MSÜ Sağlık Şartları - Yönetmeliği - Harp Okulları Astsubay MYO

Anasayfa / Askeri Sağlık / MSÜ Sağlık Şartları – Yönetmeliği – Harp Okulları Astsubay MYO

MSÜ Sağlık Şartları – Yönetmeliği – Harp Okulları Astsubay MYO

MSÜ adayları MSÜ Sağlık Şartları – Yönetmeliği – Harp Okulları Astsubay MYO hakkında bilgiler vereceğim.

MSÜ Sağlık Şartları – Yönetmeliği – Harp Okulları Astsubay MYO

Milli Savunma Üniversitesine öğrenci alımlarında askeriyeye alım olduğu için MSÜ Sağlık Şartları – Yönetmeliği – Harp Okulları Astsubay MYO sağlık raporu işlemlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre işlem yapılmaktadır.

Bu Yönetmeliğin amacı; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı mensubu olan personel, öğrenciler ve bunların adaylarının  Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki görevlere uyarlık bakımından sağlık yeteneklerini tespit etmek ve barışta ve savaşta yapılacak sağlık  işlemlerini düzenlemektir.

Sağlık kurulu muayenesinin yapılacağı yerler Öğrenci ve adaylarının sağlık muayeneleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarında yapılır.

Öğrenci ve adaylarının uçucu sağlık kurulu muayeneleri uçucu, denizaltıcı ve dalgıç  sınıfı raporları vermeye yetkili hastaneler tarafından yapılır. Bu muayenelerde bu Yönetmeliğin  36 ncı maddesinde belirtilen tetkikler yapılır ve bunlar hakkında 64 üncü maddede yer alan hükümlere göre karar verilir.

OKUMALISIN  MSÜ Astsubay MYO Öğrencileri Okulda Ne Kadar Maaş Alır?

Öğrenci adaylarının sağlık yetenekleri Öğrenci adayları, tam sağlam olmalı ve bunlarda diskromatopsi bulunmamalıdır. Kız öğrencilerde genital muayene, anamnez ve inspeksiyonla yapılır (Hymen muayenesi yapılmaz.).

Öğrenci adaylarının boy ve ağırlık sınırları ile vücut kitle indeks değerleri ek-A’da yer  alan tabloda gösterilmiştir. Öğrenci alımı yapacak komutanlıklar, bu tablolarda belirtilen boy ve  ağırlık sınırlarını broşürlerinde yayımlar. Kız öğrenci adayları için tabip lüzum gördüğünde pelvik  ultrasonografi ve laboratuvar muayenesi yapabilir. Hafif cilt lezyonları (depigmente nevüs, Becker nevüs, lokalize hipertrikoz, akne vulgaris, hiperhidroz), solunum sıkıntısı yapmayan nasal  septum deviasyonları, hafif diş sıra bozuklukları ve hafif kulak şekil bozuklukları sağlam kabul  edilir.

Yapılacak tetkikler

Her öğrenci adayına aşağıdaki tetkikler yapılır.

a) Akciğer grafisi, direkt üriner sistem grafisi.

b) HBsAg, Anti-HCV, Anti-HIV.

c) Tam kan sayımı ve sedimantasyon.

ç) Tam idrar muayenesi.

d) Kanda üre ve kreatinin, AST, ALT, ALP, LDH, GGT, bilirubinler, TSH, total koleste-
rol, trigliserit.

OKUMALISIN  2018 MSÜ Mülakat Sonuçları Açıklandı. Sonucunu Öğrenmek İçin Tıkla

e) Açlık kan şekeri.

f) Ultrasonografi (tüm batın).

g) EKG, transtorasik ekokardiografi (lüzum görüldüğü durumlarda).

ğ) Lüzum görülen diğer laboratuvar tetkikleri.

Düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 1 diyoptriye (1 dahil)  kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 1 diyoptriyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma  Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına diğer fakültelerde eğitim gören öğrenci  adaylarında düzeltme ile her iki gözde görmeler ayrı ayrı tam olmak şartıyla 3 diyoptriye (3 dahil)  kadar miyopi ve hipermetropi ile 90 derecelik iki eksen arasındaki kırılma kusuru farkı 3 diyopt-
riyi geçmeyen astigmatizmalar öğrenci adaylığına engel değildir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için tıklayınız


YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberlerin tüm hakları Polis Asker Adayları'na ( www.polisaskeradaylari.com) aittir. www.polisaskeradaylari.com şeklinde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak linki gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

HEY ADAY ; Tüm alım ilanları Cep Telefonuna ÜCRETSİZ gelsin diyorsan. Aşağıdaki Uygulamamızı Telefonuna Kur Tüm Alım İlanları ve Polis, Asker, Bekçi, MSÜ, Subay, Astsubay Alımları Cep Telefonuna Yollayalım.

ASKERLİK sözlü mülakat  sürecinin en önemli ayağının ilk 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu süreçte kurulda oluşturacağınız olumlu ve bilgi dolu intiba, mesleğe atacağınız adımın en önemli noktası olabilir. Bu sürece hazırlanmak için ASKER adaylarına, içerisinde binlerce gerçek ASKERİ mülakat soru ve cevabı olan ASKERİ mülakatları uygulamamızı tavsiye ederiz. Binlerce ASKER adayına sınavı kazandırdığımız için hem mutlu hem de iddialıyız.

İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

26 Yorumlar

 1. epilepsi rahatsızlıgı olan kısıler gırebilirmi

 2. Gözlük kullanmak polis olmaya engel mi miyobum polis olmayı cok istiyorum.

 3. Vertigo msü de engelmidir

 4. Sağ kulakya 43 db solda 45 db ölçtürdümde yeterlimi girebilirmiyim cevaplarsanız sevinirim

 5. 2001 Aralık doğumluyum 2019 polislik sınavlarına girebilir miyim bu sene mezun olunca 18 i tamamlamamış olduğum için giremezsin diyorlar lütfen bilgi sahibi olanlar cevap versin

 6. Sol elimde sıkıntı var baş ve işaret parmağımda asker olmayı çok istiyorum alınabilir miyim?

 7. Sol avuç içimde 5cm kadar kesik var ama kullanıma engel değil elenme durumum varmı?

 8. Hafif renk körlüğü var bazılarını sonradan görüyorum dikkatli bakınca bu astsubaylık ta sorun olurmu

 9. Gözü lazerle çizdirme sıkıntı olur mu Kara Harp Okulu için

 10. 7 derece skolyozum var Msü uçuculukta elendim 10 dereceye kadar kabul edildiğini bir kaç kişi söyledi doğru mu?

 11. gögüs kafesim kunduracı gögsü çukur var zararı yok sadece şekil bozuklugu var ne olur bi cevap verin efendim

 12. Bel fıtığı elenmeye sebep olur mu , veya sağlık kontrollerinde bakikiyormu acaba bilginiz dahilinde mi

 13. Bacağımda hafif çarpıklık var yürüyememe koşmama engel değil sıkıntı olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir