MSÜ Askeri Öğrenci 2’nci Seçim Aşamaları Detaylı Anlatım

MSÜ Askeri Öğrenci 2’nci Seçim Aşamaları Detaylı Anlatım

MSÜ adayları bu yazımızda sizlere, MSÜ Askeri Öğrenci 2’nci Seçim Aşamaları Detaylı Anlatım hakkında bilgiler vereceğim.

MSÜ Askeri Öğrenci 2’nci Seçim Aşamaları

2020-MSÜ sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar öncelik sırasına göre okul tercihlerini https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden belirleyebileceklerdir.

DİKKAT: Tercih yapmayan adaylar, Kara Harp Okulunda (ANKARA) yapılacak 2’nci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.

2020-MSÜ’ye katılan adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 01 – 26 Haziran 2020 tarihleri arasında https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar, 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.

Yerleştirme işlemlerinde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

Yukarıda yer alan puan türlerinden çağrı işlemlerinde hangisinin kullanılacağı Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğünce kontenjan durumuna göre belirlenerek internet ortamında ilan edilecektir. Çağrılar puan türlerindeki okul kontenjanlarına göre yapılacağından her puan türünden farklı miktarda aday çağrılabilecektir.

Belirlenen taban puan ve bu puandan daha yüksek puan alan adayların 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılması ile ilgili hususlar ve çağrı tarihleri https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Ayrıca posta ile çağrı/tebligat yapılmayacaktır.

Şehit/gazi çocukları ile gazi statüsündeki adayların 2’nci seçim aşamalarına çağrılmasıyla ilgili olarak; 2020- MSÜ sınavında belirlenecek “Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanının” %90’nını alanlar, ikinci seçim aşamalarına çağırılacaktır. Aday çağrı sayıları kontenjan miktarına göre belirlenecektir. 01 – 26 Haziran 2020 tarihleri arasında https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden başvuru ve tercih işlemleri sırasında adayların şehit/gazi yakını olduğunu beyan etmeleri ve gerekli belgeyi yüklemeleri gerekmektedir.

Şehit/gazi çocukları ile gazi statüsündeki adayların, kendisi/annesi/babası TSK’ya mensup ise ilgili Kuvvet Komutanlığının Personel Başkalığından, diğer Kamu Kurum/Kuruluşlarına mensup ise ilgili Bakanlık (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı) ve Sosyal Güvenlik Kurumunun her ikisinden de alacakları belgeleri sisteme yüklemeleri ve 2. seçim aşamalarında ibraz etmeleri zorunludur.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu adayları;

Güzel Sanatlar ve Konservatuvar Liseleri programlarından mezun olacak/olan adaylar, MSÜ sınav puanına bakılmaksızın (puanı hesaplanan adaylardan) öncelikli olarak sınavlara çağrılacaktır. Diğer Lise ve Dengi Okullardan mezun olacak/olan adaylar arasından 1’inci tercihi Bando Asb. Meslek Yüksekokulu olan adaylar en yüksek puan türüne göre sıralanarak kalan kontenjan miktarı kadar aday sınavlara çağrılacaktır (İhtiyaç duyulması halinde diğer tercihlerden de temin edilebilecektir). Harp Okulları ve/veya Astsubay Meslek Yüksekokulları seçim aşamalarına katılarak, bu aşamaların herhangi birinde elenmek/ayrılmak, diğer yükseköğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmayacaktır.

DİKKAT: Arkadaşlar tüm aşamaları detaylı olarak açıkladı. Lütfen yazının sonuna kadar okuyunuz. Dikkat edilecek yerleri mavi renkle belirttik. 

1) 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ)’nda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek taban puanı veya daha yüksek puan alan adayların 2’nci seçim aşamalarına katılımı amacıyla yapılacak çağrı https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

2) Başvurusu kabul edilen adayların icra edilecek olan 2’nci seçim aşamalarına gelirken beraberlerinde getireceği belgeler https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Adayların eksik evrak ile gelmeleri durumunda en kısa zamanda evraklarını tamamlamaları sağlanacak, evraklarını istenen zamanda tamamlayamayan adaylar eleneceklerdir.

3) 2’nci seçim aşamalarına çağrılan adaylar; internette ilân edilen tarih ve saatte, Kara Harp Okulu Komutanlığı/Ankara sınav merkezinde hazır bulunacaklardır. 2’nci seçim aşamaları, sağlık raporu bölümü hariç olmak üzere;

a. Hava Harp Okulu adayları için birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün Psikomotor Testi, üçüncü gün mülakat sınavları yapılacak şekilde 3 gün, Hava Harp Okulu Psikomotor Testi Nedir? Geçme Önerileri

b. Diğer Okulların adayları için birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacak şekilde 2 gün sürecektir.

4) 2020-MSÜ sınavına katılan ve TYT (2019-TYT puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2020-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına girebileceklerdir. Ancak, 2019-TYT puanı 200 ve üzerinde olduğu için 2020 yılı TYT sınavına girmek istemeyen adaylar, MSB tarafından TYT puanına bir taban puan belirleneceği hususunu göz önünde bulundurmalıdırlar.

Ayrıca; 2019-TYT puanı 200 ve üzeri  olanlardan 2020-TYT’ye girmeden 2019-TYT puanını kullanmak isteyenlerin de 2019-TYT dönüştürülmüş puanlarının hesaplanabilmesi için 2020-YKS’ye başvuru yapmaları zorunludur. Ayrıntılı bilgi 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) Başvuru Kılavuzunda yer alacaktır. 2020-YKS Kılavuzu, 6 Şubat 2020 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanacaktır.

2020-MSÜ’ye başvuran adayların 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) Başvuru Kılavuzunu dikkatlice incelemeleri ve kılavuzda belirtilen kurallar doğrultusunda 2020-YKS’ye başvuru yapmaları gerekmektedir.)/AYT sınavı başvurusu yapan adaylardan birinci tercihi Hava Harp Okulu olanların (birinci tercihler yeterli olmaz ise diğer tercihlere göre) 2020-MSÜ Sayısal Puanı en yüksekten başlayarak oluşturulacak sıralama listesine göre önceden belirlenen kontenjan miktarı kadar aday Hava Harp Okulu adayı olarak belirlenecek, diğer adayların Hava Harp okulu adaylıkları sonlandırılacaktır.

Bu adaylar 2’nci seçim aşamalarında diğer adaylardan farklı olarak Psikomotor Testine tabi tutulacaktır. 2’nci seçim aşamaları sonunda başarılı olan adaylardan “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir.” raporu alanlar, 2020-MSÜ Sayısal Puanı (100’lük sisteme dönüştürülerek), FYT ve Mülakat notları, MSB’lığının belirleyeceği oranlar dahilinde hesaplanarak sıralanır. Bu adaylardan Öğrenci Seçim Uçuşu (ÖSU) kontenjanına girmeye hak kazananlar ÖSU eğitimine başlatılacaktır. Hava Harp Okulu için 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılan her aday ÖSU’ya tefrik edilmeyecektir. Kontenjana giremeyen adayların Hava Harp Okulu adaylığı sonlandırılacak (Hava Kuvvetleri Komutanlığı namına KHO’da okutulacak İstihkâm sınıfı Hariç), varsa diğer tercihleri için adaylıkları devam edecektir. ÖSU’yu başarı ile bitiren adaylar HHO kontenjanı dahilinde yerleştirme esaslarına göre sıralamaya tabi tutulacaklardır.

2020 MSÜ Harp Okulu – Astsubay MYO Başvuru Formu – Başvuru Merkezleri

2020 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Başvuru Şartları – Başvuru Kılavuzu

2020 MSÜ Başvuru Ücreti Ne Kadar – Hangi Bankaya Yatırılacak?

2020 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Mezuniyet Şartı Ne Olacak

2020 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Yaş Şartı Ne Olacak

2’nci seçim aşamaları şunlardır:

a) Evrak Kontrolü:

2’nci seçim aşamalarına çağrılan adayların, T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı bulunan kimlikleri ile internette yayımlanan ve 2’nci seçim aşamalarına gelirken beraberlerinde getirmeleri gereken belgeleri tam olarak getirip getirmedikleri, getirilen belgelerin adayların internet üzerinden başvuru sırasında beyan ettiği bilgileri doğrulayıp doğrulamadığı kontrol edilir. Yapılan kontrolde başvuru koşullarını sağlamadığı tespit edilen adaylar seçim aşamalarına katılamazlar.

b) Fiziki Değerlendirme:

Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı: aynı gün içerisinde, seçim aşamalarının icra edildiği bölgeyi terk etmeden kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları TABLO-2’de gösterilmiştir.

Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları anılan tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.

Erkek Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 165 cm, Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak uygulanacaktır. Boy sınırının altında kalan adayların fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylıkları sonlandırılacaktır.

c) Kişilik Değerlendirme Testi:

Adayların kişilik özelliklerini belirlemek, mülakat aşamasına destekleyici veri sağlamak amacıyla kullanılır, test sonuçlarına göre eleme yapılmaz.

ç) Fiziki Yeterlilik Testi (FYT):

(a) Adayların çabukluk, çeviklik ve kondisyonlarını ortaya çıkaracak testler olup, barfiks, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu branşlarında yapılır.

(b) Adayların Fiziki Yeterlilik Testi için yanlarında spor malzemeleri (eşofman, spor şortu, spor ayakkabısı, spor çorabı, havlu vb.) getirmeleri gerekmektedir. Fiziki Yeterlilik Testine katılan adaylar, kendilerinde herhangi bir sağlık sorunu olmadığını kabul ve beyan etmiş sayılır. Bu nedenle sınavlar süresince meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorununda sorumluluk adaylara aittir. Yine de kurumumuza verilmek üzere Aile Hekimi/Sağlık kurumundan alınmış olan Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporunu yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Fiziki Yeterlilik Testinin yapılacağı günde sağlık durumu itibarıyla testlere katılamayacak durumda bulunan adaylar (ameliyatlı, kırık, burkulma vb.) sınavlara kabul edilmezler. Bu durumda haklarını kaybetmiş sayılırlar.

(c) Fiziki Yeterlilik Testinde uygulanacak branşlara göre derece ve puanlar TABLO-3’de gösterilmiştir. Tüm testlerde üst sınır derecesinde performans gösterenler 100 tam puan alacaklardır. Fiziki Yeterlilik Testinde yapılan 5 branşın 4’ünden en az birer puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puan alamayan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Bütün branşlardan alınan toplam puan nihai puan sıralamasında dikkate alınacaktır.

(ç) Fiziki Yeterlilik Testi sonuçları adaylara sözlü olarak bildirilir. Aday ‘0’ puan aldığı her branş için itiraz hakkına sahiptir. Adaylardan itiraz etmek isteyenler, taleplerini aynı gün içerisinde, seçim aşamalarının icra edildiği bölgeyi terk etmeden itiraz komisyonuna iletir. (Seçim aşamalarının yapıldığı yer terk edildikten sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmaz.) Fiziki Yeterlilik Testine itiraz aynı gün içerisinde test bitimine müteakip yapılır. İtiraz eden aday ilgili branştan tekrar teste tabi tutulmak üzere ilgili istasyona gönderilir. İtiraz sonucu, adaylara sözlü olarak bildirilir. İtiraz komisyonun değerlendirmesi nihai karar hükmünde olup, adayın ikinci bir itiraz hakkı söz konusu değildir.

d) Psikomotor Testi (Sadece Hava Harp Okuluna Başvuran ve Çağırılan Adaylar İçin) :

(a) Psikomotor Testi Hava Harp Okulu adayı olarak belirlenen adaylar için uygulanacaktır.

(b) Adayların el-ayak-göz koordinasyonu, dikkat ve tepki hızını değerlendirmek, uçuşa temel teşkil eden algılama hızı, durumsal farkındalık, seçici dikkat vb. yeteneklerini ölçmek amacıyla bilgisayar ortamında uygulanır.

(c) Psikomotor testinden kadın ve erkek adaylardan 100 puanın altında alan adaylar elenir. Baraj puanının altında puan alan adaylar başarısız kabul edilerek Hava Harp Okulu adaylığı sonlandırılır, varsa diğer okul tercihleri için seçim aşamalarına devam ettirilir. Psikomotor testinin itirazı yapılmaz ve her adayın tek giriş hakkı vardır.

(ç) Psikomotor testinde aday geçti veya kaldı şeklinde değerlendirilir. Psikomotor testinden alınan puan değerlendirmede kullanılmaz.

e) Mülakat:

(1) Fiziki Yeterlilik Testinden sonra adaylar mülakat komisyonlarına sevk edilir.

(2) Adaylar, Harp Okulu ve Astsubay Meslek Yüksek Okulu için farklı kriterlere göre farklı mülakat değerlendirmesine tabi tutulacaktır. HO ve MYO tercihi olan adaylar tek mülakat değerlendirmesi sonucunda HO ve MYO için iki ayrı not alacaktır.

(3) Adayların test ve sınavlar ile tespit edilemeyen bireysel özelliklerini tanımak amacıyla, yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen seçim aşamasıdır.

(4) Mülakat komisyonu tarafından, görüşme yoluyla adayın; gelişime açıklığı, bireysel zenginlik ve kültürü, söylenenleri doğru anlama, konuşma ve ifade becerisi, düşünceleri arasındaki tutarlılığı, ikna gücü, çok yönlü düşünme yeteneği, kendine güveni, heyecan durumu, davranışlarındaki denge, mesleğe yönelik istekliliği, psikolojik yapısı, Türkçeyi kusursuz konuşması, dilinde kekemelik, pelteklik ve tutukluk olmaması değerlendirilmektedir.

(5) Komisyon üyeleri, adayları birbirlerinden bağımsız olarak ve yüz tam puan üzerinden değerlendirmektedir. Belirlenen baraj puanının altında puan alan adaylar müteakip sürece devam ettirilmez. Mülakat, 100 puan üzerinden değerlendirilecek, 70 ve üstü alan adaylar başarılı kabul edilecektir.

f) Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna Başvuran Adaylar için): Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvuran adaylar mülakat aşamasını müteakip Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına alınırlar. Adayların çalgı icra performanslarını daha iyi göstermeleri maksadıyla Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2’nci seçim aşamasının ikinci günü icra edilecektir.

Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, Teori ve Çalgı Performansı olmak üzere iki ana bölümden oluşur.

(1) Teori:

(I) Solfej: Muammer SUN’un solfej kitabından bir adet parça ve komisyonun belirleyeceği bir adet deşifreden oluşur (Okunacak parçalar, komisyon tarafından Muammer SUN’un solfej kitabında yer alan belirli standarttaki parçalar arasından bir tanesi seçilerek öğrenciye sınav esnasında tebliğ edilecektir.).

(II) Dikte: Komisyon tarafından belirlenecek 8 ölçülük bir adet tek sesli dikte ile tercihen iki ve üç sesli akor duymaktan oluşur (Akorların seslerinin kalından inceye doğru “A” ya da “NA” şeklinde vermesi istenip, ayrıca nota isimleri istenmeyecektir.).

(2) Çalgı Performansı:

Bu aşama teknik ve müzikal açıdan değerlendirilmek üzere; Üflemeli, Vurmalı, Telli, Yaylı ve Tuşlu Çalgı gruplarından herhangi bir çalgı ile o çalgının literatüründe bulunan 1 adet etüt, 1 adet eserin seslendirilmesinden oluşur. Adaylar Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına piyano ve bateri takımı hariç kendi enstrümanlarını yanlarında getirecektir.

Yukarıdaki puanlama tablosuna göre; 100 tam puan üzerinden en az 60 puan alan adaylar, ilan edilen kontenjan çerçevesinde sıralanarak Yetenek Sınavında başarılı olmuş sayılırlar. Yetenek Sınavından 60 puanın altında not alan adaylar başarısız sayılır.

NOT: Özel yetenek sınavını başarı ile geçen öğrencilerden kontenjan kadarı çalgı bakım ve onarım programında istihdam edilecektir. Diğer öğrenciler, Üflemeli ve Vurmalı Çalgı gruplarından uygun olan çalgılarda istihdam edileceklerdir.

Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavının sağlıklı yapılabilmesi maksadıyla sadece yukarıda belirtilen yeterlikleri taşıyan adayların Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna başvuru yapmaları önem arz etmektedir.

Sağlık Muayenesi:

(1) Mülakatta başarılı olan adaylar sınav merkezi tarafından, belirlenmiş hastanelere “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”ne uygun şekilde, “Askerî Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla, sevk edilir.

(2) Hava Harp Okuluna müracaat eden adaylar “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir.” sağlık raporunu almak üzere sevk edilir.

(3) “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişli değildir.” kararlı rapor alan HHO adaylarının Hava Harp Okulu adaylıkları sonlandırılacak (Hava Kuvvetleri Komutanlığı namına KHO’da okutulacak İstihkâm sınıfı Hariç), ÖSU’ya tefrik edilmeyeceklerdir. Bu şekilde rapor alan adayların diğer okul tercihleri var ise diğer okullar için adaylıkları devam edecektir.

ğ) Öğrenci Seçme Uçuşu (ÖSU):

(1) ÖSU; Hava Harp Okulu adayı olarak 2’nci Seçim Aşamaları’ na çağrılan ve “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişlidir” sağlık raporu alanlardan ÖSU Kontenjanına girenler için uygulanacaktır. ÖSU Kontenjanında yer alacak adaylar 2020-MSÜ Sayısal puanı (100’lük sisteme dönüştürülerek), Fiziki Yeterlilik Testi ve Mülakat notları esas alınarak uygulanacak değerlendirmeye göre belirlenecektir.

(2) Önceki seçim aşamalarını başarı ile tamamlayan adaylardan Öğrenci Seçme Uçuşu kontenjanına girenler, Hava Kuvvetleri Komutanlığının belirleyeceği tarih ve hava meydanlarında Öğrenci Seçme Uçuşuna tabi tutulurlar. Öğrenci Seçme Uçuşları yalnız uçuş kriterine göre icra edilir. Başarısız olan adaylar elenir (Hava Harp Okulu adaylığı sonlanır varsa diğer tercihleri için adaylığı devam eder.).

(3) Hava Kuvvetleri Komutanlığı namına Kara Harp Okulunda okumak üzere istihkam sınıfına öğrenci temin edilmesi halinde; ilk tercihi Hava Harp Okulu olanlardan ÖSU Kontenjanına giremeyen ile “Askeri öğrenci olur, Kategori-1 hava aracında uçucu yetiştirilmeye elverişli değildir” raporu alanlardan ADP göz önüne alınarak tercih edenler seçilecektir. ÖSU kontenjanına girerek ÖSU aşamasına katılan adayların istihkam tercihleri yok sayılacaktır.

(4) Adayların hangi tarihte, nerede Öğrenci Seçme Uçuşuna katılacağı Hava Harp Okulu tarafından adaylara duyurulacaktır. Öğrenci Seçme Uçuşu süresince adayların kalacak yer ve yemek ihtiyaçları ile uçuş kıyafetleri Hava Harp Okulu tarafından ücretsiz karşılanacaktır.

(5) Öğrenci Seçme Uçuşunu başarı ile bitiren adaylar “Aday Değerlendirme Puanı”na göre sıralamaya tabii tutulur ve HHO kontenjanı kapsamında intibak eğitimine alınır. Kontenjana giremeyen  adaylar ÖSU’dan başarılı olsalar dahi HHO intibak eğitimine alınmazlar.

h) İntibak Eğitimi:

(1) İntibak eğitimi, intibak eğitim programına uygun olarak yürütülür.

(2) Bu eğitim süresince adayların giyecek, yiyecek ve yatacak yer ihtiyaçları ilgili Okul Komutanlıkları tarafından karşılanmaktadır.

(3) İntibak eğitimi esnasında askerliğe uyum sağlayamayacakları değerlendirilen adaylar, askeri öğrenci olma hakkını kaybederler. Başarılı olanlar intibak eğitimi sonunda törenle yemin ederek, “Askeri Öğrenci” olurlar.

(4) 2020 yılında İntibak eğitiminden herhangi bir nedenle ayrılan bir aday yine 2020 yılı içerisinde herhangi bir askeri okula tekrar kayıt yaptıramayacaktır.

ı) Arşiv Araştırması ve Güvenlik Soruşturması:

(1) Daha önceki seçim aşamalarını başarı ile tamamlayan adaylar hakkında ilgili kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılacaktır.

(2) Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunan adaylar okullara kabul edilmez.

(3) Adaylar okula kabul edilmiş, öğrenime başlamış olsalar dahi arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunanların okulla ilişiği kesilir.

Tek Hekim Raporu Örneğine ulaşmak için tıklayınız…

Muvafakatname örneğine ulaşmak için tıklayınız…

2020 MSÜ Harp Okulu – Astsubay MYO Başvuru Formu – Başvuru Merkezleri

2020 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Başvuru Şartları – Başvuru Kılavuzu

2020 MSÜ Başvuru Ücreti Ne Kadar – Hangi Bankaya Yatırılacak?

2020 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Mezuniyet Şartı Ne Olacak

2020 MSÜ Harp Okulları ve Astsubay MYO Yaş Şartı Ne Olacak

Asker Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Haşem dedi ki:

  Ben msu sinavina girdim ama tyt ye basvuru yapamadim bundan sonrasi nasl olacak

  1. Berhat dedi ki:

   Malesef sonraki adimlara katilamazsiniz. Msü sonucunuz ne olursa olsun elendiniz.

  2. Komutan logar dedi ki:

   Seneye bidaha gidersin kardeşim

 2. Nurr dedi ki:

  Bende aynı başvuru yapmadım

 3. Emre dedi ki:

  Ben sınava girdim ama başvuru yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 4. Mehmet emin dedi ki:

  Msü taban puanı açıklandımı açıklanmadıysa tahminizce kaç puan olur teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Sınava giren öğrencilerin başarıları bunda en önemli etken bir şey demek şu an zor

   1. Burak dedi ki:

    Beni yarın çağırmışlar da
    Yarın hangi belgeleri götürmem gerekiyor

    1. Admin dedi ki:

     Evraklar sitemizde var kardşeim

 5. Esin dedi ki:

  Msu harp okullari cagrilma puani 280 + sanirim dogru mudur?

  1. Admin dedi ki:

   Sabit bir taban puan açıklanmadı.

  2. Ahmet Sanat dedi ki:

   Ben mülakata çağırıldım tercih sıram şu
   Hava harp
   Deniz harp
   Kara harp
   Şimdi Ankara’ya çağırıldığım gün hangi okulun mülakatına gireceğim Orada mı seçeceğim

   1. Admin dedi ki:

    Kardeşim aşamalara katılacaksın ona göre sıralama yapılacak daha sonra

 6. Harun dedi ki:

  350 puan aldım 20 bindeydim şuan ne yapacağım ? Yks den sonra mi tercih olacak ?

  1. Admin dedi ki:

   Ne zaman yapılacağı sitemizde ve haberde paylaşıldı.

 7. İbeahim dedi ki:

  Tercih yapılırken birden fazla askeri kurum tercih edilebilir mi…

  1. Admin dedi ki:

   Tüm detaylı bilgiler paylaşıldı.

 8. mehmet dedi ki:

  2.secim aşaması Nerede olacak ve 3-4 gün sürüyor dediler peki bu süre içinde Nerede kalacaktır

  1. Admin dedi ki:

   Ankara da olacak kardeşim askeriyenin diğer alımları gibi adaylar kendilerine apart otel gibi yerler buluyor

 9. adsad dedi ki:

  kalacak yer olarak günlük 10 tlye anlaşmalı otel olacakmış diye duydum doğrumudur ?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim öyle bir şey duymadı. Herkes kendi buluyor

 10. Mustafa dedi ki:

  Bu seçimlere ne zaman hangi tarihte çağıracaklar bir bilginiz var mı ? Nereden bakacağız mülakata çağırılıp çağırılmayacağımızı bize detaylı bilgi sunar mısınız ?

  1. Admin dedi ki:

   Milli Savunma Bakanlığı sitesinden duyurulacak tarih ve bilgileri sitemizde bulabirsiniz

 11. İbrahim dedi ki:

  Kardeşim 2. Seçim aşamalarında yanimizda götüreceğimiz belgeleri belirtmemisin rica etsem söyler misin

  1. Admin dedi ki:

   Sitemizde MSÜ menüsünde her şey var kardesim

 12. mert dedi ki:

  yanımızda getirmemiz gerekn evrak ve belgeler nelerdir bulamadım yazınızda da tşkler

  1. Admin dedi ki:

   Sitemizde var detaylı bilgi msü menüsünden bulabilirsiniz

 13. Semih dedi ki:

  Sözlü mülakatta cevabını bilmediğimiz soruya nasıl cevap veririz

 14. İsmail dedi ki:

  2.seçim aşamalarına giderken götürülmesi gereken evraklar nelerdir bilgisi olan varmı

  1. Admin dedi ki:

   Detaylı bilgi sitemizde var.

 15. Ertuğrul dedi ki:

  sağlık yönetmeliği hakkında detaylı bilgiyi nerden bulabilirim

  1. Admin dedi ki:

   Sitemizde yönetmelik var

   1. Furkan dedi ki:

    Kara astsubaylık istiyorum sözel seçsem sıkıntı olurmu

    1. Admin dedi ki:

     MSÜ kılavuzunu incele kardeşim orada puanlamalar verilmiştir

 16. göksal dedi ki:

  beni 9 temmuz saat 8 de çağırdılar duyurudan 2 gün süreceğini anladım ama intibak eğitimi sağlık muayenesi falan kafamı karıştırdı toplamda kaç gün sürecek çünkü şuan bir işte çalışıyorum ona göre gün izni alıcam cevaplayacak biri varmı ?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim o konuda kesin bir şey yok ama 3 gün sürebilir.

  2. Yusuf Samet dedi ki:

   İlk gün spor
   Sonra sözlü mülakat
   Sonra sağlık sağlık en az 3 iş günü sürüyor

 17. Ahmet dedi ki:

  Evrak kontrolleri sınav günü mü yapılacak daha mı önce

  1. Admin dedi ki:

   Mülakat günü kardşeim

 18. Tugay dedi ki:

  Arkadaslar ben msü den 298 aldim ve tercih yaptim yaşım nedeniyle harp okullarina tercih yapamadim myo ya tercih yaptim ve tyt icin 50 tl yatirdim ama beni mulakatlara cagirmadilar ne yapmaliyim sinava girmelimiyim

  1. Admin dedi ki:

   MSÜ tercih sonuçlarında eğer bir yer gelmediyse MSÜ hakkın bitmiştir TYT girebilirsin polislik ya da üniversiteye gitmek için

 19. ayşe dedi ki:

  Ben msü sınavından düşük puan aldım ve mülakatlara cağırılmadım şimdi yks sınavından yüksek bir puan alırsam tekrar bir şansım olur mu mülakatlara çagrılırmıyım

  1. Admin dedi ki:

   Hayır olamaz kardeşim

 20. BURAK dedi ki:

  2. seçim aşamalarında MSÜ nün belirlediği kalacak bir yer var mı yoksa herkes kendi imkanı ile mi kalıyor? Var ise kalacak yerin ismi nedir?

  1. Admin dedi ki:

   Kalacak yer var kardeşim onunla ilgili yazımı var ayrıntılı msü mülakat konaklama yaz gelir aramaya

 21. Uzman metin dedi ki:

  Şlm.cocuk.sağlik spor sözlü mülakat.hepsini ctikten sonra tamamen kazanmış o lup kara harp okuluna başlayacakmı

  1. Admin dedi ki:

   hayır TYT ve AYT sonuçlaının etkiside var

   1. Osman ince dedi ki:

    Merhaba tyt AYT nin bu sonuçlara etkisi % kaçtır. Veya nedir. Teşekkürler

    1. Admin dedi ki:

     O konuda bir açıklama yok

 22. yunus dedi ki:

  ogrenci seçme uçuşları ne zaman belli olucak
  tarih belli mi

  1. Admin dedi ki:

   Hayır belli değil

 23. hande dedi ki:

  Merhabalar,

  Spor, Sözlü mülakat ve sağlığı da geçtikten sonra AYT ve TYT nin de etkisi olduğunu belirtmişsiniz. Nasıl bir değerlendirme puanlama olacak. Her bir girdinin yüzde kaç etkisi olacak?

  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   O konuda detaylı yazı sitemizde bulunmaktadır.

   1. hande dedi ki:

    Merhabalar,

    Hangi konu başlığı altında yardımcı olabilir misiniz?

    teşekkürler.

 24. Ahmet dedi ki:

  Hocam

 25. Ahmet dedi ki:

  Dövme yasakkı

  1. Admin dedi ki:

   Yasak kardesim

 26. Helin dedi ki:

  Merhaba.Ben MSÜ başvurdum Şimdi 7nisanda ki sınavda iyi bir puan aldık diyelim.Sonra haziranı bekleyip TYT AYT sınavında mı qirmek zorundayiz

  1. Admin dedi ki:

   Evet kardeşim

 27. Dilayla dedi ki:

  Yabancı dil bölümünde okuyorum. Bu sene sınava giricem. Asıl hedefim istihbarat. Ama sol elimde sıkıntı var. Beni bilgilendirir misiniz? Sayısal olmadığım için ne olur?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim Harp okulları ile ilgili tüm bilgiler sitemizde bulunmaktadır. MSÜ Askeri menüsünden her şeyi bulabilirsiniz.

 28. Müzeyyen dedi ki:

  Bu mülakatta sivilce sorun olarak görülüyor mu?

  1. Admin dedi ki:

   Aşırı derece de değilse korkma sorun olmaz

 29. Yusuf dedi ki:

  Dudağımın üstünde burnuma kadar uzanan 2 cm lik bir doğuştan yarık var 2 kere ameliyat oldum konuşmamı falan hiçbirşeyimi etkilemiyor sadece gözüküyor işte elenme sebebi mi ?

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim ön sağlık aşamasında belli olur görülmesi gerekiyor

 30. Kaan dedi ki:

  Msü ilk sınavına girdik mülakatlara cagrilabilmek icin ilk girdigimjz sinavdan en az kac net yapmamiz gerekiyor???

  1. Admin dedi ki:

   Belli olmuyor sınava katılan adaylara göre değişiyor

 31. Yasin dedi ki:

  Göz sağlığı hakkında bilgi verir misiniz ikiside 0.25 astigmat var bu kadarı problem olur mu birde yara ve yanık izleri nasıl oluyor onu da açıklarmısınız geçmiş yara ve yanık izleri nasıl değerlendiriliyor

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim MSÜ Göz Şartları yaz aramaya

 32. Serap dedi ki:

  Eşit ağırlık puanım 213.42410 sonuç ne çıkar oğlumun acaba

  1. Admin dedi ki:

   Belli olmaz

 33. Turgut dedi ki:

  2019 msü sınavına girdim tek istegim kara astsubay olmak.tercih sıramın ilk başına kara astsubaylık yazacam bu senedeki msü sonuçlarım ise:sözel 252,eşit agırlık 233,genel puanım 228 Şimdi beni hangi puanlama türünden tabi tutacaklar.

  1. Admin dedi ki:

   13 Haziranda açıklanacak hepsi belli olmaz kardeşim

 34. Turgut dedi ki:

  2019 msü sınavına girdim tek istegim kara astsubay olmak.tercih sıramın ilk başına kara astsubaylık yazacam bu senedeki msü sonuçlarım ise:sözel 252,eşit agırlık233,genel puanım 228 Şimdi beni hangi puanlama türünden tabi tutacaklar.birde internette baktım kara astsubaylık için sözel,sayısal,eşit agırlık puanlarından alım yapacaklarını duyurmuşlar

 35. İgk dedi ki:

  2.seçim aşamaları ne zaman başlayacak?

  1. Admin dedi ki:

   24 haziranda kardeşim

 36. Halil dedi ki:

  Meraba admin bn menü den 205 puan aldım astsubaylık gelirmi acaba tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Belli olmaz kardeşim

 37. Memo dedi ki:

  Abi sağlık için örneğin bacaktaki kılları almak sıkıntı olurmu .

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz kardeşim

 38. emre dedi ki:

  2.seçim aşamalarında 18 e girmemiş olacağım tek gitmemde bir saknca varmı

  1. Admin dedi ki:

   Onunla ilgili duyuru yayınlanacak kardeşim 2. aşama yerleri açıklandığında

 39. Barış Keskin dedi ki:

  İyi geceler oğlum bu yıl ki msü den sayısal 372 puan aldı ilk tercih hava harp fakat sonradan öğrendik havada boy sınırı 1.90 mış oğlum 1.98 cm bu durumda ne olur direk elenir mi yoksa ikinci tercih deniz için mülakata girer mi bilgi verirseniz bu durumda nasıl bir yol izlenir şimdiden teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Tercihlere göre işlem yapılacaktır

 40. Mahmut dedi ki:

  Tercih sonucum : Kontenjana giremediniz yazıyor ek kontenjan açılma ihtimali varmı

  1. Admin dedi ki:

   Belli olmaz kardeşim

 41. İsmail dedi ki:

  admin spor sözlü mülakatlar ve sağlık raporu sürecinde nerede kalabiliriz yani konaklama merkezleri flan var mı varsa nereden başvuru yapacağız

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda açıklama henğz yapılmadı

 42. EFE dedi ki:

  Merhabalar beni ikinci aşamaya Ankaraya çağırdılar ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz .Randevu alma işlemi var o noluyor

  1. Admin dedi ki:

   Kardeşim aşamalar yukarıda detaylı olarak anlatılmıştır

 43. EFE dedi ki:

  Teşekkürler. Ama herhangi bir randevu alma işlemi filan varmı.

 44. EFE dedi ki:

  Teşekkürler. Ama herhangi bir randevu alma işlemi filan varmı?

  1. EFE dedi ki:

   Bir türlü öğrenemediğim için soruyorum kusura bakmayın

 45. CANAN dedi ki:

  Merhaba,

  Oğullarım MSÜ sınavına katıldı büyük oğlum 217 küçük 200 puan aldı ama henüz TYT ve AYT açıklanmadı size sormak istiyorum TYT ve AYT alınan bu puanlar üzerine eklenerek hesaplanıp kazanabilirlermi yoksa puanları yetersiz olduğu için hiç bir bölüme giremezlermi.

  Küçük oğlum UÇAK GÖVDE MOTOR LİSESİ MEZUNU
  Büyük oğlum Sağlık Meslek Lisesi Mezunu

  1. Admin dedi ki:

   MSÜ sınavlarından snra 2. aşama yerleri açıklandı onlara girme hakkı kazandıysalar daha sonra tyt sonuçları ile yeni bir sıralama olacak o ne olur belli değil

 46. Rustem dedi ki:

  Spor mülakat hepsini geçtik sağlık raporunda göz toplamı 2.75 diğer sağlık kontrollerinde geçtik şimdi biz elendikmi

  1. Admin dedi ki:

   göz muayenesinde belli olur kardeşim

 47. samet dedi ki:

  bütün mülakatlardan geçtim sağlık dahil şimdi ise dosyam ankara ya gidicekmiş ben ne zaman haber alırım veya sonucumu nereden öğrenebilirim?

  1. Admin dedi ki:

   MSÜ sitesinden duyuruları takip et kardeşim

 48. Talha dedi ki:

  Abi hava harp okuluna girmemiz için ayt tytden minimum kaç net yapmamız gerek yada sayısal alanda nasıl bir sıralama olmalı ?

  1. Admin dedi ki:

   puanlama yıldan yıla değşiyor sabit bir puan başvuru yapan adayalrın başarısına bağlı

 49. ilayda dedi ki:

  göz bozukluğu sorun oluyor mu kadınlarda

  1. Admin dedi ki:

   oluyor dereceleri msü göz derecesi yazın aramaya gelir

 50. eli dedi ki:

  Bu yıl yeni sınava giriyorum sınav 3mayista nasıl şimdiden 13 nisanda tercih yapılıyor ki anlamadım sınava girdikten sonra tercih yapılmıyor mu bilgilendirirseniz sevinirim yeni sınava bu yıl girecem

  1. Admin dedi ki:

   sınav ertelendiği için bu terich dönemlerinde de değişiklik olacaktır

 51. ecem güven dedi ki:

  merhaba ben bu sene liseden mezun oldum subay yada astsubay olmak istiyorum meslek lisesi mezunuyum sorun olmaz dimi cevaplasanız çok mutlu olurum saolun

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmuyor

 52. n dedi ki:

  kadınlar için boy sınırı 1.60 demişsiniz lakin msünün kendi sitesinde en alt sınırı 1.53 yazıyor. kafam karıştı açıkçası

  1. Admin dedi ki:

   2020 alım kılavuzunda bu şekildedir sitedeki bilgiler güncellenmiyor

 53. yavuzhan dedi ki:

  merhaba admin bey benim sorularım olacaktı

  1.arşiv taraması ve güvenlik soruşturması kalktı diyorlar doğrumu
  2.asil adayların yeniden sağlık testine sokuyorlarmı

error: Content is protected !!