bildirilmiştir Hepatosteatozda çoğu vakalar asemptomatiktir. Halsizlik, çabuk yorulma, karın sağ üst kadranında bir ağrı ve dolgunluk hissi olabilir.

OKUMALISIN  Vücudunda Ben - Et Beni Polis Olmaya Engel Mi?

 

 


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberlerin tüm hakları Polis Asker Adayları'na ( www.polisaskeradaylari.com) aittir. www.polisaskeradaylari.com şeklinde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak linki gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

Polislik sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için polis adaylarına, içerisinde binlerce gerçek pomem mülakat soru ve cevabı olan polis mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce polis adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOLARA TIKLAYIN

>

16 Yorumlar

 1. İyi günler bekçilik için sağlık muhanesinde ast 72 alt 36 çıktı gastro doktoru antibiyotik ve ağrı kesici şlaç kullanımından dolayı hafif ast yüksekliği yazdı ve görev yapabilir diye not düştü hastane heyetinden sorunsuz geçtim.. ancak korkum ankaradaki sağlık daire başkanlıgında sorun olur mu direk elenirmiyim yoksa çağırılıp tekrar kan isterler mi birde ankarada elenirsem eğer itiraz edebilirmiyim ?

 2. Merhaba sağlık heyetinden 1/B/15-Ç kod yazılmış araştırdım karaciğer enzim bozukluğu yazılmış fakat devlet memuru olur yazıyor durum nedir sizce teşekkürler (Bekçilik)

  • Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğinin a bendi yer alıyorsa sorun yok diğer bendlerinde ise elenme sebebi sayılıyor

 3. Arkadaşlar merhabalar ALT testim 67 çıktı sizce elerler mi

 4. İlk sağlık raporunda ggt 105 çıktı dosyam tekrar geldi ikinciye verdiğimde 67 çıktı dosyam tekrar gelir mi olum lu mu olur

 5. Alt değerim 81 çıkmıştı ama ultrason temiz di sağlık raporunda sağlam yazdı doktor bişey olmaz çok yüksek değil dedi Ankara’ya çağrılırmıyım??

 6. alt 92 cıktı sizce elenme sebebimi grade 1 yazdı saglam dedi

 7. bekçilik saglık raporumda saglam aldım tanı bile yok kan degerleri hepsi normal sadece ba 0.2 olması lazım 0.1 ne 50 olması lazım 45.3 bu degerler eleme sebebi mi

 8. Grade 1 karaciger yaglanmam var ast 36 ama alt degerim 80 cikti elenme sebebimidir acaba bu degerlerim bilgilendirirseniz cok mutlu olacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir