Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Kulak İşitme Dereceleri

Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Kulak İşitme Dereceleri

Subay – Astsubay Adayları, bu yazımda sizlere Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Kulak İşitme Dereceleri hakkında bilgiler vereceğim.

Muvazzaf /Sözleşmeli Subay ve Astsubay Kulak İşitme Dereceleri

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Dış kaynaktan alınan subay ve astsubay adaylarının sağlık yetenekleri bölümünde yazılan madde aşağıdaki gibidir:

Askerliğe elverişli olanlar: Hastalıklar Listesinin (A) dilimlerine girenler hakkında “Askerliğe Elverişlidir” kararı verilir. Aşağıdaki maddeler A diliminde yer almaktadır.

A) 1. Bir kulağın sağlam olması durumunda (0-25 dB arası) diğer kulağın total olmayan işitme kayıpları.

2.  Her iki kulağın fısıltı sesini 2 metre ve daha uzak mesafeden [26 dB’den 40 dB (40 dB hariç)’e kadar,] işitecek işitme kayıpları.

3. Bir veya iki kulakta 4000 Hz ve daha yüksek frekanstan itibaren 60 dB’in üstünde nörosensoriyel işitme kayıpları.

4. Bir kulağın işitmesinin 26-40 dB (40 dB hariç), diğer kulağın işitmesinin ise 40-65 dB arasında olduğu işitme kayıpları.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz. Yönetmeliği aşağıdan indirebilirsiniz. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.